Hayvan Dostları, köpek ölümlerine isyan etti

Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği’nin yazılı açıklaması şu şekilde: İzmit Çayırköy mevkii Gölkent evlerinde yaz başından beri aralıklı olara...

Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği’nin yazılı açıklaması şu şekilde:

İzmit Çayırköy mevkii Gölkent evlerinde yaz başından beri aralıklı olarak köpek zehirleme vakaları olmakta. Onlarca köpek yazdan beri zehirlenerek öldürülmekte ve tüm birimlere birçok dilekçe yazılarak haberdar edilmesine rağmen hala bir geri dönüş yapılmamakta ve zehirlemeler devam etmektedir.

 

5199 sayılı hayvanları koruma kanununa göre; hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek, onları öldürmek suçtur. Kanun hayvanların bulundukları yerde yaşamalarını güvence altına almıştır. Kısırlaştırılıp aşılanmış ve kulakları küpelenmiş hayvanlar Gölkent evlerinde öldürülerek insanlık suçu işlenmesinin yanında yasa da ihlal edilmiştir ve birimler de bu duruma sadece seyirci kalmıştır.

Öldürmenin çare olmadığını, yüz yıllardır yapılan zehirlemelerden sonuç alınamadığını, çözümün katletmek değil kısırlaştırılıp aşılayarak üremelerini kontrol altına almak olduğunu tüm yetkili mercilere duyuruyoruz.

Tüm birimleri, Gölkent evlerinde yaşamını sürdürmeye çalışan sahipsiz hayvanları zehirleyip katleden canileri bulmak için göreve davet ediyoruz. 

1. Olayın olduğu yerde Mobese kameralarının ve orada bulunan tüm kameraların incelenerek, delillerin toplanarak zehirleme olayını gerçekleştirenlerin ivedilikle başka canlara zarar vermeden bulunmasının sağlanmasını,

2. Olayı gerçekleştiren kişi veya kişilerin savcılığa sevk edilip haklarında adli ve idari soruşturma açılarak cezalandırılmasını, talep ediyoruz.

08 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Ali Yılmaz - Yahyakaptanda köpekler sürüler halinde dolaşıp rasladıkları insanlara saldırıyorlar. Özellikle Doğa Koleji civarında akşam saatlerinden itibaren yürümek yada bisikletle gezmek mümkün değil. Çocuklarımız okullarına yalnız gidip gelemiyor. Bu da bir insan hakkı feryadıdır.

Yanıtla . 0Beğen 08 Ekim 10:50
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR