Pirelli’den, 617 milyon TL ciro

        2014 yarıyıl finansal sonuçlarını açıklayan Türk Pirelli, ilk altı ayda, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 10 oranında artışla, 617...

 

 

 

 

2014 yarıyıl finansal sonuçlarını açıklayan Türk Pirelli, ilk altı ayda, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 10 oranında artışla, 617 milyon TL ciro elde etti. Son 5 yılda cirosunu yüzde 8, karlılığını da yüzde 57 oranında artıran Türk Pirelli, Haziran ayı sonu itibariyle faiz ve vergi öncesi karını da 61 milyon TL’ye çıkardı.

 

PREMIUM SEGMENTİN LİDERİ

Türk Pirelli’nin ilk altı ayda elde ettiği başarının arkasında premium segmentte yakalanan ivme yer alıyor. 2014 ilk altı ayı itibarıyla premium segmentte yüzde 30 büyüme kaydeden Türk Pirelli, 2014 yılı sonu için bu segmentteki büyümesini yüzde 40 olarak belirledi. Türk Pirelli, karlılığının yüzde 60’ını premium segment satışlarından elde ediyor.

 

DOĞRU YOLDAYIZ

Türkiye lastik pazarının yaklaşık 21 milyon adet olduğunu belirten Türk Pirelli CEO’su Mete Ekin, “Otomotiv pazarının yüzde 50’lik bir diliminin 15 inç jant ve üzerindeki araçların oluşturduğunu düşündüğümüzde, Premium segmente yönelik stratejimizin doğru olduğunu gördük. İlk altı ay sonunda elde ettiğimiz rakamlar da bunun bir göstergesi” dedi.

 

SEGMENT BÜYÜYOR

Türkiye’de premium segmentte yüzde 20 pazar payı ile lider olduklarını ifade eden Mete Ekin “Tüm dünyada premium segment, diğer segmentlere göre 3 kat daha hızlı bir büyüme gösteriyor. Biz de stratejimizi buna göre belirledik ve 2014 yılının ilk 6 ayında hem bu segmentteki büyüme trendimiz, hem de kış lastikleriyle ilgili yönetmeliğin kamuoyunda bilinçli davranışı beraberinde getirmesi ile karlılığımızı yüzde 100 artırdık” dedi.

 

PAZAR BÜYÜYECEKTİR

2014 yılının, seçimler, ÖTV artışı, otomotiv sektöründeki daralma ve kredi kartlarıyla yapılan alışverişlere yönelik sınırlamaların etkisiyle zor bir yıl olduğunu söyleyen Mete Ekin, “Ancak böyle zor koşullarda hep söylediğimiz gibi, tüketicilerimiz yeni otomobil alımı yapmasalar da güvenlikleri açısından hayati önem taşıyan lastiklerini yenileyeceklerdir. Tüm bunların ışığında ve artan kış lastikleri bilincinin etkisiyle, 2014 yılında öngörümüz pazarın ortalama yüzde 3 oranında büyüyeceği yönünde. Türk Pirelli olarak 2014 yılında, premium segment ve kış lastiklerindeki büyümemizin etkisiyle ciromuzun yüzde 8 artışla 1,3 milyar TL’ye ulaşmasını hedefliyoruz” dedi.

30 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR