Kordsa’nın büyük hedefi

Güler Sabancı, yeni yatırımla birlikte IndoKordsa’nın cirosunun bu yıl 300 milyon dolara ulaşacağını söyledi.   Kordsa Global, 100 milyon dolar yatı...

Güler Sabancı, yeni yatırımla birlikte IndoKordsa’nın cirosunun bu yıl 300 milyon dolara ulaşacağını söyledi.

 

Kordsa Global, 100 milyon dolar yatırımla Endonezya’da ikinci lastik kord bezi ve polyester iplik fabrikasını hizmete açtı. 2007 yılından bu yana Endonezya’da IndoKordsa şirketiyle faaliyet gösteren Kordsa Global, yeni yatırımıyla Asya-Pasifik bölgesinde sektörünün en güçlü oyuncusu haline geldi. IndoKordsa, Kordsa’nın yurtdışındaki en büyük yatırımı. Tesis, 200 milyon dolara mal olan iki fabrikadan oluşuyor.

 

KALABALIK KATILIM

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı açılışın ardından düzenlenen yemekte önemli açıklamalar yaptı. Sabancı Holding Sanayi Grubu Başkanı Mehmet Pekarun, Kordsa Global CEO’su Cenk Alper, Indo Kordsa Fabrika Müdürü Nuri Düzgören, İK ve Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Hakan Öker, Kordsa Global Operasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ali Çalışkan’ın da katıldığı yemekte, Sabancı, kurmaylarına yeni yol haritasını da çizdi:

 

HERKESE TEŞEKKÜR ETTİ

“Bu yolculuğun kahramanlarına teşekkür ediyorum. Onlardan kompozitte bir liderlik bekliyorum şimdi. 90’lı yıllarda Türkiye için kapasite yolculuğu ne idiyse bugün de inovasyon yolculuğu o. Her dönemin zorluklarını yenmek için hiç bitmeyen bir yolculuk yapmak gerekiyor.”

 

HEDEF ÇOK BÜYÜK

Sabancı yıllarca başında olduğu Kordsa’yı, Türkiye’nin gerçek anlamda global şirketi diye tanıtır hep. Global şirketin mayasında müşterinin olduğu yerlerde üretimiyle bulunmak var. Cironun farklı ülke pazarlarından konsolide edilmesi var. Endonezya’dan sözgelimi Avustralya’ya mal göndermek var. Böyle bakınca Kordsa gerçekten global bir şirket ve bu yolculukta başını almış gidiyor. Tek başına IndoKordsa’nın cirosu bu yol 300 milyon doları bulacak. 

 

EN BÜYÜK CİRO DIŞARIDAN

Güler Sabancı, Kordsa Global’in küresel bir şirket olduğunu ve 8 ülkedeki 10 üretim tesisiyle 5 kıtaya yayıldığı bilgisini veriyor. Kordsa’nın, Türkiye’nin gerçek anlamda ilk global şirketi olduğunu anlatan Sabancı sözlerini şöyle açıyor. “Ciromuzun yüzde 60’ı gelişmekte olan pazarlardan geliyor. Hindistan’ı da bir ara düşündük. Hatta gidip-geldik ama olmadı.”

 

SEKTÖRDE LİDERİZ

Güler Sabancı kadınlara da göndermede bulundu. Kordsa’nın 260 milyonluk Endonezya’nın pazar lideri olduğunu söyleyen Sabancı, “Kordsa Global’in 100 milyon dolar tutarındaki yeni yatırımı kapsamında 18 kilotonluk lastik kord bezi fabrikası ve 14 kilotonluk üçüncü ve dördüncü nesil polyester HMLS iplik fabrikaları var. Müşterilerimizin olduğu yerde bulunma taahhüdümüz yeni bir dönüm noktasına ulaştı. Asya’da büyüyoruz, Asya’ya güç veriyoruz. Üretim artışının güçlü olduğu bölgelerde bulunmak istiyoruz. Kordsa Global olarak sektörümüzün lideriyiz"

18 Ocak 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

hüsyin erkol - ülkemizin gururusınız

Yanıtla . 0Beğen 18 Ocak 08:11
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR