Mart ayında en az 139 işçi can verdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi bazı veriler paylaştı. Paylaşılan rapordaki bilgilere göre, havalar ısınınca tarım işçilerinin ölüm haberleri ge...

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi bazı veriler paylaştı. Paylaşılan rapordaki bilgilere göre, havalar ısınınca tarım işçilerinin ölüm haberleri gelmeye başladı. İşkolunda mevsimlik tarım işçisi, çiftçi, çoban, orman işçisi ve balıkçı olmak üzere 41 emekçi can verdi. Bu ay ülkemizin dört bir yanında 35 inşaat işçisi can verdi. İşkolunda 16’sı tır, kamyon, servis minibüsü, yolcu otobüsü, moto kurye, kargo ve taksi şoförü olmak üzere 17 işçi can verdi.


139 KİŞİNİN 121’İ İŞÇİ

Mart ayında yaşamını yitiren 139 emekçinin 121’i işçi; memur statüsünde çalışan ücretlilerden 12’si çiftçilerden/küçük toprak sahiplerinden ve 6’sı esnaflardan olmak üzere 18’i kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluşuyor. Mart ayında işçilerin en çok trafik/servis kazaları, ezilme/göçük, düşme, boğulma/zehirlenme ve diğer nedenlerden dolayı can verdiği açıklandı.

 

“İŞE BAĞLI OLARAK İNTİHAR ETTİ”

Japon mühendisin ölümüne de değinen İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, "Ölüm haberi üzerine birçok etik değerlendirme yapıldı. Ancak Kishi Ryoichi arkadaşımızın da işe bağlı olarak intihar ettiği, bu intiharların uluslararası çalışma ilişkileri içinde çalışmaya bağlı ölüm olarak kabul edildiği gerçeğini hatırlatmak istiyoruz” dedi.


İŞ CİNAYETLERİ SANAYİLEŞEN İLLERDE

SGK İstatistiklerine göre yaşanan iş cinayetlerinde ölen kadınların oranı yüzde 2. Bu ay ise kadın iş cinayetlerinin genele oranının yüzde 9 olduğu belirlendi. Yılın ilk üç ayında göçmen iş cinayetleri 25’e ulaştı. Bu cinayetlerde can verenlerin 19’u ise Suriyeli. Mart ayında iş cinayetleri en çok Şanlıurfa, Adana, Bursa, İstanbul, Aydın, Kocaeli ve Konya’da can aldı. İş cinayetleri sanayileşen illerde yoğunlaştı.

03 Nisan 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR