GÜBRETAŞ, İran’dan 50 bin ton üre gübresi getirdi

Özellikle son 10 yılda gerçekleştirdiği yurtiçi ve yurtdışı yatırımlarla sektöründe yatay ve dikey entegrasyon sağlayan GÜBRETAŞ’ın bu adımları meyve...

Özellikle son 10 yılda gerçekleştirdiği yurtiçi ve yurtdışı yatırımlarla sektöründe yatay ve dikey entegrasyon sağlayan GÜBRETAŞ’ın bu adımları meyvesini vermeye devam ediyor. GÜBRETAŞ’ın 2008’de “Türkiye’nin yurtdışındaki en büyük sanayi yatırımı” olarak bir konsorsiyumla gerçekleştirdiği Razi Petrokimya yatırımı da bu entegrasyonun üretim halkasını oluşturuyor.

 

Sektör lideri GÜBRETAŞ, Türk çiftçisinin daha uygun fiyatla gübreye ulaşmasına katkı sağlamak için İran’dan, Razi Petrokimya tesislerinde üretilen granül üre getirdi. Mayıs ayındaki 45 bin tonluk sevkiyatın ardından geçtiğimiz hafta da 50 bin tonluk granül üre daha, İskenderun Limanı’na ulaştı. Böylece GÜBRETAŞ, 2015 yılında Razi Petrokimya’dan Türkiye’ye 95 bin ton granül üre gübresi getirmiş oldu.

 

TÜKETİMİN YÜZDE 10’U

Konuyla ilgili bir açıklama yapan GÜBRETAŞ Genel Müdürü ve Razi Petrokimya Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Kutlu, şirket olarak 2008 yılında İran’da Razi Petrokimya yatırımını yaptıklarını hatırlattı. Ürünlerin ülke tarımında kullanımına sunulduğunu belirten Kutlu, “Ülkemizde yılda 940 bin ton civarında üre gübresi tüketiliyor. Bunun dörtte birini GÜBRETAŞ olarak biz karşılıyoruz. Bu yıl da mayıs ve kasım aylarında gelen ürünlerle birlikte Razi Petrokimya tesislerinde ürettiğimiz toplam 95 bin ton granül üre gübresini Türkiye’ye getirdik. Bu da kendi üre satışımızın yüzde 40’ına, Türkiye toplam üre tüketiminin yüzde 10’una karşılık geliyor” dedi.

17 Kasım 2015 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

İskender - Fiyatlar ne olacak?

Yanıtla . 0Beğen 17 Kasım 15:28
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR