Vergi rekortmenlerimiz ONURLANDIRILDI!

Foto galeri için tıklayınız Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığı 27’nci Vergi Haftası Vergi Rekortmenleri’nin Wellborn Luxury Otel’de düzenlenen Teşe...

Foto galeri için tıklayınız

Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığı 27’nci Vergi Haftası Vergi Rekortmenleri’nin Wellborn Luxury Otel’de düzenlenen Teşekkür Belgesi Takdim Töreni, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve davetlilerin katılımıyla yapıldı. Düzenlenen programa Bakanlar Elitaş ve Işık’ın yanı sıra Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe, Vergi Dairesi Başkanı Erhan Coşkun, Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Asım Kibar, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Şenol Ergüney, İŞKUR İl Müdürü Ruhi Yılmaz, kaymakamlar ve davetliler katıldı.

 

TEŞEKKÜR ETTİ

Ödül töreninin açılış konuşmasında Vergi Dairesi Başkanı Erhan Coşkun “Kocaeli’nin ödediği vergiler itibariyle gelir bütçesine en fazla gelir sağlayan iller arasında ilk sırada yer almasından dolayı mutluluk duyuyoruz. Çalışan üreten ve istihdam oluşturan, kazandığını paylaşan tüm mükelleflerimize teşekkür ediyorum” dedi.

 

ADALETLİ DAĞILIYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise, “Çalışmadan üretim olmuyor. Üretim yapmadan kazanç olmuyor. Bizim sloganımız ‘çalışınca oluyor’. Çalışıyoruz, kazandığımızdan çok büyük vergi veriyoruz. Verdiğimiz vergilerle bu ülkenin çarkları dönmektedir. Sizlerin vergileriyle ülkemiz gelişmektedir. Yeter ki vergilerin doğru bir şekilde halka ulaştırılsın. Vergiler bu dönemde bana göre en adaletli şekilde millete ulaştırılmaktadır. Okullar, hastaneler, havaalanları yapılıyor. Yeter ki devlet aldığı vergiyi en adaletli şekilde dağıtabilsin. Bugün bunu en iyi şekilde yapıldığını biliyoruz. Bizler yerel hizmet gururuyuz” açıklamasında bulundu.

 

KAHRAMANSINIZ

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ise “Burada olan ve ödül alan ya da katkı sağlayıp ödül alamayan tüm mükelleflerimize teşekkür ediyorum. Kocaeli’miz vergiyi aksatmayan yıllardır sadakat sağlayan bir ilimiz. Sizler bizim iş adamlarımız ve kahramanlarımızsınız. Sizlere yardımcı olmak temel ödevimiz. Bizler sizin en yakın iş birlikçiniz olmaya hazırız. Sizlerin önünü açmak en önemli görevimizdir. Daha büyük hedeflere ulaşmak için elimizden gelen desteği vereceğiz” ifadelerini kullandı.

 

TAVİZ VERİLMEDİ

Kürsüye gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık “Dün TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. 2016 bütçesi 570 Milyar TL olmuştur. 2002 yılında hazırladığımız bütçeyi bugün eğitime ayırdık. AKP hükümetlerinin hazırladığı bu 14'üncü bütçe de insanı önceleyen, emanete titizlikle riayet eden, ekonomik ve sosyal kalkınmayı destekleyen bir bütçedir. Bütçenin, yani kamu imkanlarının bu şekilde büyümesi elbette çok önemlidir. Ancak bu bütçenin nasıl kullanıldığı çok daha önemli, öncelikli bir konudur. 14 yıl boyunca bütçe dengelerini bozabilecek en ufak bir adım dahi atmadık. 2014 ve 2015 yıllarında ikişer seçim yaşamamıza rağmen mali disiplinden asla taviz vermedik. 2002 yılında 100 TL’nin yüzde 86’sı faize gidiyordu. Bugün ise yüzde 13 gitmektedir bu bile yüksektir. Bunu aşağı çekemeye çalışıyoruz" dedi.

 

"OLUMSUZLUKLARDAN ÜRETTİKÇE KURTULABİLİRİZ"

Kocaeli'nin vergi tahsilat oranında Türkiye'de ilk sırada olduğunu belirten Bakan Işık, "Biz de Kocaeli'nin ödediği vergilerin şehrimize hizmet olarak dönmesi için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Başta iş dünyamız olmak üzere herkes şundan emin olmalıdır; Türkiye, ekonomik istikrarı korumaya, mali disipline uymaya bundan sonra da kararlılıkla devam edecektir. Zira bu güçlü makroekonomik zemin, ülkemizin fırtınalı havalarda dahi ayakta kalmasını sağlıyor. Türkiye yüzde 4 büyüyecektir” açıklamasında bulundu.  

 

DÜNYA TOPARLANMADI

Dünya ekonomisi, henüz küresel krizin etkilerinden arınabilmiş ve tamamen toparlanabilmiş değil diyen Bakan Işık “Türkiye'nin etrafında, özellikle Suriye, Irak, Kırım gibi bölgelerde olağanüstü gelişmeler yaşanıyor. Bütün bunlara rağmen, Türkiye ekonomisi büyümeye devam ediyor. Üretimde nitelik arttıkça, teknoloji seviyesi yükseldikçe, dışarıda yaşanan gelişmelere daha hızlı tepki vermemiz, konjonktürel gelişmelerden daha az etkilenmemiz mümkün olacaktır" dedi.

 

KAYIT DIŞI SORUN

Bakan Işık, "Bu ödül töreninde, sadece Türkiye'de değil, birçok ülkede ekonomilerin en temel sorunlarından birine, kayıtdışılığa dikkat çekmek istiyorum. Kayıt dışı ekonomi, orta ve uzun vadede hepimize zarar vermektedir. Merdiven altı üretim, piyasalarda dolaşan ürünlerin kalitesini düşürüyor, o sektörün tamamına zarar veriyor. Doğru bilgi toplayamadığımız için kamu olarak bizim doğru politika üretme araçlarımızın da kısıtlanmasına neden oluyor" açıklamasında bulundu.

 

HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR

Kayıt dışılık nedeniyle yapılması muhtemel bazı vergi indirimlerini yapmak da ne yazık ki mümkün olmuyor diyen Bakan Işık “Ekonomiye bu kadar zararı olan bir konuda, kamu ve özel sektör olarak ortak hareket etmek durumundayız. Bütçenin en önemli kalemi olan vergi gelirlerinin toplanmasında, özel sektörümüze, STK'larımıza ve odalara da büyük sorumluluk düşüyor” şeklinde konuştu.

 

KOBİ KARŞILAYACAK

Girişimcilere sağladıkları imkanlardan bahseden Işık, "En son gelişmelerden biri olarak çok değerli bir adım daha attık. Bundan sonra KOBİ'lerin patent, marka, standart belgelerinin ücretlerini tamamen KOSGEB karşılayacak. Hükümetimizin 6 aylık vaatlerinden biri olan Patent Kanun Tasarımızın da hazırlıklarını tamamladık. Üretim Reform Paketimizin hazırlıklarını ise yoğun bir şekilde sürdürüyoruz. Bütün bu adımlarımızla birlikte ülkemizin daha yüksek teknolojili alanlarda söz sahibi olmasını sağlayacağız" diye konuştu.

 

KAYIT DIŞI EKONOMİNİN AZALTILMASI PROGRAMI

Hükümetimiz Türkiye'de iş yapmayı kolaylaştırmak için çok önemli adımlar attı diyen Bakan Işık “İşverenler üzerindeki istihdam yükünü azalttık, KDV, gelir vergisi ve kurumlar vergisinde önemli indirimlere gittik. Kayıt dışı ekonomiyle mücadelemizi de Türkiye'de iş ve yatırım ortamını iyileştirmek amacıyla yürütüyoruz. Biliyorsunuz, 25 Öncelikli Dönüşüm Programlarımızdan birisi de 'Kayıt dışı Ekonominin Azaltılması Programı'dır. Özel sektörümüzün de desteğiyle, bu programda çok ciddi çıktılar elde edeceğimize inanıyorum" ifadelerini kullandı.

 

"VERGİ ANAYASAL ZORUNLULUK"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’tan sonra kürsüye gelen Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş “Vergi anayasal bir zorunluluktur. Vergi alın teri ile devlet olma millet olma yolunda bir tuğla olmak için önemli unsurdur. 2002 yılında toplanan vergiye bakıldığı zaman yüzde 86 faize gidiyordu. 2001 yılında yaşanan kriz de toplanan verginin 100 TL + 3 TL eklenerek faize ödeme yapılıyordu. 28 Avrupa ülkesinden 25 tanesinden daha iyi durumdayız” dedi.   

 

KOCAELİ ÜLKE ORTALAMASININ BEŞ KATI

Kocaeli’de 26 bin 700 lira kişi başı vergi ödeyen bir il diyen Ekonomi Bakanı Elitaş “Türkiye ortalaması 5 bin 500 TL’dir. Türkiye ortalamasının hemen hemen 5 misli vergi ödeyen bir il. Çalışıyor, kazanıyor ve vergisini ödüyor. Allah razı olsun. 'Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır' diye yazar vergi dairelerinde. Hakikatten çok kutsaldır ama vergiler en iyi yerlere harcanabildiği takdirde, biz de bunları denetleyebildiğimiz takdirde ilk etapta baktığımızda vergi anayasal bir zorunluluk. Herkes gücüne göre vergi vermek yükümlülüğündedir. Ancak bana göre vergi alın terinle kazandığın paranın devlet olma, ülke olma unsurunu taşıyabilmek için benim de tuzum biberim, tuğlam olsun şeklindeki düşüncenin tek vatan, tek bayrak unsurunu hayata geçirmemiz için yapmamız gereken bir şeydir" açıklamasında bulundu.

 

"KOCAELİ KAZANDIĞININ VERGİSİNİ ÖDÜYOR"

2002 yılında 543 ihracat firması varken, 2015 yılında 1458 olmuştur diyen Bakan Elitaş “Her insan vergi ödüyor. Ekmek yiyen, süt içen vergi ödüyor. Vergi bu kadar kutsal ve önemliyken devletin de en önemli şekilde bunu harcaması gerekiyor. Millet kazanıyor harcarken, kazanırken vergi ödüyor devlet IMF, dünya bankasından borç alabilmek için dışarıdan bakan getiriyordu. Toplanan vergilerin yüzde 13'lük kısmı faiz harcamalarına gidiyor. Bununla övünmüyoruz ama en aza indirgedik. Vergilerin en doğru yolda harcanması konusu bütçe disiplininden geçiyor" ifadelerini kullandı. Serkan BORLAK

 

2014 YILI VERGİLENDİRME DÖNEMİ YILLIK KURUMLAR VERGİSİ REKORTMENLERİ

Vergi Dairesi Alemdar Şubesi’ne kayıtlı Yıldız Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. adına yönetim kurulu üyesi İsmail Hakkı Yıldız’a ödülünü Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş verdi.

Körfez Şubesine kayıtlı Nuh Çimento Sanayi A.Ş. adına Genel Müdür Dr. Sinan Urhan’a ödülünü Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş verdi.

İlyasbey Şubesi’ne kayıtlı ALSTOM GRİD Enerji Endüstri A.Ş. adına Finans Direktörü Ferruh Basku’ya ödülünü Bakan Mustafa Elitaş verdi.

Uluçınar Şubesi’ne kayıtlı Yılport Konternır Terminali ve Liman İŞL. A.Ş. adına Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım’a ödülünü Vali Hasan Basri Güzeloğlu verdi.

Tepcik Şubesi’ne kayıtlı Tezcan Galvanizli Yapı Elemanları A.Ş. adına Muhasebe Yöneticisi Nuran Çakıroğlu, ödülünü Vali Hasan Basri Güzeloğlu’ndan aldı.

İlyasbey Şubesi’ne kayıtlı NAMET Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. adına Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Kayar’a ödülünü Vali Hasan Basri Güzeloğlu takdim etti.

Uluçınar Şubesi’ne kayıtlı Teklas Kauçuk Sanayi ve Ticaret A.Ş. adına Mali İşler Müdürü Ali Kurtuluş Yılmaz’a belgesini Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu verdi.

İlyasbey Şubesi’ne kayıtlı Roma Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Muhasebe Müdürü Gül Tarhan’a belgesini Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu verdi.

Uluçınar Şubesi’ne kayıtlı Ekosinerji Elektrik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Veysel Alp Sezer’e belgesini Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük takdim etti.

 

2014 VERGİLENDİRME DÖNEMİ YILLIK GELİR VERGİSİ REKORTMENLERİ

Derince Şubesi’ne kayıtlı Vefa İbrahim Aracı’ya ödülünü Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık verdi.

Alemdar Şubesi’ne kayıtlı Ural Ataman’ın adına ödülü Savaş Demircioğlu’na ödülünü Bakan Fikri Işık takdim etti.

İlyasbey Şubesi’ne kayıtlı Mehmet Ali Gündoğan’a Fikri Işık verdi.

Tepecik Şubesi’ne kayıtlı Süleyman Ataç, ödülünü Karaosmanoğlu’ndan aldı.

Alemdar Şubesi’ne kayıtlı Melek Şahin’in yerine Tuncay Çavuşoğlu Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük verdi.

11 Mart 2016 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ECE G. - Fotoğraf ne kadar tuhaf değil mi herkesin kravatı varken Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı kravatsız.Hiç olmamış..

Yanıtla . 0Beğen 11 Mart 10:04
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR