Eğitim-öğretimde teknoloji sektörü hareketlendi

Eğitim ve öğretim hayatını kolaylaştıran cihazlar öğrencilerin vazgeçilmezleri arasına girdi. Okula dönüş; notebook, tablet, kulaklık, USB, veri depol...

Eğitim ve öğretim hayatını kolaylaştıran cihazlar öğrencilerin vazgeçilmezleri arasına girdi. Okula dönüş; notebook, tablet, kulaklık, USB, veri depolama cihazlarının satışlarını artırıyor. Okul ve derslerle ilgili mobil uygulamaların indirilme oranları da bu dönemlerde yükseliyor.

 

MOBİLDEN YARDIM ALIN

Artık her şeyimizi cep telefonundan ve mobil uygulamalardan halleder hale geldik. Bunun eğitime yansıması da var. Bu yönde pek çok uygulama bulunuyor. ‘Photomath’ bunlardan biri. Matematik problemlerini çözüyor. Telefon ya da tabletin kamerasıyla bir matematik işlemini görüntülüyorsunuz. Uygulamayla birkaç saniye içinde işlemin sonucunu ekranınıza getiriyor.

 

OKUL İÇİN UYANMA DERDİNE SON

‘Formüller’ uygulaması ile de geometri, integral gibi en zor formüllere kolayca ulaşabiliyorsunuz. Google Translate sesli ya da yazılı çeviri imkanı sunuyor. Walk Up Alarm Clock ise her gün okul için uyanma derdine çözüm. Ayağa kalkmadan bu alarmı susturamıyorsunuz. E-okul’la ise mobil cihazlardan e-okul sistemine ulaşmak mümkün. İlköğretim ve lise öğrencileri için not, proje, performans, devamsızlık gibi birçok bilgi sunuyor.

 

TABLETLER ÖĞRENCİLERİN GÖZDESİ

Öğrenci ve ödev denilince akla ilk bilgisayar geliyor. Masaüstü bilgisayarların ağırlığı azalırken dizüstü ve tabletler öğrencilerin gözdesi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın tabletli eğitim projesi de sürüyor. Bu nedenle özellikle yaşı küçük olan öğrencilere daha çok tablet öneriliyor. İlköğretim öğrencileri online deneyler, Youtube videoları ve bilgiye tablet aracılığıyla daha kolay erişebilir. Arada da eğlence için kullanılabilir. Dizüstüler ise daha geniş kapsamlı araştırmalar ve daha üst sınıftaki öğrenciler için ideal.

 

AKILLI SAATLER OKULDA

Nesnelerin internetiyle beraber giyilebilir teknoloji de gelişiyor. Akıllı saat, kulaklıklar hatta ayakkabılar var. Bunlar öğrencilere ders çalışmada yardım edebileceği gibi ders çalışmama bahanesi de olabilir. Ancak akıllı saatler cep telefonuyla senkronize oluyor ve anlık bildirimleri gösteriyor. Yine bazı öğretici uygulamalara saatten de erişim var. Ancak kontrollü kullanım şart. Her okulda izin verilmeyebilir. Hele kopya çekmek için kullanılmaları önlenmeli. Anne babaların bu konuda yol göstermesi şart.

17 Eylül 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR