Yahya Kaptan’ın heykeli açıldı

Kurtuluş Savaşı’nda Kocaeli bölgesinde kurtuluş hareketini örgütleyen ve başarılı bir mücadele veren Yahya Kaptan’ın heykeli dün düzenlenen törenle aç...

BÜYÜT

Kurtuluş Savaşı’nda Kocaeli bölgesinde kurtuluş hareketini örgütleyen ve başarılı bir mücadele veren Yahya Kaptan’ın heykeli dün düzenlenen törenle açıldı

İzmit Belediyesi tarafından yaptırılan heykelin açılışına başta İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan olmak üzere, Ak Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, Ak Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz, Kocaeli İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, İzmit İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Volkan Kılıç, Ak Parti İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Muharrem Tutuş, İzmit Belediyesi meclis üyeleri, Yahya Kaptan’ın torunu Dilek Kotan, Yahya Kaptan Mahalle Muhtarı Haluk Akgün, Çanakkale Şehitleri İstiklal Gazileri Varisleri Derneği Başkanı Süleyman Pekin, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği Başkanı Haşmet Belen, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Yunus Coşkun, Atatürkçü Düşünce Derneği Yahya Kaptan Şubesi’nin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

YAHYA KAPTAN’IN TORUNU DA KATILDI
Yahya Kaptan Heykeli’nin açılışına katılan Yahya Kaptan’ın İstanbul Nişantaşı’nda oturan 68 yaşındaki torunu Dilek Kotan, törene katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek İzmit Belediyesi’ne teşekkür etti. Dedesi Yahya Kaptan’ın heykelinin dikileceğini Avustralya’da yaşayan yeğeninden aldığı bir elektronik posta ile öğrenen Dilek Kotan, “Dedemin heykelinin dikileceğini sadece bir gece önce öğrendim. Daha önce Tavşancıl Belediye Başkanı iken Salih Gün tarafından dedemin heykeli dikilmiş ve düzenlenen kabri ile heykelini yıllar önce Tavşancıl’da bir 8 Ocak günü ziyaret etmiştik. Daha sonra bir daha arayıp soran çıkmadı. Olsun bizi bilmiyor olacaklar ki aramamışlar; ama ben tesadüfte olsa dedemin heykelinin açılışına katıldım. Bu bana yeter” dedi.

“KAHRAMANLARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ”
Yahya Kaptan heykelinin açılış töreni öncesi bir konuşma yapan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Bir şehir tarihine sahip çıkarsa o şehrin değeri artar. Yoksa biter. İzmitimizin değeri de tarihine sahip çıkmakla artıyor. Bugün açılışını yaptığımız Yahya Kaptan Heykeli ile de İzmitli tarihinin bilinmeyen bir kişiliğini ve hayatını öğrenerek gurur duyacak. Biz tüm bu kahramanlarımızla gurur duyuyoruz ve onlara sahip çıkmanın haklı gururunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÜLKELER GEÇMİŞİNİ HATIRLAYARAK YOL ALIR”
AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, “Ülkeler geçmişine bakarak ve onun değerini bilerek yol alırlar. Geçmişini bilmeyen ya da önemsemeyenler de önemsiz isimler olarak silinip giderler. Allah hepsine rahmet eylesin” dedi. İzmit Kaymakamı Sabit Kaya da emeği geçen herkese teşekkürlerini ve şükranlarını sundu. Yahya Kaptan Mahallesi'nin batı girişinde 1.240 metrekarelik alanın ortasına kaidesiyle birlikte 4 metre 25 santimetre yüksekliğinde Necati İnce tarafından yapılan Yahya Kaptan Heykeli’nin toplam maliyeti 130 bin lira olarak açıklandı.

YAHYA KAPTAN KİMDİR?
Yahya Kaptan (D. 1891 - Ö. 8 Ocak 1920) , Kocaeli bölgesinde kurtuluş hareketini örgütleyen ve başarılı bir mücadele veren Yahya Kaptan, gizli teşkilatlanma konusunda uzman bir kurtuluş mücadelesi şehidi ve kahramanı. Mondros Ateşkes Antlaşması'ndan sonraki dönemde İttihat ve Terakki'nin kuvvetlerinden olup, Mustafa Kemal Atatürk'ün Sivas Kongresi'ndeki tüm birliklerin tek çatı altında birleşmesi kararına uyarak kendi askerî kuvvetleriyle birlikte Kuva-yi Milliye'ye geçti. Bunun üzerine çok mutlu olan Atatürk, Yahya Kaptan'ı onurlandırdı ve onu halka tanıttı.

ATATÜRK NUTUK’TA YER VERDİ
Atatürk yazmış olduğu eseri Nutuk'ta Yahya Kaptan'a 12-20 sayfa ayırdı; en çok yer sahibi olan kişi de dolayısıyla Yahya Kaptan oldu. Atatürk Nutuk’ta Yahya Kaptan Müfrezesi’nin kuruluş amacını ve Yahya Kaptan’ın kahramanlığını şöyle anlatmıştır; “Efendiler, bizim bilhassa İstanbul’a yakın olan İzmit mıntıkasında uygulanmasını düşündüğümüz tedbir, orada silahlı, milli müfrezeler oluşturmak ve o bölgede güvenilir kumandan ve zabitlerimizin bu milli müfrezelere yardım ve desteği ile hain çeteleri takip ederek zararlarını ve varlıklarını ortadan kaldırmaktı. İşte bu amaçla kurdurduğumuz milli müfrezelerin en önemlisi ve en kuvvetlisi, bu Yahya Kaptan adıyla tanınan bir fedakâr vatanseverin müfrezesi idi.”

14 Ocak 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR