KOÜDAK’ta acemiler ustalığa tırmandı!

İLK OLARAK TREKKİNG Kocaeli Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (KOÜDAK) eylül ayında düzenlediği trekkinglerle başlayan 2015-2016 eğitim...

İLK OLARAK TREKKİNG

Kocaeli Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (KOÜDAK) eylül ayında düzenlediği trekkinglerle başlayan 2015-2016 eğitim programını geçen hafta cumartesi ve pazar günü Gebze Ballıkayalar Kaya Tırmanış Bahçesi’nde gerçekleştirilen iniş ve tırmanış eğitimi ile tamamladı. Ekim ayında ilk eğitimlerini alan yeni üyeler böylelikle acemiliklerini üzerlerinden atmış oldu. KOÜDAK üyeleri, kayıtlarının ardından ilki Yuvacık’a, ikincisi ise Çenesuyu’na düzenlenen 15 kilometrelik trekkinglerle eğitime başladı. Acemiler trekking eğitiminde, dağcılık ipinde kullanılan ip düğüm çeşitleri, dağcılık sporunda uyulması gereken kuralları öğrendi. Yapılan yürüyüşlere öğrencilerin katılımı yoğun oldu. Her iki programa da 80’den fazla dağcı adayı katıldı.

 

TEMEL YAZ KAMPI EĞİTİMİ

Dağcı adayları yapılan ve tanışma faslı yerine geçen trekkinglerden sonra temel yaz eğitimi verdi. Temel yaz eğitimi, her eğitimde olduğu gibi etkinliğe katılacak üyelerin zorlamaması için hafta içerisinde eğitim teorik eğitim verildi. Teorik eğitimlerini alan gençler hafta sonunu dağlarda geçirmek için yola çıktı. ‘Temel Yaz Kampı Eğitimi’ adından da anlaşılacağı üzere, yaz kampçılığı için hazırlanmış eğitim. Ancak acemi olan dağcılar, yaz kampında, kış kampı şartlarını yaşadı. Otobüsten indiklerinde başlayan yağmur, özel araçlarının, kendilerini götürmesi beklenen yere kadar gitmesine engel oldu. Üç saat yağmur altında kalan gençler gece -5 dereceye varan sıcaklıkta uyumaya çalıştı.

 

TEMEL KIŞ KAMPI EĞİTİMİ

Zorlu ‘Temel Yaz Kampı Eğitimi’nin ardından yapılan yürüyüşlere katılımda azalma oldu. Zorlukları göze alarak Kartepe'de yapılacak olan kış kampına katılan üyeler kar üzerine kamp kurdu. Dağcı'nın 3. eli olan kazmanın kullanılması ile ilgili detaylı bilgi verildi. DAğcılar sabah saat 5’te kalkıp soğuk ve sisli havada zirve yaptı. Zirveden inan dağcılar matlarını alıp ortaya  serdi, ellerindeki bütün yiyecekleri alıp beraber yedi.

 

ÖNCE İNDİLER

korku.jpg

KOÜDAK üyeleri eğitim programının sonuncusu olan iniş ve tırmanış eğitimini Gebze Ballıkayalar Kaya Tırmanış Bahçesi’nde aldı. Bazı üyelerin inerken nazlandığı etkinlikte, acemilerin iniş sırasındaki cesaretleri KOÜDAK yönetimini ve eski üyelerini şaşırttı. İnişler sırasında çok heyecanlanan üyeler, fotoğraf çekmek için rotada asılı durduğum için bize de sitem ettiler. İniş sırasında sitem edenler pek de haksız sayılmazdı. Aşağıya inmeye korkan arkadaşlarımız, ‘Bana bakıp gülümseyin’ dediğimde “Bizimle neden dalga geçiyorsun?” dediler ve galiba haklıydılar. İlk sefer çok korkan, üyeler ikinci iniş için hemen sıraya girdi. İniş eğitimlerini tamamlayan gençler kamp alanına döndü. Başarılarını ödüllendirmek için kendilerini köfte ekmek ziyafeti çektiler. Çadırlarının bulunduğu bölgede yer alan köftecide köfte ekmek yedikten sonra çadırlarının yanarına geçen adaylar, her kampta yaptıkları gibi, ellerinde bulunan malzemeleri aralarında pay etti. Aynı kahveyi, aynı çayı paylaştı.

 

VE FİNAL “TIRMANIŞ”…

flama-(1).jpg

KOÜDAK ailesine bu sene katılan üyeler, son eğitimimi olan tırmanış eğitimini aldı. Tırmanış eğitiminde 5 farklı rota açıldı, her rotanın zorluk derecesi diğerinden yüksek olduğu için, üyeler bazı rotalarda düştü, bir kez daha denedi. Pes etme kelimsinin anlamsız kaldığı bu kulüpte, herkes en az 4 farklı rotadan tırmandı. Ayrıca Kayaya tırmanan arkadaşlarının emniyetini de yeni üyeler aldı. Dağcılık sporunda birbirine güvenme ve disiplinin önemini iyi kavrayan gençler, yaptıklarıyla ‘HELAL OLSUN” dedirtti.

 

SIRA TDF’DE

fotograflar-(1)-001.jpg

Kocaeli Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü’ne bu sene katılan üyeler, buradaki eğitimlerini tamamladı. Bu sporu yapmakta kararlı olduklarını dile getirdi. Daha önce Türkiye Dağcılık Federasyonunda eğitim almış arkadaşları gibi eğitim alacakları sözünü verdi. KOÜDAK’a katılan gençler sadece tırmanış eğitimi almadı aynı zamanda güzel arkadaşlıkların kapısını aralamış oldu. KOÜDAK üyelerinden Mustafa Cüneyd Adıyaman, “Böyle bir adrenalini bize tattırdıkları ve değerli vakitlerini ayırıp eğitimlerimizi tamamladıkları için, önce başkanımız Berke sonra yönetim kuruluna teşekkürü bir borç bilirim” dedi. Emine Nur Gündüz ise “Bir sene güzel insanlar güzel anılar hem eğlendiren hem öğreten eğitimlerle geçti. En çokta anı yaşamanın verdiği mutlulukla bu yolculukta emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız KOÜDAK” ifadelerini kullandı. Eğitimlerini tamamlayan KOÜDAK üyeleri kulüp sayesinde güzel arkadaşlıklar kurduklarını bu arkadaşlıkların ifade etti. Sporcular kurdukları arkadaşlıkların devam edeceğini söyledi. Bilal AKPINAR

06 Mayıs 2016 Kocaeli- Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR