TEOG ve Kaygı

TEOG Yaklaşırken sınavın galibi sizin projenize dahil olan çocuklarınız olmak zorunda mı? Sınava onlarca çocuk dahil olur ancak bir kısım çocuk daha...

TEOG Yaklaşırken sınavın galibi sizin projenize dahil olan çocuklarınız olmak zorunda mı? Sınava onlarca çocuk dahil olur ancak bir kısım çocuk daha üst sıralarda yer alır. Üst sıralarda yer alan çocuklara göre daha az puan alan çocuklar başarısız değildir zira onların kendilerini geliştirdiği ya da yönlendirdiği farklı alanlar vardır. Başarılı olan çocukların dışında kalan tüm çocuklar hangi konuda olursa olsun tek seçenekle değerlendirilip başarısız olarak sınıflandırılmaktadır. ÇOCUKLARINIZ İÇİN ÜRETİĞİNİZ KONUMLAR SİZİN EKSİKLİĞİNİZİ TAMAMLADIĞINIZ YÖNLERİNİZ Mİ?

 

İdeal Başarı Nedir? İdeal olan çocuğun aile ya da bulunduğu grup yararını (Toplum ya da Topluluk olabilir ) ön görerek ve gözeterek en iyisini başarma motivasyonunun olmasıdır. Örneğin; Kendi rızası ile su satan ya da mendil satan çocuk hem kendi yararını hem de aile yararını düşünerek çalışmaktadır. Bu motivasyonu sağlayan çevresel güdülerin etkisi farklı alanlar için onda itici olmamaktadır. Sevgi dili ile yapılmayan otonomi çalışmaları öğrencinin başarısını artıran değil azaltan etkenler arasındadır. Sevgi ile Nefret ters orantılıdır. Sevme duygusu artan bireyin ya da çocuğun karşı istem ya da güdülemeye daha açık olması onun hedefe odaklanması için motivatör kabulünü kolaylaştırır.

 

TEOG Sınavının son haftasında aileler çocuklarının üzerindeki aşırı baskıcı tutumu ortalama başarısı 460 olan çocuğun sınavda başarısız olma kaygısı ile 380’lere inebilmektedir. FSL Aile Danışmanlığı Merkezi Danışmanları olarak bizler özelikle son üç günde öğrencilere karşı gösterilen tutumun değiştirilerek daha sevecen ve sevgi odaklı yaklaşım sergilenmesi kaygı düzeyini düşürecektir. Sınav kaygısı ortalama düzeye düşen öğrencilerde ortalama akademik düzeye sahip olsa dahi yüksek akademik düzeydeki öğrencilere göre daha başarılı olduğu görülmüştür.

TEOG Öncesi ergenlik döneminde olan gencin yaşadığı kaygının farklı nevrotik çıktıları yaşamı süresince taşımaması için Aile ve Psikolojik Danışmanlardan destek alınması son derece önemlidir. Mutlu Aile Mutlu Gelecek olduğunu unutmamalı ve yaşamınıza değer katmak için FSL AİLE DANIŞMANLIĞI MERKEZİMİZE BEKLİYORUZ…..

fsl-002.jpg

21 Kasım 2015 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR