TKP’den metal işçilerine destek

TKP Kocaeli Şubesi, yaptığı yazılı açıklamada metal işçilerinin grevini desteklediklerini belirterek, greve çıkan metal işçilerinin yanında olacakları...

BÜYÜT

TKP Kocaeli Şubesi, yaptığı yazılı açıklamada metal işçilerinin grevini desteklediklerini belirterek, greve çıkan metal işçilerinin yanında olacaklarını duyurdu.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Kocaeli Şubesi, yazılı bir açıklama yaparak, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu 24 ayrı fabrikada uygulamaya konulacak grevi desteklediğini duyurdu. Açıklamada şunlar kaydedildi “AKP iktidarında hayata geçirilen politikalar, emekçilerin kazanımlarının ortadan kaldırılmasını hedefledi. İşçi sınıfının örgütsüzlüğünü de fırsat bilen AKP, iktidarı boyunca sermayenin ihtiyaçlarını birer birer karşıladı. Sosyal güvenliğin tasfiyesinden güvencesiz çalışmanın yaygınlaştırılmasına, esnek çalışma biçimlerinin yasal düzenlemelerinden reel ücretlerdeki gerilemeye kadar, birçok başlıkta işçi sınıfının sömürü koşulları ağırlaştırıldı. Sermayenin kâr kanalları olabildiğince genişletildi.

21 YIL SONRA
AKP, hep işçiden aldı, sermayeye verdi. Sıra kıdem tazminatlarına, işçilerin patronlar arasında kiralanabilir köleler haline getirilmesine geldi. Bu yüzden, metal işçilerinin dalgalandırmaya başladığı grev bayrağı, bu kuşatmaya karşı son derece önemli bir başkaldırıdır. Metal işçileri, 21 yıl sonra, birçok fabrikada greve çıkıyorlar. Toplumun her konuda sindirilmeye çalışıldığı bu günlerde, hak almak için ayağa kalkmak erdemli iştir. Patronlara ve onların örgütlerine teslim olmamak, onurlu bir iştir. Geleceğine ipotek koyanların karşısına dikilmek, onlara boyun eğmemek demektir. Türkiye Komünist Partisi, tüm üyeleri ve dostları ile grevdeki metal işçilerinin yanı başında olacaktır.”

22 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR