Teşvik ‘bilişim’e uğramadı

  Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), bilgi ve iletişim teknolojileri sektörüyle ilgili pazar verilerini paylaştığı raporu yayınladı. 2013 yılını...

BÜYÜT

 

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), bilgi ve iletişim teknolojileri sektörüyle ilgili pazar verilerini paylaştığı raporu yayınladı. 2013 yılını kapsayan rapordaki bilgileri paylaşan TÜBİSAD Bilgi Merkezi Komisyonu Başkanı Mustafa Çağan, bilgi ve iletişim teknolojilerinin toplam sektör büyüklüğünün 2012 yılına göre 11.3’lik büyümeyle 61.6 milyar TL hacme ulaştığını açıkladı.

 

YAZILIM PAYI ARTTI

Rapordaki bilgilere göre 2014 yılında sektörde yüzde 11 ile 15 arasında büyüme bekleniyor. İletişim teknolojileri toplam paydan 43,7 milyar TL, bilgi teknolojileri ise 17,9 milyar TL pay aldı. 2012 yılına göre en yüksek büyüme yüzde 15,1 ile bilgi teknolojileri yazılımda gerçekleşti. Böylece, bilgi teknolojileri alanında yazılım sektörünün toplam bilgi teknolojilerindeki payı yüzde 27,1’e yükseldi.

 

İHRACATTA ALMANYA

2013 yılında 1,3 milyar TL bilgi ve iletişim teknolojileri ihracatı gerçekleşti. Toplam ihracatın yarısından fazlası 721 milyon TL ile yazılımdan geldi. Bu rakam, yazılımdan elde edilen cironun yüzde 14,8’lik kısmına denk geliyor. En çok sayıda firmanın ihracat yaptığı ülkelerin başında Almanya geliyor.

 

22 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR