Akar ve Solakoğlu’dan Hamidiye ziyareti

Kocaeli’nin milletvekili adayları dur durak bilmeden çalışmalarına devam ediyorlar. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, CHP Kocaeli Milletvekili Ad...

BÜYÜT

Kocaeli’nin milletvekili adayları dur durak bilmeden çalışmalarına devam ediyorlar. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, CHP Kocaeli Milletvekili Adayı Av. Mehmet Tamer Solakoğlu, CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri, KYÖD eski Başkanı Hakan Tanta, Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Av. Hüseyin Yılmaz, Belediye Meclis üyeleri Murat Yazıcıoğlu, Özgür Yılmaz, Ali Aktepe ve parti yöneticileri Gölcük Hamidiye mahallesine adeta çıkarma yaptılar. Hamidiye Muhtarı Fatih Gür ve Hamidiyeliler tarafından sıcak bir şeklide karşılamasıyla gerçekleşen ziyaretin sürpriz ismi Hamidiyeli olan 81 yaşındaki Kocaeli eski Baro Başkanı Av. Tacettin Değer oldu. Hamidiyelilerin konuğu olan Akar ve Solakoğlu, CHP projeleri hakkında bilgiler verdiler.

 

İŞERİ: AÇLIK SINIRI 1.334 TL

Ziyarette ilk konuşmayı yapan CHP İlçe Başkanı İsmet İşeri, “Sizden oy istemeyi hak ettiğimizi düşünüyorum. Çünkü seçim dışında da biz sizlere, Turan Beyle çok kez ziyarette bulunduk. Belleklerde yer alan, içimizden çıkan ve her konuda rahatça ulaşabileceğiniz adaylarımız var. Destek vereceğinize inanıyorum. Ülkemiz giderek bir dar boğazın içine giriyor. Dört kişilik ailenin açlık sınırı 1.334 TL, yoksulluk sınırı 4.344 TL oldu. CHP olarak iktidara geldiğimizde, sosyal yardımlarımızı insanlara makarna dağıtmadan, kapılarına kömür yığmadan yapacağız. Sosyal desteklerimiz, gizli ve insanları rencide etmeden yapılacak. Ülkemizi bu dar boğazdan çıkarmak için gereken ne ise onlar yapılacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

 

AKAR: VATANDAŞA DOKUNMAYA ÇALIŞTIK

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “En rahat ettiğim yer Gölcük! Bu köyden de kendi köyüm gibi güçlü çıkmam gerektiğini düşünüyorum. İlk defa toplumun içinden çıkan ve yaptıkları hizmetlerle her kesime hitap eden adaylarımızla Kocaeli’ni Türkiye’de fark ettirdik. Biz vatandaşa dokunmaya çalıştık. Vatandaş bana vekalet verdi. Biz gücümüzü sizinde desteğinizle sandıkta göstereceğiz. Her düşünceye saygım var. Ama! AKP Kocaeli’nden 7 Milletvekili hak etmiyor’’ dedi.

 

“MERKEZ TÜRKİYE GELECEĞE IŞIK TUTACAK”

Türkiye’de değişimin şart olduğunu belirten Milletvekili Akar, “Başbakan ve Cumhurbaşkanı tarafsız olması gerekiyorken, tam tersi uygulamalar yapıyorlar. Vatandaşa tahammül edemiyorlar. Tarihin en çok dava açan Cumhurbaşkanına sahibiz. Bu hoş bir durum değil. Biz onların ne yaptığın eleştirerek değil, biz neler yapacağımızı üreterek, yola çıktık. Bunlardan biri de “Merkez Türkiye” projesidir. 2020’de başlayıp, 2035 yılında tamamlanacak olan bu proje, batıya göçü engelleyecek. 58 ülkeye, 1,5 milyar nüfusa ve 21.6 trilyon dolarlık bir Pazar erişim olanağı sağlayacak. Aynı zamanda 2 milyon 200 bin kişiye iş imkanı verilecek. Çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğine ışık tutacak kapsamlı bir çalışma olacak’’ diyerek bilgi verdi.

 

“ASGARİ ÜCRETİ YÜKSELTECEĞİZ”

Akar, “Emeklinin, işçinin, öğrencinin derdi unutulmuş. 13 yıllık iktidar boyunca bunlar konuşturulmuyor. 17 milyon yoksul insanımız var. 11 milyon emeklimiz var ve bunların 800 bini 1.000 TL’nin altında ücret alıyor. Asgari ücreti yükselteceğiz ve 1.500 TL yapacağız. Vatandaşımızın refah seviyesini yükselteceğiz. Kendi çocuğumuzun, yandaşımızın refahını değil!’’ diye konuştu.

 

“KÖY STATÜLERİNİ GERİ VERECEĞİZ”

Büyükşehir Değişikliği Yasası ile birlikte, 2012 yılında, il mülki sınırları içinde bulunan köylerin tüzel kişiliklerinin kaldırılması ve bulundukları belediyelerin mahallesi haline dönüşmesi ile birlikte, sorunlarında giderek arttığını belirten Akar, “Arazi vergisi vermeye devam edeceksiniz. Gölcük merkezinde ev yapıyormuş gibi sizden vergi alacaklar. Biz Köy statülerini geri vereceğiz. Hangi parti sizin geleceğiniz ile ilgili çalışmalar yapıyorsa ona oy vereceksiniz. Bizler, hemşerinizi, kardeşiniz olarak sizden oy istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

SOLAKOĞLU: MİLLETVEKİLLLERİ ÖN SEÇİMLE BELİRLENECEK

Akar’ın ardından söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Adayı Av. Mehmet Tamer Solakoğlu, ülkenin 200 yıldır parlamenter sisteme dayalı rejimle yönetildiğini belirterek, “demokrasinin tekrar rayına girmesi lazım! Parlamenter rejimi güçlendirmemiz gerekiyor. İnsanların birinci sınıf demokrasiye sahip olarak refah bir seviyede yaşaması gerekiyor. Türkiye’de en büyük sorun, liderler sultasıdır. Genel Başkan tarafından belirlenen isimler Milletvekili oluyor. Siyasi Partiler Kanununda yapılacak değişiklikle, bütün partiler Milletvekilini ön seçimle belirleyecek. Diğer bir kriter ise, seçim barajı! Biz yapılan değişiklikle bu barajı önce yüzde 5’e indireceğiz. Ardından tamamen kaldıracağız. Böylelikle milli irade tam anlamıyla uygulanacak’’ diye konuştu.

 

“BİZ TÜRKİYE CUMHURİYETİYİZ”

“Bugüne kadar Türkiye’de Hakim ve Savcılar verdikleri kararlardan dolayı tutuklanmamışlardı” diyen Av. Solakoğlu, “Bugün 2 hakim, 4 Savcı verdikleri kararlardan dolayı tutuklandı. Hakimlerin verdiği karar denetlenebilir. Karar yanlışsa, Yargıtay’dan Danıştay’dan döner. Yargının tarafsızlığını ve bağımsızlığını kaybettiğini gösteriyor bu durum! Biz ne İran, ne Irak ne de Suriye’yiz. Biz Türkiye Cumhuriyetiyiz. Yargı bağımsızlığını koruyarak, hukuk devletini sağlamalı!” dedi.

 

“İNSANIMIZA YATİRİM YAPMAK İSTİYORUZ”

Devletin kasasından bir kuruş bile çıkmayacak çözümler üretildiğini dile getiren Solakoğlu, “Emeklimiz rahat nefes alsın istiyoruz. Erken emeklilik, yaş haddinden emeklilik, prim ödeme gün sayısından kaynaklanan sorunlarla ilgili gereken düzenlemeler ve iyileştirmeler yapılacak. İntibak Yasasında yapılacak düzenlemelerle emekli maaşları arasındaki farkları en aza indireceğiz. Tüm bunları yapacak kaynak ortada! Kaynak bütçenin yıllık yüzde 2’sini oluşturuyor. Biz insanımıza yatırım yapmak istiyoruz’’ diye belirtti.

 

“YABANCLARIN TÜRKİYE’DE ÇALIŞMASINA OLANAK SAĞLANIYOR”

Türkiye’de 6 milyon 200 bin kişinin işsiz olduğunu ve bunların 2 milyonunu üniversiteli işsizlerden oluştuğunu söyleyen Av. Solakoğlu, Yabancı İstihdamı Kanunu Tasarısının Bakanlar Kurulunda kabulüyle, ülkede bu kadar işsiz varken, yabancıların Türkiye’de çalışmalarına olanak sağlanacağını belirtti. AKP’den beri bir de taşeronun ortaya çıktığını dile getiren Solakoğlu, 670 bin kişinin kamu kurumları ve belediyelerde taşeron olarak çalıştığını sözlerine ekledi.

 

“KİMSE MAHCUP EDİLMESİN”

Ülkenin en önemli sorunlarından birinin de kredi kartı mağduriyeti olduğunu belirten Solakoğlu, ”5 milyon kişin kredi kartı borcu var. Mal beyanında bulunmayan ve borç taahhütünü yerine getiremeyen 500 bin kişinin ceza evine girme durumuyla karşı karşıya!” dedi. CHP’nin önemli projelerinde biri olan Aile Sigortası uygulaması hakkında da bilgiler veren Solakoğlu, “Hiçbir geliri olmayan aileye, kimseyi deşifre etmeden her ay 720 TL yatıracağız. Kimsenin evinin önüne kömür çuvalları yığılmasın. Kimse mahcup edilmesin. Projelerimizin uygulamaya geçmesi ve ülkemizin refah seviyesine ulaşması için sizin desteklerinizi bekliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

DEĞER: DUMLU VE SOLAKOĞLU’NU BİRİNCİ YAPMANIZ LAZIM

Ziyaretin sürpriz ismi olan ve nüktedan kişiliği ile de tanınan eski Kocaeli Baro Başkanı 81 yaşındaki Av. Tacettin Değer, geçmişten bir hikaye anlatarak sözlerine başladı. Değer, “Ben bu köyün evladıyım. Hamidiyeliler, arazilerin alım, satımı konusunda vekalet verdiler. Parselasyon yaptırdım. Herkese eşit dağıttım” dedi. Cumhurbaşkanının alanlarda elinde Kur’an-ı Kerim!le çıkmasını eleştiren Av. Değer, “içindekini okuyup anlamaları ve ona göre davranmaları gerekiyor. Günaha girmemek için ibadet yapılır. Günahla takas etmek için değil! Artık buna dur demek lazım! Gölcük’ten iki önemli ve saygın isim aday! Turan Dumlu ve Tamer Solakoğlu! Onları Gölcük’ten birinci yapmanız lazım” diyerek alkışlar arasında sözlerini tamamladı.

27 Mayıs 2015 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR