Yıldız: Kocaeli'den 1 milletvekili göndereceğiz

Teşkilat olarak çok çalışacaklarını dile getiren Yıldız, barajı geçeceklerini, Kocaeli’den de 1 milletvekilini Ankara’ya göndereceklerini söyledi.  ...

Teşkilat olarak çok çalışacaklarını dile getiren Yıldız, barajı geçeceklerini, Kocaeli’den de 1 milletvekilini Ankara’ya göndereceklerini söyledi.

 

Bu hafta Büyük Birlik Partisi (BBP) Kocaeli İl Başkanı Nihat Yıldız ile bir röportaj gerçekleştirdik. 1990'lı yıllarda 10 yıl boyunca gazetecilik de yapan Yıldız, sektörün içinden bulunan ve Kocaeli'de sosyal hayatın içinden gelen bir isim olarak dikkat çekiyor.

 

AKP, PKK’YI SEÇTİ

Siyasete başlamadan önce birçok sivil toplu kuruluşlarında yer almış. Yıldız gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulunarak, “AKP kendisine muhatap olarak halkı değil PKK'yı seçti” diyerek iddialı bir açıklama yapıyor.

 

1 VEKİL GÖNDERECEĞİZ

Daha ötesinde, TBMM’de BBP’ye olan ihtiyacın geçmiş yıllara nazaran çok daha ileri seviyede olduğunun altını çizmiş durumda. Yıldız, 7 Haziran seçimlerinde barajı geçeceklerini, Kocaeli’den ise 1 milletvekilini Ankara’ya göndereceklerini de iddia ediyor.

 

Siyasete ne zaman girdiniz ve neden BBP’de siyaset yapmaya karar verdiniz?

Aktif olarak siyasete 2014 yerel seçimlerinde Gölcük Belediye Başkan adayı olarak başladım. Gençlik yıllarımda Gölcük İmam-Hatip Lisesi’nde okurken Alperen Ocakları’nın çalışmalarına katıldım. O dönemlerden itibaren merhum genel başkanımız Muhsin Yazıcıoğlu’na karşı sempati duymaya başladım. Gölcük’te gazetecilik yaptığım dönemlerde de görevim gereği tarafsız kalıyordum, ancak ilçemizde BBP ilçe teşkilatı kurulduğunda ister istemez bir sevinç doğdu içime ve iyi ki kuruldu dedim.

Siyasete aktif bir şekilde katılmam 2014 30 Mart yerel seçimlerinde Gölcük’ten başkan adayı olarak girmemle oldu. Siyasete girmemdeki bir başka ve çok önemli olan faktör de iktidarın halk ve siyasiler üzerinde aşırı bir baskı kurması ve milleti bölmeye çalışmasıdır. Böyle bir ortamda bizler birleştirici olarak siyaset yapmaya karar verdik.

 

BBP’de siyaset yapmanızda merhum genel başkan Muhsin Yazıcıoğlu’nun etkisi kuşkusuz tartışılmaz…

Evet, gerçekten de öyle, merhum genel başkanımızın yıllar önce söylediği her şey bugün tek tek ortaya çıkıyor. Yıllar önce ülkemiz bölünme tehlikesiyle karşı karşıya dedi, o zaman kimse anlayamadı. Ancak şimdi görüldüğü üzere ülkemiz bölünmenin eşiğine geldi. İşte böyle öngörüsü güçlü bir liderin varlığı tabi ki beni de bu partiye yaklaştırdı.

 

“DOĞRU BİLDİĞİMİZ YOLDA SİYASET YAPIYORUZ”

MHP ile BBP arasındaki temel fark nedir? Bir gün MHP’de siyaset yapar mısınız?

Merhum genel başkanımız 90’lı yıllarda kendi yolunu kendisi çizmiş ve bu yola baş koymuştu. O dönemde içerisinde bulunduğu MHP’nin SHP ile bir ittifak içinde olma ihtimali olmuştu. Yine o dönemde SHP ile ittifak halinde olan PKK sempatizanları vardı. Bu durumun yanlış olduğunu söyleyen merhum genel başkanımız tepkisini ortaya koymuş ve bu birlikteliğin olmaması gerektiğini söylemişti.

Yine yolun ayrılmasına neden olan en önemli faktörlerden birisi de, o dönemde merhum Alparslan Türkeş’in söylediği bir cümle idi. Türkeş, ülkücü davanın İslami bir hareket olmadığını ve İslam birliği gibi bir amacın güdülmediğini söylemişti. Bu durumu da kabul edemeyen merhum genel başkanımız artık kendi yolunu çizmiş ve yeni hareket olan BBP’yi kurmuştu. Bu anlamda bu farklılıktan dolayı yollarını ayıran genel başkanımızın doğru yaptığına inanan bizler de onunla birlikte olmak istedik.

 

Teklif gelmesi halinde MHP’de siyaset yapar mısınız?

İçinde bulunduğum partinin milletimizin arzuladığı değerleri savunan ve milletine hizmet için yola çıkmış bir partidir. Bu anlamda partimiz bu millete hizmet etmek ve milletimize gerçekleri anlatmak için yola çıkmış bir partidir. Burada kafamızda hiç bir soru işareti yoktur. Yaptığımız siyaset temiz ve hizmet siyasetidir. Bu yüzden BBP bugünkü sahip olduğu çizgiden sapmadığı sürece başka bir partide siyaset yapma düşüncesinde olmam.

 

“BBP DAVA PARTİSİDİR”

BBP bir türlü meclise giremiyor ve düşük oy alıyor bunu neye bağlıyorsunuz?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, BBP, sadece meclise giren, bunun için siyaset yapan bir parti değildir. BBP bir dava partisidir. Bizler bu dava uğrunda çalışır mücadele ederiz, neticede başarı gelirse gelir, gelmezse kaldığımız yerden davamıza hizmet etmeye devam ederiz. Diğer bir taraftan bizim meclise girmememiz için bir süre oyunlar tezgahlanmaktadır.

Türkiye’de var yüzde 10 barajı da işte bizim meclise girmemizi engellemek içindir. Sadece bu uygulamadan bile iktidarın bizden ne kadar çekindiğini anlayabiliyoruz. Bugünkü meclis tam demokratik bir meclis değildir. Çünkü halkımız her kesimiyle tam olarak mecliste temsil edilememektedir. Demokrasilerde olmaması gereken bu baraj sisteminin olmadığı bir düzende meclis tam manasıyla halkın meclisi haline gelecektir.

 

Sizce Türkiye’de muhalefet yeterince muhalefet olabiliyor mu?

Bu anlamda mecliste çok büyük bir boşluk olduğunu düşünüyorum. Muhalefet tam manasıyla bir acziyet içerisinde. Hiçbir proje üretemediği gibi iktidarın yanlışlarını bir türlü anlatamıyor. Muhalefet siyasetini kişisel çıkarlar üzerine kurduğu için hiçbir şekilde millete fayda sağlayacak çalışmalar içerinde olamadılar. Baraj nedeniyle mecliste olmayan milletin gerçek sorunlarını ve gündemini ortaya çıkaracak partiler olmadığı için meydan da onlara kaldı.

Proje üretmek yerine birbirleriyle didişmekle meşguller. Bu şekilde bir siyaset anlayışı kimseye bir fayda vermeyeceği gibi tüm milletimize zarar vermektedir. Mecliste olmalarına rağmen muhalefet edemeyen partiler yerine bizler muhalefet ediyor ve iktidarın yanlışlarını dile getiriyoruz. Bizler de mecliste olmadığımız için sesimizi duyuramıyoruz.

 

“ÜLKEYİ BÖLÜNMENİN EŞİĞİNE GETİRDİLER”

AKP’nin 13 yıllık iktidarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aslında bu sadece 13 yıllık bir süreç değildir. Merhum genel başkanımız bugün ülkenin başına gelenleri 20 yıl öncesinden söylüyordu. Ülkemizin büyük tehlike ile karşı karşıya olduğunu defalarca söylemişti. O zaman bunu anlamayanlar şimdi anlamaya başladılar. Ancak son 13 yıllık süreç içerisinde AKP iktidarı var olan gerçeklerin üstünü kapatmış ve insanların olan bitenleri anlamasını engellemiştir. İnsanlar üzerinde müthiş bir algı operasyonları oluşturulmuş ve insanımız aldatılmıştır. Halkımız AKP’ye bu konuda çok güvenmiş, ancak AKP halkımızı hüsrana uğratmıştır. AKP iktidar yetkisini halktan almış olmasına rağmen kendisine PKK’yı muhatap olarak seçmiştir. PKK artık meşrulaşmış ve istediği her şeyi AKP’den almıştır. Gelinen noktada da ülkemiz artık bölünmenin eşiğine gelmiş durumdadır. Bu anlamda haziran seçimleri oldukça önemli bir seçim olacaktır. Bizler bu anlamda bütün gerçekleri halkımıza anlatarak onların güvenini kazanacağız. İnşallah halkımız haziran seçimlerinde AKP’ye gereken cevabı verecektir.

 

AKP’nin sürekli sandıklardan birinci parti olarak çıkmasını neye bağlıyorsunuz?

AKP gerek medyada, gerekse halk arasında çok iyi bir şekilde propaganda yapıyor. Bunu da kamu ait kaynaklarla sağlıyor. En pahalı reklam filmlerini çeviriyor, kendisini tüm mahalle ve sokaklarda tanıtacak faaliyetleri içinde oluyor. Yani AKP'nin ekonomik anlamda bir sıkıntısı yok. Para onlar için artık çok kolay ulaşılabilecek bir şey olmuş. Hazineden aldığı yardımların yanı sıra kamuya ait tüm imkanları da kendileri için kullanıyorlar. Bizim elimizde böyle imkanlar olmadığı için kendimizi gerektiği gibi tanıtamıyoruz. Üyelerimizin naçizane destekleriyle ayakta durmaya çalışıyoruz. Bu kısıtlı imkanlarla birlikte siyaset yapmaya çalışıyoruz.

 

“BÖLÜNMEMEK İÇİN MECLİSTE OLMALIYIZ”

Bu seçimlerde BBP halka ne diyecek, kendini nasıl anlatacak?

Bu seçimlerde ülkemiz için en önemli olan unsur olan çözüm süreci adı altında ülkemizin bölünme sürecine doğru gittiğini halkımıza anlatacağız. Çünkü bu durum ülkemiz için en önemli olaydır. Bizler eğer bu ihanet sürecini halkımıza gerektiği gibi anlatabilirsek, bu millet AKP'ye gereken cevabı verecektir.

Yine ülkemizde var olan işsizliğin minimuma indirilmesi konusunda çalışmalar ve istihdam oluşturacak yatırımlar yapacağımızı halkımıza anlatacağız. Asgari ücretin minimum 2000 lira olması gerektiğini anlatacağız. Maalesef ülkemizin en acı ve sıkıntılı durumlarından biri olan taşeronlaşmaya son vereceğimizi anlatacağız. Milletimize yapacağımız hizmetleri doğru bir dille anlatabildiğimiz ölçüde başarılı bir sonuç alacağımızı düşünüyorum.

 

Yerel anlamda İzmit Belediyesi ve Pazarcılar Odası arasında yaşanan sıkıntılı süreci nasıl yorumluyorsunuz?

İzmit Belediyesi maalesef pazarcı esnafını kendi istediği gibi yönlendirmek istemektedir. Bunu başarmak için de her alanda baskıya maruz bırakmakta ve yaptığı çalışmalarda pazarcı esnafının fikrini almamaktadır. İzmit Belediyesi elindeki tüm kaynakları bitirdi, şimdi de kendine yeni kaynaklar aramaktadır. Bunu yapmak içinde küçük esnaf ve pazarcıyı gözüne kestirmiştir. Zaten sıkıntılı olan pazarcılar ve küçük esnaf, kendi yöneticileri tarafından kıskaca alınarak tamamen etkisiz hale getirilmek istenmektedir. Bu anlamda İzmit Belediyesi pazarcı esnafı ile konuşarak ve onların da fikrini alarak yapacaklarını yapmalıdır.

 

“SEDAŞ BAŞIMIZA BELA OLDU”

Sürekli yaşanan elektrik kesintilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

SEDAŞ'ı özelleştirenler şimdi çaresizlik içindeler ve kendi başlarına bela oldu. Son günlerde elektrik kesintilerine çare bulamaması SEDAŞ’ın ne kadar bozuk bir hizmet anlayışı içinde olduklarını gösteriyor. Yıllardır alt yapı hizmetlerine önem vermediğini ortaya koymuştur. Doğal afetler olabilir, fakat bu kesintiler normal bir kesinti değildir. En küçük bir rüzgar ve kar yağdığında elektriklerin kesilmesi alt yapı sistemlerinin ne kadar zayıf olduğunu göstermektedir. Özellikle Kocaeli gibi sanayinin merkezi bir metropolde böyle basit ve uzun süreli kesintilerin olması anlaşılabilecek bir durum değildir. Burada AKP SEDAŞ'ı özelleştirerek milletin başına bela etmiştir.

 

“HEDEF MECLİSE GİRMEK”

Haziran seçimlerinde BBP’nin hedefi nedir?

Bizler özellikle ilimizde meclise girebilecek bir potansiyelimizin olduğunu düşünüyorum. Bu seçimlerde halkımıza inip ve sürekli onlarla hemhal olduğumuzda bu seçimlerde en 1 milletvekili meclise gönderecek potansiyelimiz var. Türkiye'de hedefimiz öncelikle meclise girmek olacaktır. Ülkemiz bugün bölünmenin eşiğine gelmiş ve mecliste BBP'ye olan ihtiyaç bir kat daha artmıştır. Bunun ne kadar önemli olduğunu halkımıza anlatarak partimizi meclise sokmak için var gücümüzle çalışacağız. Röportaj: Muharrem İBRAHİMOĞLU

ikili-003.jpg

12 Şubat 2015 Kocaeli-


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

HAKAN YAMAÇ - YAAA Bİ BAKIN DALGANIZA SİZDEN HİÇ BİR CACIK OLMAZ SERHAT IN KUKLASI:)

Yanıtla . 0Beğen 12 Şubat 17:30
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR