Aygün: Hakkari’ye benim gibi bir deli lazımdı

AK Parti Milletvekili Zeki Aygün, 7 Haziran genel seçimleri öncesinde açıklanan aday listesinde kendine yeniden yer buldu. Gazetemize süreci değerlen...

AK Parti Milletvekili Zeki Aygün, 7 Haziran genel seçimleri öncesinde açıklanan aday listesinde kendine yeniden yer buldu. Gazetemize süreci değerlendiren Aygün, açıklamasında özellikle yeni anayasa ve Başkanlık Sistemi vurgusu yaptı.

 

“BİRAZ DELİYİM”

Sorumluluğunu bizzat üstlendiği Hakkari bölgesindeki çalışmalarından da söz eden milletvekili Aygün, “Kongre yapılamayan bu bölgedeki sorunları çözmek için açıkçası benim gibi bir deli lazımdı. Biz de bu sorumluluktan kaçmadık” dedi.

 

4 yıllık milletvekilliği döneminiz nasıl geçti?

Oldukça hareketli bir dönem yaşadık. Teşkilattan gelmemizden dolayı illerden sorumlu olarak Sakarya ve Bursa’dan sorumlu olduk. Sonra kendi isteğimle Hakkari’nin sorumluluğunu aldım. Burada adımız dağlara taşlara yazılmıştır. Hakkari’yi farklı kılan batıdaki gibi halkla yüz yüze bir temas olmamış. Birileri onlar hakkında karar vermişler insanlarımızda uymuşlardır. İnsanların taleplerini dinledik. Hakkari’deki meslek lisesi için KOÇ ve TOYOTA grubundan teknik destek makinelerini aldık.

 

YENİ GÜMRÜK KAPILARI AÇILDI

Bizlerden iki tane gümrük kapısı istediler. Birecik ve Üzümlü Sınır Kapıları açıldı. Bunların ikisi de Irak’a açılıyor. Sınır kapıları olmadığı zaman kaçak yollardan giriş çıkış yapılıyordu. Burada yaşayan insanlarımızın akrabaları Irak ve İran’da yaşıyor. Zamanında ülkemize yönelik İngilizler tarafından yapılan oyunlar sonrasında bölünme olmuş. Bu kapılar bizzat halkın talebiydi.

 

“HALK PKK’DAN YAKA SİLKİYOR”

Bölge HDP ve PKK’nın en etkin olduğu yerlerden biri. Çalışmanızda size sıkıntı çıkardılar mı?

Bölge gerçekten ahlaklı çalışan siyasiler için çok zor bir yer. HDP ve PKK tarafından orada korku imparatorluğu kurulmuş durumda. Bunu yapmazlarsa, orada yaşayan halk, PKK’ya ya da uzantılarına kesinlikle destek olmaz. Burada 30-40 yıldır devlet tarafından alınan güvenlik tedbirlerini halka zulüm olarak lanse eden HDP ve PKK’dır. Çözüm süreci başlayınca halkımız da PKK’dan yaka silkmeye başlamıştır.

 

“BENİM GİBİ BİR DELİ”

Hakkari’deki AK Parti teşkilatlanmaları ne durumda?

Hakkari Yüksekova’da partimiz kuruluşundan bu yana kongre yapamamıştı. Atama ile görev veriliyordu. Kongre zamanı gelince bana atama yapalım dediler, ben kongre istedim. 250 kişilik salonda 80 kişiliyle kongremizi yaptık. Kongre ile oradaki insanlara da cesaret geldi. 30-40 yıldır süren korku imparatorluğunu yıkmak için insanlara cesaret erecek kişi sadece dışarından olabilirdi. Yani bunu ancak benim gibi bir deli yapabilirdi. Akıllı işi değil zira.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan kefeni ile yola çıktı. Bu yüzden aynı dirayete sahip olmalıyız. Cumhurbaşkanımızın gittiği her yere bende giderim.

 

ASPİR PROJESİ ÇOK ÖNEMLİ

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan Elektrik Üretim Sistemini geliştiren projenin sonuna doğru gelindi. Sonuç alınmasını bekliyoruz. ASPİR projemiz var. Jet yakıtı yeşil dizel olarak geçiyor. Biodizel araçlarda kullanılamaz, ancak yeşil dizelde yüzde 100 kullanılabilir. Yağlı tohumlardan yapılıyor. Aspir en kurak yerlerde yetişmektedir. Tarım Bakanlığı tarafından bu yönde destek veriliyor. Son iki yıldır bu yönde çalışmalar var. Almanya’da bu teknoloji bulundu ve jet yakıtında kullanılmaya başlandı. Bu sayede kurak topraklar endüstriyel tarıma dönüştürülebilir. Çiftçiye alım garantisi sayesinde büyük destek verilecektir. Yetiştirilecek olan tohumdan yağı alınıyor, küspesinden tavuk yemi yapılıyor. Sapından da hayvan yemi yapılıyor. Her türlü kazanç var bu işte.

 

Yakıt belki de geleceğin en büyük sorunu olarak kabul ediliyor…

Evet, öyle. Fosil yakıtlarının 150 yıllık ömrü var. Bunlar bittiği zaman yakıtı nereden bulacağız? Üstelik bu ürün yüzde 100 doğal. Bu çalışmanın sonuna gelindi. Genel seçim sonrasında yeninden hareketlenme olacak. Bir şirket kurulacak ve satışlar başlayacak. Ülkemizin ekonomisine büyük katkısı olur. Nadasa bırakılan 5.5 milyon hektar alan böylece tarıma açılmış olacak. Projede gelinen nokta hakkında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a bilgi vereceğim. Projenin daha hızlanmasını sağlayacağız.

 

“MUHALEFET YAN ÇİZDİ”

Yeni anayasa hakkında düşünceleriniz nedir?

2011 genel seçimleri öncesinde bütün siyasi partiler tarafından yeni anayasa hazırlanması noktasında söz verilmişti. Ülkemiz 1980 yılında hazırlanan yasa ile yönetiliyor. Fakat bu anayasa yapılan türlü değişiklerle yamalı bohçaya dönmüş durumda. Çıkartılan yasalar diğerleri ile çatışıyordu. 330 milletvekili çıkarmamız durumunda yeni anayasa için referanduma gidilecek. 400 milletvekili çıkarmamız durumunda yine referanduma gideceğiz.

325 milletvekili çıkardık ve yeni anayasa zora girdi. Bunun için komisyon oluşturulması yönünde teklif verdik. Kurulan komisyona bütün siyasi partilerin sandalye sayısına bakılmadan üye istedik. 60 maddeye kadar komisyon da ilerleme kaydedildi. Ondan sonra muhalefet yan çizdi. 7 Haziran genel seçimleri öncesinde bu nedenle sahadayız. Yeni anayasa ülkemiz için olmazsa olmazdır.

 

Başkanlık Sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Başkanlık Sistemi, gelişmiş bütün ülkeler tarafından kullanılan bir düzen. Türkiye’de gelişmekte olan bir ülke. Burada tek başına iktidarlar zamanında ilerle kaydedilmiş. Koalisyonlarda hep geri gitmeler yaşanmış. Parlamenter sistemde bizim gibi kalkınan ülkelerde sosyal ve ekonomik sorunlar olduğundan bölünmeler olmaktadır. Türkiye’nin büyük bir sıçrama yapabilmesi için Başkanlık Sistemi’ne ihtiyacı vardır. A veya B modeli değil Türk modeli de olabilir. Bu sayede ülkemizin koalisyonlarla değil direk halk tarafından seçilen başkan ve bağımsız bir meclis tarafından yönetilecek. ABD’de başkan aldığı kararları meclise onaylatması gerekiyor. Yoksa hiçbir şey yapamaz.

 

44 ilde elektriklerin kesilmesi bir operasyon mudur?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından konu hakkında gereken açıklama yapılmıştır. Hatlar birbirine ağ gibi bağlı ve bir merkezden yönetiliyor. Hatlardan biri bakıma alınmış bu bakım bitmeden ikinci hat bakıma alınmış. Ara hatlara yük binince bu elektrik kesintisi yaşandı.

 

“LİSTELER ÇOK İYİ”

AK Parti’de listeler açıklandı ve yeni dönemde aday olarak tercih edildiniz. Partinizin ve rakiplerinizin listesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

AK Parti’de yapılan çalışmaların tamamı bir hizmet yarışıdır. 73 aday adayı arkadaşımız vardı. Bunlardan 11’i sadece listeye girebilecekti. İyi ve kucaklayıcı bir liste yapıldığı kanaatindeyim. Kocaeli’nin genel yapısını net şekilde ortaya koymuştur. Bu liste hakkında gönül koymalar olabilir belki, ama bunlar geçicidir. Bizler bugüne kadar başarımızı bünyemizde barındırdığımız birlik ve bütünlüğümüze borçluyuz. AK Parti, 7 Haziran’da yine oylarını artıracak ve milletvekili sayısını en az bir kişi artıracaktır. Rakip siyasi partilerin adaylarına gelince, bu durum bizi çok ilgilendirmiyor. Çünkü sonuçta onların vereceği karardır. Herkes için hayırlı olsun. Neticede kararı millet verecek. Röportaj: Serkan BORLAK

 

ZEKİ AYGÜN KİMDİR?

Zeki Aygün, 22 Temmuz 1953'te Derince'de doğdu. İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Bölümünü bitirdi. Lüleburgaz Doysan Yağ Sanayi ile Düzce Timak Tarım Aletleri Fabrika inşaatlarında elektrik şantiye şefi ve yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1979-1981 yılları arasında serbest elektrik mühendisi olarak çalıştı. 1981'de Ünka inşaat firmasını kurdu. 1996'da MÜSİAD üyesi oldu ve çeşitli görevler üstlendi. Orta düzeyde İngilizce bilen Aygün, evli ve 3 çocuk babasıdır.

15 Nisan 2015 Kocaeli-


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR