Zımba: Normalleşme sürecine giriyoruz

Körfez Ticaret Odası’nın eylül ayı meclis toplantısı önceki gün yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Körfez Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başk...

Körfez Ticaret Odası’nın eylül ayı meclis toplantısı önceki gün yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Körfez Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sedat Zımba, gündemi dair bilgi verdi. Zımba konuşmasında, “Yaşadığımız sıkıntılı süreci yavaş yavaş atlatarak normalleşme sürecine giriyoruz. Rusya başta olmak üzere dış ilişkilerimizde hızla ilişkilerimizi geliştiriyoruz. Hükümetimiz, vergi ve yatırım teşvikleri açıkladı. Bu kararlarla yatırım ve ticaret teşvik edilmeye çalışılıyor.

 

YATIRIM VE ÜRETİM

İktisaden bağımsız olamayan, siyaseten de bağımsız olamaz. Bu açıdan yatırım ve üretim seferberliğine girişip ekonomimizi daha da güçlü hale getirmemiz lazım. İşletmelerimizde verimliliği arttıracak tedbir ve uygulamaları harekete geçirmek ve uluslararası alanda rekabet edecek bir düzeyi yakalamamız gerekiyor.  Türkiye ekonomisi dünyanın en zor stres testinden başarıyla geçiyor” dedi.

 

VERGİ YAPILANDIRILMASI

Konuşmasında vergi yapılandırılmasına dikkat çeken Zımba, “22 Eylül’de Kocaeli Vergi Dairesi Başkanı Erhan Coşkun ve grup müdürlerinin odamıza gelerek detaylı bir şekilde anlattığı, uzun süredir beklediğimiz vergi borçlarının yeniden yapılandırması 19 Ağustos tarihli resmi gazetede yayınlandı. Bu kanunla birlikte; vergi cezaları, askerlik, seçim, nüfus, trafik karayolu geçiş ücreti, gümrük vergileri, sigorta primleri, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, genel sağlık sigortası prim alacakları ile bu alacaklara ilişkin her türlü gecikme cezaları yeniden yapılandırıldı.

 

31 EKİM 2016 SON

Ayrıca kanuna göre, kesinleşmiş kamu alacakların asıl tutarları tahsil edilecek. Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen ikinci ayın sonuna kadar ilgili idareye başvuruda bulunulması gerekiyor. Kanunda, oda borçlarını ilgilendiren hükümler de var. Üyelerimiz 31 Ekim 2016 tarihine kadar borçlarının yapılandırma için başvuruda bulunabilirler” dedi.

29 Eylül 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR