‘Yuvacık Barajı olmasa bizimkiler daha iyi hizmet ederlerdi’

İzmit Büyükşehir Belediyesi zamanında belediye başkanı Sefa Sirmen’in önceliğinde inşa edilen Yuvacık Barajı’ndan kalan borçlardan yakınan AKP Kocaeli...

BÜYÜT

İzmit Büyükşehir Belediyesi zamanında belediye başkanı Sefa Sirmen’in önceliğinde inşa edilen Yuvacık Barajı’ndan kalan borçlardan yakınan AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün; “Yuvacık Barajı’nın borçları olması bizimkiler daha iyi hizmet ederlerdi” dedi

Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı ve Kadıköy Ekmek Fırını’nın sahibi Ali Sarı önceki akşam iftar daveti düzenledi. Rizeli olan Sarı, iftar yemeğinde hemşerisi olan AKP Milletvekili Zeki Aygün ve DP eski Milletvekili Sefer Ekşi ile dostlarını ağırladı. Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı’nın önceki akşam düzenlediği iftara katılan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, CHP’lileri ve Yuvacık Barajı’nı eleştirdi. Aygün; “Bu baraj olmasaydı, bizimkiler daha çok hizmet yapardı. Barajın borçları yüzünden hizmetlerimiz aksadı” dedi
AYGÜN YEREL VE ÜLKE
GÜNDEMİNİ DEĞERLENDİRDİ
Ali Sarı, bireysel olarak düzenlediği ilk iftar yemeğinde hemşerilerini ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirtirken, bundan sonra her ramazan ayında bir araya gelmek istediğini ifade etti. İftardan sonra çay içerek sohbet eden Zeki Aygün ve Sefer Ekşi’nin keyifli oldukları gözlenirken, Aygün, basın mensuplarının soruları üzerine yerel ve ülke gündemi hakkında bazı açıklamalar yaptı. Ramazanın sadece ilk günü iftarı evde yaptığını ondan sonra hep dışarıda olduğunu ifade eden Aygün, kendisine “çalışmıyor” diyenlere gönderme yaptı. Son günlerde artan terör olaylarını değerlendirerek sıkıntının Suriye’den kaynaklandığını aktaran Aygün, “Suriye’deki terör grupları Türkiye’ye sızarak topraklarımız üzerinde oyun oynamak istiyorlar. Ama güçlü istihbaratımız yaşanacak olumsuzlukları engelledi” dedi.
EKİM AYINDAN SONRA
ELEKTRİK KESİNTİSİ YOK
Son günlerde sıkça yaşanan elektrik sorunu nedeniyle geçtiğimiz günlerde SEDAŞ yetkilileriyle bir takım incelemelerde bulunduklarını ifade ederek Ekim ayından sonra İzmit’te elektrik kesintisi yaşanmayacağını açıklayan Aygün, “Bu konu benim alanım olduğu için yakından takip ediyorum. Kocaeli’de ciddi yatırımlar yapıldı. Trafolar güçlendi. Heykelden hastaneye kadar trafo 35 kw arttırıldı. Yürüyüş Yolu’nun altına 5 yeni trafo yapılacak. Ekim ayından sonra elektrik kesintileri olmayacak. Gölcük’te de EİAŞ trafolar için merkez yapıyor. Yıl sonunda bitecek. Karşı tarafın da elektrik sorunu kalmayacak” diye konuştu.
HİÇBİR MÜDÜR SORUMLU DEĞİLDİR
Başarısız sonuçlar alan ilimizde ne vali Ercan Topaca ne de İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli LYS, SBS ve KPSS ile ilgili herhangi bir açıklama yapmamıştı. Kocaeli’de yaşanan eğitim sorununa açıklama getirerek, son yıllardaki hiçbir yöneticinin sorumlu olmadığını aktaran Aygün, “Bu sonuçlar 3-5 yıl önce alınan tedbirlerin değil 25-30 yıl önce alınan tedbirlerin sonucudur. Hiçbir müdür sorumlu değildir” diye konuştu.
HAYDAR AKAR, ATIP TUTUYOR
Sözlerine devam eden Aygün, “Katsayı, kredili sistem gibi sürekli sistem değişti. Birçok ilde sanat okulu yokken bizim ilimizde sayıları hayli fazla. Başarılı iller de zaten sanat okulu olmayan iller. Üniversiteye gidemez diye çocukların sanat okuluna gönderilmesi başarıyı düşürüyor. CHP Milletvekili Haydar Akar, bu konuyla alakalı sürekli atıp tutuyor ama ‘Bekara hanım boşamak kolay’ Detaylı inceleme yapmadan söylenen sözler hamasi sözlerdir” şeklinde konuştu.
SAĞLIKTA ÖNEMLİ
ŞEYLER YAPIYORUZ
İlimizde yapılması planlanan ancak uzun zamandır sözü edilmeyen sağlık yatırımlarından da bahseden Aygün, “Kocaeli Devlet Hastanesi projesi bitti. Sağlık Bakanlığı’nın projesini TOKİ yapacak. Başlaması için Büyükşehir’in Orman Müdürlüğüne yaptığı lojmanların bitmesi bekleniyor. Onlar bitince hastanenin eski binaları yıkılacak. Yılsonuna doğru ihaleye çıkabilir. Cephanelik bölgesine yapılacak kamu ortaklı hastane için de çalışmalar sürüyor” dedi.
ESKİ İSTANBUL YOLU
DUBLE YOL OLACAK
Ulusal basına bile konu olan Karamürsel’deki kadınlar plajının etrafının örülmesi hakkında da açıklama yapan Aygün, “Bizim görevimiz taleplere cevap vermek. Toplum bunu istemişse sorun yok. Bizde dikta yok” dedi. Aygün, ilimizden geçecek ikinci otoban ihalesinin bu yıl yapılacağını da dile getirerek eski İstanbul yolunun duble yol yapılacağını söyledi. Aygün, “İzmit trafik sorunu sürekli eleştiriliyor. Çözüm için fikri olan varsa söyledin. Londra’da şehrin içine girişler paralı. Sorunu çözmüşler ama bunu İzmit’te yapamazsınız. Sekapark’taki otoparktan Anıtpark’a ücretsiz metrobüs projesi gündemde ama henüz hayata geçmedi” dedi.
HER AY 15-20 MİLYON TL KESİLMESEYDİ…
Son günlerde özellikle CHP’liler tarafından Büyükşehir Belediyesi’nin borçlu olması, yeni projeler üretemediği gibi 2009 yerel seçimlerinde vaat ettiklerini yapamaması yönünde eleştirilere cevap vererek CHP’lileri kızdıracak açıklamalarda bulunan Aygün, “Kocaeli’de Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yapılan yatırımlar yapıldı. Elbette yapılmayanlar da var” diye konuştu. Aygün, sözlerini şöyle noktaladı: “Borçlar da yeni yatırımlar yapılmaması da Yuvacık Barajı’ndan dolayı. 2004 yılından beri her ay 15-20 milyon TL kesilmeseydi, bu kente yapılan hizmetin bir bu kadarı daha hizmet yapılırdı. Ama yapamadık. Her ay 40 milyona yakın para kesiliyor ve bu kesinti 100 yıl daha devam edecek. Kocaeli’nin baraj yüzünden en borçlu belediyesi olduğunu biliyorduk. Ama CHP’liler masanın karşısında otur doğruyu söyler, kalkınca eğrileri söylemeye başlarlar.”

14 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR