“Gelecek öğretmenlerin elinde”

24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle dün İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Valilik önünde bulunan Atatürk Anıtına çelenk bırakıldı. Vali Topaca, “Bi...

BÜYÜT24 Kasım Öğretmenler günü nedeniyle dün İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Valilik önünde bulunan Atatürk Anıtına çelenk bırakıldı. Vali Topaca, “Bizler geleceğin öğretmenlerin elinde olduğunu biliyoruz. Tarihe mal olan insanların mutlaka hocasından feyiz almıştır. Gelecek nesillerde sizlerden feyiz alacaktır” dedi


24 Kasım Öğretmenler Günü, dün bütün ilçelerde kutlandı. İzmit’te yapılan tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Törende Büyükşehir Belediye Bandosu da görev yaptı. Çelenk sunumunu İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli gerçekleştirdi. SDKM’de yapılan programa Vali Ercan Topaca, Vali Yardımcısı Aziz İnci, Garnizon Komutan Vekili Deniz Hava Komutanı Hakan Üsten, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, İl Emniyet Müdürü Hulusi Çelik, İl Milli eğitim Müdürü Nevzat İspirli, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezgin Çuhadar ile milli eğitim camiası katıldı. Törende Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın mesajı okundu. Kaybedilen öğretmenlerin anısına slayt gösterisi duygulu anlar yaşanmasına sebep oldu. Öğretmen adayları yemin töreni için sahneye gelirken, ellerinde ki ufak fenerleri Türk Bayrağı’nın üzerine bıraktı.
“45 YILIN EN ZOR ANI”
Programda ilk sözü göreve yeni başlayan öğretmenler adına öğretmen adayı Seçil Güneş Kaya aldı. Kaya, konuşmasında öğretmenliğin değerini anlattı. Kaya’dan sonra sözü emekli olan öğretmenler adına Serpil Kocaoğlu söz aldı. “45 yıllık meslek hayatımın en zor burada günü, emekli bir öğretmen olarak burada konuşma yapmak. 45 yılımı dünyanın en güzel mesleği olan öğretmenliğe adadım. Yolumuz hiç ayrılmayacak. Gönlümde her zaman yaşayacak bu görevi yeni arkadaşlarımıza devretmekten onur ve gurur duyuyorum. Öğretmenliğin ve öğretmenin mutluluğunu ömür boyu yaşamalarını diliyorum” dedi.

“REFAH EĞİTİMLE DOĞRU ORANTILIDIR”
Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli yaptı. Onur ve gurur günü olarak tanımladığı Öğretmenler Gününü kutlayarak konuşmalarına başlayan İspirli, günün anlamından söz etti. İspirli, “ Milletlerim bugünkü refah ve mutlulukları öncelikle eğitimle doğru orantılıdır. Bunu ise öğretmenler gerçekleştirmektedir. Ders araç gereçleri olmadığı zamanlarda, ilk çağdan itibaren yine öğretmenler vardı. Öğretmenler hayatımızın kullanıcısı değil yapıcısıdır” dedi.
“İNŞAA ETMEK ÖĞRETMENLERLE OLUR”
İspirli’den sonra söz alan, Başkan Vekili Zekeriya Özak, “ Türkiye’de öğretmenlerin yeri ayrıdır ve ayrı olmuştur. Hepimiz öğretmenlerimizi minnet ve saygıyla anıyoruz. Bu ülke en çok öğretmenlerine minnettarız” dedi. Son olarak sözü Vali Ercan Topaca ise, “Biliyoruz ki bir devlet bir milleti yeniden inşa etmek, ancak yeni öğretmenlerle olur. Öğretmenler olmadan toplumu dünyada öncü yapmak mümkün değil. Öğretmenleri sevmek bir nevi geleceğimizi sevmek, gelecek nesillerimizi sevmektir. Sizlerin rahatı için devletimiz elinden gelen her şeyi yapıyor ve yapacaktır” ifadelerini kullandı.

“GELECEK ÖĞRETMENLERİN ELİNDE”
Vali Topaca, “Bizler geleceğin öğretmenlerin elinde olduğunu biliyoruz. Tarihe mal olan insanların mutlaka hocasından feyiz almıştır. Gelecek nesillerde sizlerden feyiz alacaktır. 800 binin üzerinde bir eğitim ordumuz var. Bütçenin önemli bir kısmını eğitime ayırıyoruz. 350 milyar olan devlet bütçesinin yüzde 25’ini eğitime ayırıyoruz. Bütün eğitimci arkadaşlarımızdan birkaç hususu rica edeceğim. Çocuklarımıza daha çok okutmak, sorgulamak ve yazdırmanızı istiyoruz” dedi. Protokol konuşmalarının ardından mesleğe yeni başlayacak öğretmenler yemin törenlerini gerçekleştirerek yemin etti.

ONUR VE ŞEREF BELGESİ VERİLDİ
Tören sonunda emekli olan öğretmenlere şeref onur belgesini Vali Ercan Topaca takdim etti. İsimler; Cahit Elginkan Anadolu Lisesi Serpil Kocaoğlu, Hızır Reis Ortaokulu Ali Hıdır Derviş Ve Belkiz Seyrek, Ulugazi İlkokulu Zahide Uçar, Nuh Çimento İlkokulu Ümmügül Karaçoğlu, Farabi Ortaokulu Gülsen Çevikkalp, Kazım Karabekir İlkokulu Nevzat Ayyıldız, Yahyakaptan Ortaokulu Şengül Öztürk, İzmit Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Lütfiye Kademli ve Mümine Gümüş, İzmit Teknik ve Endistri Meslek Lisesi Güler Akalın, İnkılap Ticaret Meslek Lisesi Mücahit Yerlikaya. Gölcük Barbaros Hayrettin Lisesi öğretmeni ve öğrencileri tiyatro gösterisi sergiledi. Tiyatro gösterisinde duygulu anlar yaşandı. Kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilip okutulmamasına göndermelerde bulunuldu.

24 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR