AKP’li vekillerden fikir birliği, CHP’liler ise hükümete yüklendi

ABD Büyükelçiliği, Türkiye'den yapılan vize başvurularının süresiz olarak durdurulduğunu açıkladı. Büyükelçilik, vize uygulamasını askıya alma kararın...

ABD Büyükelçiliği, Türkiye'den yapılan vize başvurularının süresiz olarak durdurulduğunu açıkladı. Büyükelçilik, vize uygulamasını askıya alma kararının gerekçesi olarak ise 'personel güvenliğini' gösterdi. İki ülke tarihinde bir ilk olan bu kararı ilimizde bulunan AKP Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, Cemil Yaman ve İlyas Şeker, CHP’li milletvekillerinden Fatma Kaplan Hürriyet ve Haydar Akar değerlendirdi.

 

AMERİKA KENDİNE ÇEKİ DÜZEN VERSİN

AKP Milletvekili Cemil Yaman, “Yıllardır Amerika ile müttefik iki ülkeyiz. Amerika bizi yıllardır küçük kardeşi gibi gördü. Her iki ülke de kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmiştir. Amerika’nın terör örgütlerine destek vermesi, Suriye’de yürütülen politikalar neticesinde gerginlikler yaşandı ve vizeler durduruldu. Biz Türkiye’nin medeniyet temsilcileriyiz. Vizeler durduruldu ancak ileri de bu durum tatlıya bağlanabilir. Amerika’nın kendine çeki düzen vermesi gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

 

ONLARIN AÇIKLAMALARI BİZİM AÇIKLAMALARIMIZ

AKP Milletvekili İlyas Şeker, “Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız ve parti sözcülerimiz gerekli açıklamaları yaptı. Bunun üstüne başka bir şey söylememiz mümkün değildir. Onların açıklamaları neyse bizim açıklamalarımız o odur” ifadelerini kullandı.

 

BİZE SÖZ DÜŞMEZ

AKP Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu ise, “Bu konunun muhatabı ABD Konsolosluğudur. Konu ile ilgili sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Dış İşleri Bakanımız açıklamalarını yaptı. Konu ile ilgili bize söz düşmez. Bu süreci yetkili organlar yakından takip etmeye devam ediyor” diyerek sözlerini noktaladı.

 

AKP DEĞİL TÜRK HALKI CEZALANDIRILIYOR

CHP Milletvekili Haydar Akar, “Hepimiz için beklenmedik bir durum oldu. Amerika ile Türkiye arasında çok sayıda gerginlik olduğunu herkes biliyor. Gerginliklerinden biri Irak ve Suriye’ye uygulanan politikalar, Rusya’ya yakınlık, FETÖ ile ilgili gerginlikler bunlardan bazıları. Amerika’nın vizeleri durdurması yanlış bir politika olarak değerlendiriyorum. Vizelerin durdurulması ile AKP hükümeti cezalandırılmıyor aksine Türk halkı cezalandırılıyor” dedi.

 

AMERİKA KARARINI GÖZDEN GEÇİRMELİ

Tarih boyunca böyle bir şey görülmedi buna sonuna kadar karşı çıkıyoruz diyen Akar, “Hükümet bir an önce kendini toparlamalı ve dış politikaya güvenilir imajı vermeli. Dış politikada nabza göre şerbet verme politikasından vazgeçilmeli. Bu durum ekonomiyi de olumsuz etkiliyor. Tutarlı bir dış politika izlenmeli. Bu Türk halkının seyahat özgürlüğüne engel olmaktadır. Çileyi Türk halkı çekiyor. Amerika bu kararını tekrar gözden geçirmeli” şeklinde konuştu.

 

KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Türkiye için vahim bir durumdur. Milletimizin gururunu kıran, haysiyetini aşağılayan da bir durumdur. ABD'nin bu tutumu hiç şüphesiz kabul edilemez. Bu Türk-Amerikan ilişkilerinde aynı zamanda bir dip noktadır. Ve tarihsel bir kırılmadır. Hükümetin, ABD'nin vizelere ilişkin kararının gerekçesini topluma açıklaması gerekiyor. İster İstanbul Başkonsolosluğundaki bir yerel çalışanın yargılanma süreciyle, ister Türkiye'nin Irak-Suriye politikalarıyla ilgili olsun kararın kabul edilmesi mümkün değildir" diye konuştu. Selin BECER

11 Ekim 2017 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ASAHIN660 - Sn.Vekiiml böyle konuşmayın aksi halde içimizdeki uşakları satılmışlar üzülecek sonra adalet yürüyüşü gibi bizde misilleme yaptık diye protesto yürüyüşüne çıkarlar zaten çok üzgünler bu durumdan bu karma chp+hdp.

Yanıtla . 0Beğen 11 Ekim 13:50
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR