Başkan Doğan ilk röportajını gazetemize verdi

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, ilk röportajını gazetemize verdi:   “Aday olabilmek için kızımı zor ikna ettim”   İzmit Belediye Başkanı N...

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, ilk röportajını gazetemize verdi:

 

“Aday olabilmek için

kızımı zor ikna ettim”

 

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan seçimlerin ardından ilk değerlendirmesini gazetemize yaptı. Söyleşi sırasında özel bir anısını paylaşan Doğan, “Kızıma başkan baba olayım mı diye sordum. Verdiği normal baba ol cevabına çok içlendim” dedi

 

FARK BEKLİYORDUM

30 Mart seçimlerinde CHP’nin adayı Sefa Sirmen’i farklı şekilde geride bırakarak yeniden İzmit Belediye Başkanı seçilen Nevzat Doğan ilk röportajını gazetemize yaptı. Söyleşimiz sırasında projelerinden söz eden ve CHP’li Sirmen’in iyi bir performans sergilediğini kaydedin Doğan, “Sefa Bey iyi çalıştı, tecrübesini yansıttı ama ben açıkçası 10 puanlık bir fark bekliyordum. Sirmen olmasa bu fark 15 puan olurdu” diye konuştu.

 

KIZIMA İÇLENDİM

Seçimlerle ilgili özel bir anısını da paylaşan Doğan, “Aile ortamında adaylığı konuşurken 8 yaşındaki kızım Ceylin’e ‘Başkan baba olayım mı?’ diye sordum. O ise bana ‘Normal baba ol’ dedi. Buna çok içlendim. İkna etmekte zorlandım” dedi. Yeni dönem projelerinden de söz eden Doğan; tramvay, Marmara Turizm Entegrasyon ve Paşasuyu projeleri hakkında bilgiler vererek, İzmit halkının huzuru ve refahı için çaba göstereceklerini söyledi.

 

 

 

Geride kalan 5 yıllık çalışma döneminizin bir değerlendirmesini yapabilir misiniz?

 

2009-2014 İzmit Belediyesi’nin gerek yönetim anlayışı, gerek fiziki durumu, gerekse hizmet ve proje açısından kendini kabul ettirdiği, halkın beğenisini kazandığı bir süreç olmuştur. O dönemdeki vaatlerin tamamını yapan ve bir o kadarını da üstüne eklediğimiz bir dönem geçirdik.

Söylediği her sözü yapan bir belediye haline geldik. Türkiye’ye örnek olarak gösterilen projeler üreten, Kocaeli’ye yeni değerler katan bir dönem oldu. Kocaeli’deki insanların hepsinin yaşamına tat katan bir 5 yılı bitirdik. 2009-2014 dönemi sosyal belediyecilik ve fiziki projelerle, spora, kadınlara yönelik yapılan projelerle hatırlanacak bir dönem oldu. Mali olarak da belediyemiz ayakları üzerinde duran, kurumsallaşmış bir yapıya kavuştu.

 

 

“RAKİP OLARAK SİRMEN’İ İSTEDİM”

 

30 Mart seçimlerinde sizi öne çıkaran özellikle ne oldu?

 

O dönemlerde hatırlanırsa ben bir mesaj vermiştim. CHP’nin bir yıl önceden çok iddialı bir şekilde hazırlandığını biliyordum. Bütün belediyeleri bırakıp sadece İzmit’i kazanmayı hedeflediklerini gördük. Fakat o dönemde biz şunu da görmüştük. İzmit halkı farklı siyasi görüşlerde de olsa bizim belediye başkanlığımızı onaylıyor ve beğeniyor. Türkiye’de en başarılı belediyelerden biri olarak görüyor.

 

Sirmen’in adaylığını nasıl değerlendirdiniz peki?

 

İzmit’teki tek rakibimiz CHP idi. Buna rağmen aday olarak kimi koyarlarsa koysunlar burada seçimin kaybedileceğini aslında görüyorlardı. Sadece kendisi parti oylarının üzerinde oy alabilme potansiyeli olan Sefa Bey de bunu gördü. Basına ve meclis üyelerine, ‘En güçlü adaylarıyla çıksınlar. Varsa efsane dedikleri kişiler onunla çıksınlar, hatta uzaydan aday getirsinler’ demiştim. Hatta Sefa Bey bir toplantıda bana, ‘Siz rakip olarak beni istiyormuşsunuz’ diye sormuştu. Bende kendisine, ‘Güzel bir yarış olur’ demiştim.

 

 

Peki İzmit seçimleri beklediğiniz kadar rahat mı geçti?

 

Biz açıkçası Sefa Bey’in adaylığı ile CHP’nin İzmit’teki tüm gücünü görmek istedik. Çünkü biz siyaseti öne almadan herkesin belediye başkanı olduk. Hakka, hukuka önem verdik. Milletin kuruşunu ziyan etmedik. Bizim başarımızdan kimsenin tereddüdü yok. Böyle bir tablo karşısında vatandaşın yeni bir arayış ya da mevcudu değiştirme arzusunun bir kere mantıkla izahı olmayacağını düşündük. Bu anlamda seçim İzmit’te söylendiği gibi çok da zor geçmedi. Aradaki fark bize bunu gösteriyor.

Ben farkı az buldum. Benim beklediğim fark daha fazlaydı. Normal bir süreç olsa 10 puanlık bir fark olurdu. Sefa Bey’in olması bir şeyi değiştirmez. O olmasa 15 puan fark olurdu. Sirmen olduğu için ben 10 puan fark bekliyordum. Burada seçimi çalışan üreten iyi günde kötü günde her yönden halkla bütünleşen bir anlayışın kazanması garipsenemez.

 

“BEN ZOR SEÇİMLERİN ADAMIYIM”

 

Size göre rahat olabilir. Ancak kamuoyu, 30 Mart’ta İzmit’te kıran kırana bir seçim bekliyordu…

 

Evet, bana da herkes “Bu seçim zor” diyordu. Benim bütün seçimlerim zor oldu. Bir seçime daha girsem o da zor geçer. Bizi de onun için seçiyorlar, zor seçim varsa bizi sürüyorlar ortaya. Benim bu dünyada görevim zor işler, zor seçimler.

Milletvekilli seçildiğimde de 6. sıradaydım. Yine zor deniyordu. Gazeteciler bana, “İstifa edecek misiniz” diye sordular. Şu cevabı verdim onlara, AK Parti’nin 6. sırası, MHP’nin ve DYP’nin 1. sırasından daha iyidir. O zamanlar AK Parti yeni kurulmuş, iki tane kafa parti var, ben onların birinci sırası bizim 6. sıramızdan kötüdür diyorum. Çok afaki bir durumdu.

3 Kasım 2002’de seçim oldu, o gece 12.00’a doğru 5 milletvekili kesinleşti onlar yine gittiler AK Parti’nin önüne, ben yine gitmiyorum. DYP’nin barajı aşamamasını bekliyordum. Neyse ki yüzde 9,6’da kaldı barajı aşamadı ve ben seçildim. Kesin olunca geldim partinin önüne.

7. sıraya konduğum zaman ki dönemde ise şu an 11 olan vekil sayısı o dönem 9 sayıldı. Öyle olunca MHP’nin baraj altı kalmasına kaldı durumum. Çok az bir farkla o dönem seçilemedim. Normalde seçilebilecek oyu almıştım.

 

“İZMİT’İ DÜŞÜNMÜYORDUM”

 

2014 seçimleri 2009’a göre daha mı kolay geçti?

 

2009 seçimleri öncesinde de ben İzmit’e aday olmayı düşünmüyordum. Zor bir tablo var dediler ve benim aday olmamı istediler. ‘Tamam, o zaman girelim’ dedim. Kolaysa mevcut arkadaşlardan da olabilirdi. Ama tablonun zorluğundan dolayı beni çağırdılar. Ve gerçekten de o dönem çok zorlu bir seçim geçti. 1900 oy farkla kazandık ama meclis kaybedildi. Fakat o zaman da saat 12.00’a kadar bekledim. Kesinleşene kadar parti önüne gitmedim. Bu dönemde 2009’dan çok daha rahat bir seçim olacağını düşündüm. Öyle de oldu…

 

 

“BU SEÇİMDE ÇOK ÇALIŞTIM”

 

Seçim gecesi parti binasına en geç gelen başkan siz oldunuz…

 

Her dönem bir iki kişiyle gezerek seçimi geçiriyorum. Mesela 2002 seçimlerinde marinadaydım, orada turaladım. 2009’da Yahya Kaptan yürüyüş yolundaydım. Bu seçimlerde de Sekapark’taydım. Ben seçimlerde matematiksel fark oluşmadan parti önüne gelmiyorum.  Kural olarak bunu benimsedim.

2009’da canlı yayınlarda beyanat verenler oldu, seçimi kazanmış gibi, yarın şunu yapacağım bunu yapacağım diyenler. Sonra hüsrana uğrayanlar. Sandıkların yüzde 40-50’si açılmışken kazandığını zannederek beyanat vermeye başlayanlar.. Bu dönemde de benzer şey yaşandı. Bu tip bur duruma mahal vermek istemem.

Sahada kıran kırana bir mücadele oldu. Ben şöyle bakıyorum olaya. Ben işimi yaparım Rakibim çok çalışmış az çalışmış pek bakmam. Zayıf bir rakip olsaydı da çok çalışacaktım. En fazla çalıştığım seçim bu seçimdir. 7 ay çalıştım. Eylülden itibaren bu seçime hazırlandım. O dönem bu olağanüstü olayların olacağı belli değildi, ancak işimizi sağlam tuttuk biz.

 

Ne zamandır izin yapmıyordunuz?

 

Normal mesaimde seçim olmadan bir sene önce günde 10-15 program yapıyordum. Seçime doğru ise 15-20 program yapmaya başladık. Benim arkamda iki ekip çalıştı. Onlar dinlenebilirken, ben ise istirahat etmiyordum. 7 aydır hiç izin kullanmadım ve tatil yapmadım. En son tatilim, sanırım geçen yazdı.

 

Kızlarınız sizin bu durumunuzdan şikayetçiler mi?

Doğal olarak kızıyorlar. Mesela en küçük kızım Ceylin, 8 yaşında, onunla ilgili bir şey anlatayım. Seçimden çok önce evde adaylık meselesini konuşuyoruz, kayınvalidem ve kızlar var… Ceylin’e takıldım “Başkan baba olayım mı kızım ister misin” diye takıldım. Baktı bana “Normal baba ol” dedi. Çok içime işledi ama.

 

 

“HALK HİZMET’E OY VERDİ”

 

Bu seçimde sizi ve partinizi rakiplerinizden ve özellikle de CHP’den ayıran özellik ne oldu?

 

30 Mart sürecinde CHP iyi çalışmalar yaptı. Sefa Bey bütün tecrübesini sahaya yansıttı. Ama ben zaten, onlar sahaya yayılınca gerçeği göreceklerini biliyordum. Her mahallede bir şeyler yapmıştık ve durumumuzun iyi olduğunun farkındaydık. Rakiplerimiz bizi konuşurken bizi değil genel siyaseti eleştirdiler, Büyükşehir’in bazı projelerini eleştirerek siyaset yaptılar. Çünkü bizi eleştirecek bir şey bulamadılar. Sadece malum bir gazete kullanılarak eleştirilmeye çalışıldım, onunda inandırıcılığı olmadığı için bu durum bana yaradı. Halk bu seçimlerde hizmete oy verdi. Tüm olumsuzluklara rağmen AK Parti’nin birlik ve beraberliğini gördük.

 

“30 MART’TA VEFASIZLIĞI DA GÖRDÜM”

 

Seçim sürecinde sizi üzen herhangi bir olay yaşandı mı?

 

Yapılan vefasızlıklar beni gerçekten çok üzmüştür. Özellikle paralel yapı olarak adlandırılan oluşumun içindeki bizim samimi dostlarımız ve arkadaşlarımızdan gördük. Bunlara üzüldük tabi ki. On yıllarca beraber çalıştığımız, samimi olduğumuz ve 5 yıllık belediye başkanlığı döneminde her türlü yakınlığı gösterdiğimiz arkadaşlarımızın, seçimin en kritik zamanında tam karşı tarafa geçip, aktif olarak sokak sokak çalışmaları görmek hazmedilecek bir durum değil. Keşke böyle yapmasaydılar. Ama şunu gördük, bunları yapmanın da bir faydası olmadı.

 

 

 

Tramvay 2015’te başlayacak (BAŞLIK)

 

Biraz da yeni dönemden söz edelim. En çok dikkat çeken çalışmanız tramvay olacak gibi. Detayları paylaşır mısınız bizimle. Bu proje gerçekleşecek mi?

 

Tramvay projesi, Büyükşehir Belediyesi’nin yetkisinde olan bir proje... Ortak proje olarak açıkladık. Hatta açıklamasını da ben yaptım. Tramvay en kısa zamanda başlayacak. Proje yapılıyor ve daha sonra ihale olacak. Dolayısıyla proje çizildikten sonra uygulamaya geçilecek. Bende yakından takip ediyorum. 2015’te bitirmeyi hedefliyoruz. Bir yıl kadar sonra tramvaya bineceğiz. Bu konuda Büyükşehir de kararlı... İnşallah 2015’te İzmit’e tramvay kazandırılacak.

 

Geride kalan 5 yıllık dönemde özellikle turizm alanındaki çalışmalarınız dikkat çekti. Yeni dönemde bu alanda nasıl çalışmalar yapılacak?

 

İzmit için vaat ettiğimiz, Marmara Turizm Entegrasyon projesine büyük ağırlık vereceğiz. Bu konuda çok yoğun mesai harcıyoruz ve kafa yoruyoruz. Yeni dönemde özellikle burada binlerce, on binlerce turistin gelmesini sağlayacağız. İzmit’i sağlık turizmi, tarih turizmi, kültür turizmi ve doğa turizminden faydalanan bir yer haline getireceğiz. Bu atılımla bütün sektörlerimize ve esnafımıza ciddi bir müşteri kaynağı oluşturacağız. Bu konuda hazırlıklarımız sürüyor.

 

“PAŞASUYU ŞİŞELENECEK”

 

Yine geçmiş dönemde belediye idaresini ekonomik olarak da rahatlattınız. Bu konuda yeni dönem projelerinizde neler var?

 

Uzun süredir çalışmasını yürüttüğümüz Paşasuyu çalışmamız var. Paşasuyu’nu şişelemeye gireceğiz. Bununla ilgili belli bir noktaya geldik. Önemli zorlukları aştık. Onun dışında da vaat ettiğimiz diğer projelerde de hızlı adımları atmaya devam edeceğiz.

Vatandaşımızın huzur ve refah içinde yaşaması için elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz. Ben İzmit halkına teşekkür ediyorum. Bir kez daha feraseti gösterdi. Olumsuz koşullara bakmadan kendisine, hakka, hukuka riayet göstererek ayırım yapmadan hizmet edenleri ödüllendirdi. Bizde aynı çizgide devam edeceğiz.

 

xxx xxx xxx

 

“BELEDİYE YENİDEN YAPILANACAK”

 

Kurumda görevli üst düzey yöneticilerde dikkat çeken değişiklikler yapıldı. Şimdi ise gündemde bazı müdürlerin değişeceği konuşuluyor. Bu görev değişikliklerinin sebebi nedir?

 

İnsanlar yoruluyor. Belli alanlarda 5 yıldan uzun aynı görevler sürdüğünde verimler düşüyor. Benim arkadaşlarımın hepsi işlerini en verimli şekilde yaptılar. Hiçbir sıkıntı yok. Ben geldiğimde diğer belediyelerden gelen arkadaşlarla bir ekip kurduk. Dolu dolu çalıştık. Yeni döneme yeni enerjiler ve yeni yüzlerle çıkmak istedik. Diğer arkadaşların da diğer kurumlarda görev almasını sağladık. Gerekli desteği yapıyorum. Bizimle çalışan tüm arkadaşlarımız daha iyi yerlere gitsin. Bir arkadaşımız belediye başkanı oldu. Kalemde çalışan iki arkadaşımız başka belediyelerde özel kalem müdürü oldu.

 

“YENİ YAPILANMA GEREKLİYDİ”

 

Yeni yapılanmada 6 belediye başkan yardımcısı olacak. O yapılanma içinde şu anda İbrahim Bulut, Adnan Pala ve Hasan Ayaz’ı atadım. Üç arkadaşımız daha kaldı. Görüşmeler sürüyor, netleştirmedim. Gelen arkadaşlarımız kendi yapılarını müdürlerini gözden geçirecekler ve gerekli müdahaleleri yapacaklar. Biz şu ya da bu siyasi yapıya asla bakmayız. Bizim şu an için iyi hizmet ediyor mu, hakka hukuka uyuyor mu, buna bakacağız. Diğer kısmı ondan sonra gelir. Bu kriterlere uyan herkes mutlaka işine devam eder.

 

16 Nisan 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR