Dr. Alper Uzun’a proje desteği

İzmitli Diş Hekimi Ferit Uzun'un oğlu Alper Uzun, Preeklampsi hastalığını engellemek için yapacağı çalışma karşılığında Amerika'daki Ulusal Sağlık En...

İzmitli Diş Hekimi Ferit Uzun'un oğlu Alper Uzun, Preeklampsi hastalığını engellemek için yapacağı çalışma karşılığında Amerika'daki Ulusal Sağlık Enstitüsü'nden 11,5 milyon dolar hibe aldı.

 

İZMİTLİ DİŞ HEKİMİ FERİT UZUN'UN OĞLU

İzmitli Diş Hekimi Ferit Uzun'un oğlu Alper Uzun, Amerika’da görev yaptığı Brown Üniversitesi’nden 4 öğretim üyesi ile birlikte 11.5 milyon dolarlık proje desteği aldı. Yerel Providence gazetesi ve yerel televizyonlar bu büyük başarıyı haber konusu yaptı. Providence gazetesinde yazanlar şu şekilde: Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) 5 yıllığına Brown Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak görev yapan bu 5 kişiye ait projeleri onayladı.

 

icee-006.jpg

 

PREEKLAMPSİ'NİN ENGELLENMESİ

Üniversitede çocuk hastalıkları alanında yardımcı ‘doçent’ olarak başarıyla görev yapan Alper Uzun’un destek aldığı projesinin konusu Preeklampsi. Preeklampsi, hamilelikte hem anne hem de çocuk için ölümcül sonuçlar meydana getirebilen bir komplikasyonun adı. Yüksek tansiyon ve beraberinde meydana gelen organ hasarı bu komplikasyonun karakteristik özellikleri arasında yer alıyor. Uzun, çalışması ile yapacağı derinlemesine araştırma sonucunda bu konuda daha çok bilgi edinilmesini sağlayarak olası ölümlerin önüne geçmeyi hedeflediğini söylüyor. Bu amaçla, Brown Üniversitesi’nde kan örnekleri toplanacak ve bu hastalıkla ilgili genler bir araya getirilecek. Uzun, “Bu şekilde bu hastalığı engellemek için gerekli olan bazı genleri bulmayı planlıyoruz” diyor. Kocaeli Gazetesi olarak hemşerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

KOCAELİ ANADOLU LİSESİ MEZUNU

Dr. Alper Uzun, ilk ve orta öğrenimini İzmit’te tamamladı. Kocaeli Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi’nde biyoloji üzerine okudu. Sonrasında tekrar İzmit’e dönerek Kocaeli Tıp Fakültesinde Biyokimya Ana Bilim dalında yüksek lisans tezini tamamladı. Ardından ikinci yüksek lisansını, Amerika Birleşik Devletleri’nin Boston şehrinde bulunan Northeastern Üniversitesi’nden Biyoinformatik alanında aldı. Yine aynı üniversitede doktorasını biyoinformatik üzerine tamamladı. Doktora sırasında dünyanın en iyi araştırma merkezlerinden biri olan Broad İnstitute’de araştırma yapma imkanı buldu.

 

 

BROWN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ PEDİATRİ BÖLÜMÜNDE YARDIMCI DOÇENT

Doktorasının ardından, ABD’nin en iyi ilk 15 üniversitesinden biri olan Brown Üniversitesi’nde ve Brown Tıp Fakültesinin araştırma hastanesi Women & Infants Hastanesinde, karmaşık hastalıklardan erken doğumun genetiği üzerine doktora sonrası çalışmalarına başladı. Ardından Brown Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Bölümüne yardımcı doçent oldu. Dr. Alper Uzun, özellikle gen sekanslaması, insan genomu analizleri ve karmaşık hastalıkların (özellikle erken doğum ve preeklampsinin) genetik yapısının anlaşılması ve erken teşhisi için yeni metotların geliştirilmesi üzerine çalışmaktadır. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Erkan ÜNAL

18 Haziran 2016 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR