“İlimizin geleceği sanayi yatırımlarında”

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu önceki gün yazılı bir basın açıklaması yayınladı. Sanayi kuruluşlarının taşımacılık başta olmak üz...

BÜYÜT

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu önceki gün yazılı bir basın açıklaması yayınladı. Sanayi kuruluşlarının taşımacılık başta olmak üzere diğer girdi maliyetlerini değerlendiren Ayhan Zeytinoğlu; “Bizler öncelikle Kocaeli ilinin geleceğini düşünüyoruz. İlimizin gelişmesi için sadece devlet olarak değil bu yatırımlarla zenginleşen bölge halkı olarak sanayinin önündeki engelleri kaldırmamız gerekmektedir” dedi.
ANAYASAL ÇÖZÜMLER
KSO olarak, taşıma maliyetlerini rekabetçi seviyelere çekmek isteyen işletmeleri desteklediklerini daha önce birçok kez açıkladıklarını vurgulayan başkan Zeytinoğlu, “Tüm işletmeler küresel rekabet koşullarıyla üretim yapabilmelidir. Ticari seçimler bu kurallar çerçevesinde şekillenmelidir” ifadelerini kullandı. Ayhan Zeytinoğlu ayrıca, Kocaeli Sanayi Odası’na üye sanayi kuruluşlarının problemlerinin “Kanuni ve Anayasal çerçeveler içersinde” çözümüne ilişkin gerekli sorumluluğu kuruluş yasası gereğince üstlendiğini de vurguladı.
“UMARIM BÜTÜN
İLÇELERE SANAYİ GELİR”
İlimizde sanayinin yoğun olduğu ilçelerden birinin de Kartepe ilçesi olduğunu kaydeden Zeytinoğlu, “Sadece Kartepe ilçesinde odamıza kayıtlı 103 sanayi tesisi bulunmaktadır . Bu tesislerde yaklaşık 15 bin dolayında kişi istihdam edilmektedir. Bizlerin, Kocaeli Sanayi Odası olarak hedefimiz katma değer yaratan, çevreye duyarlı yatırımları ilçelerimize çekmeye devam etmektir. Bu sayede yöre halkından daha fazla kişi istihdama katılacak, bölgesel kalkınma desteklenecek ve İlimizin yaşam standardı yükselecektir. Umuyoruz ki, önümüzdeki yıllarda tüm ilçelerimizin gelişmesinde sanayi yatırımları daha da büyük rol oynayacaktır”
“ÜLKEMİZDE AVANTAJ
LOJİSTİK ÜSTÜNLÜK”
Günümüzde farklı ülkelerde üretim yapan sanayi kuruluşlarının birbirleri ile rekabet etmekte olduğunu vurgulayan Başkan Zeytinoğlu, “Kocaeli’ni uluslar arası ölçekte rekabetçi kılan en önemli unsurun, lojistik üstünlüğü olduğu unutulmamalıdır. Bilindiği gibi ülkemizde petrol üzerindeki vergiler taşıma maliyetlerini ve firmaların rekabet gücünü olumsuz yönde etkilemektedir. Pahalı olan taşıma maliyetleri çeşitli nedenlerle daha da pahalı olmamalıdır” diye ekledi.SUMOTAŞ sorununa atıfta bulunan Zeytinoğlu son olarak; “Arzumuz, bölgedeki sorunun çalışma yaşamını olumsuz etkilemeden ve bölgenin rekabet üstünlüğünü bozmadan çözümlenmesi yönündedir” dedi.

10 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR