Yalvaç Ural’dan miniklere tavsiyeler

Ülkemizde çocuk edebiyatı ve çocuk dergiciliği denince akla gelen en önemli isimlerden Yalvaç Ural, İzmit Belediyesi’nin konuğu olarak çocuklarla bulu...

BÜYÜT

Ülkemizde çocuk edebiyatı ve çocuk dergiciliği denince akla gelen en önemli isimlerden Yalvaç Ural, İzmit Belediyesi’nin konuğu olarak çocuklarla buluştu. Belediyenin 23 Nisan etkinlikleri kapsamında Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşen söyleşi ve imza gününde Ural miniklere önemli tavsiyelerde bulundu.

İzmit Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte, İzmit sınırlarındaki ilköğretim okulu öğrencilerinin 23 Nisan temalı resim sergisi de katılımcıların büyük beğenisini topladı. Etkinliği İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ve Belediye Başkan Yardımcısı Ayhan Acar da baştan sona takip etti.

CİPS ÇOCUĞU OLMAYIN

35 yıllık sanat yaşamında bugüne kadar 54 çocuk dergisi, 100 çocuk kitabı çıkaran, şiirleri ve öyküleri bulunan, son olarak da Japonya’da okul kitaplarına giren Yalvaç Ural, çocuklara hitaben yaptığı söyleşide onlara çeşitli konularda nasihat verdi. Beslenme alışkanlıkları konusuna da ayrı bir parantez açan ünlü yazar; “Şu sık sık reklamları yapılan cipsler, hazır gıdalar sizi esir etmesin. Cips çocuğu olmayın. Sağlıklı beslenin. Temiz havada oynayın, kendinizi sürekli bilgisayarın başına mahkum etmeyin. Çevrenizi tanıyın, çimlerde yuvarlanın arkadaşlarınızla çocuk oyunları oynayın ve yaşamın tadını hissedin” dedi. Ural, İzmit Belediyesi’nin son dönemde okullarda tanıtımını yaptığı sek sek ve mendil kapmaca gibi geleneksel çocuk oyunlarının yaygınlaştırılmasını da sevindirici olarak niteleyerek, Doğan ve emeği geçenlerle, çocuk oyunları federasyon yetkililerini kutladı.

ÇOCUKLARA GELECEĞİMİZİ EMANET ETTİK

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan etkinlikte yaptığı konuşmada, çocuklara yapılan yatırımın geleceğe yatırım olduğuna dikkati çekerek; “Biz, geleceğimizi çocuklarımıza emanet ettik. Onlar ne kadar iyi yetişirlerse, geleceğimiz o kadar emin ellerde olur. İzmit Belediyesi olarak bu konuda üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Belediye olarak ilk çocuk hakları masasını ve çocuk meclisini biz oluşturduk. Mahallelere yüzme havuzları ve spor tesisleri kazandırıyoruz. Ücretsiz cep sinemaları yaparak çocuklarımızı daha sosyal hale getirmeye çalışıyoruz. Bu yıl karne hediyesi olarak 5. sınıf öğrencilerine 5.500 bisiklet ve kask dağıtacağız. Çocukların yaşamın renklerini görmeleri ve her yönden sağlıklı yetişmeleri için sürekli yeni arayışlar içersinde olmayı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu. Programda ünlü edebiyatçı ural kitaplarını çocuklar için imzaladı. Başkan Doğan, ünlü edebiyatçıya günün anısına “Atatürk’ün İzmit Konuşmaları” adlı kitap ile pişmaniye vererek teşekkür etti.

21 Nisan 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR