Örengül’den Büyükşehir Belediyesine eleştiri yağmuru

CHP’li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Av. Fahri Örengül, meclis toplantısı öncesi grup üyeleriyle beraber basın toplantısı yaparak İbrahim Karaosman...

BÜYÜT

CHP’li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Av. Fahri Örengül, meclis toplantısı öncesi grup üyeleriyle beraber basın toplantısı yaparak İbrahim Karaosmanoğlu’nu ve Büyükşehir belediyesini eleştirdi ve belediyenin imar tadilatıyla uğraşmaktan başka iş yapamadığına dikkat çekti

Büyükşehir Meclisi öncesi grup odasında basın toplantısı düzenleyen CHP’li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Av. Fahri Örengül, belediyeyi topa tuttu. Örengül, Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun dağıttığı vaatler kitapçığı içerisinde yer alan projelerin yüzde 80’inin gerçekleştirilmediğini dile getirdi.

BELEDİYE İMAR TALEPLERİYLE UĞRAŞIR OLDU
CHP Büyükşehir Meclisi Grup Sözcüsü Av. Fahri Örengül, meclis toplantı salonunun yetersizliğini belirterek başladığı açıklamasında “Meclis toplantılarını zaten yetersiz olan salonumuz yerine dışarıda yapmak zorunda bırakılıyoruz. Ayrıca bundan sonra her ay rutin olarak yapılan meclis toplantıları öncesi CHP grubu olarak saat 12.00’de ayrı bir basın açıklaması ile belediye meclis gündemini belirleyen konular hakkında açıklamalarımız olacak. İlk açıklamamız ise geçtiğimiz Mart Ayı gündeminin yüzde 70’ini, Nisan ayının yüzde 74’ünü ve Mayıs ayının % 73’ünü oluşturan kişisel imar talepleriyle ilgili. Bu durumda belediye asli görevlerini bırakmış sadece imar talepleri karşılayarak imar değişiklikleri yapar hale gelmiştir” dedi.

YIKIM KARARI OLAN OTELE İMAR AFFI
Çayırova’da hakkında yıkım kararı olan bir otele ruhsat verdiklerini söyleyen Örengül, “Bir de utanmadılar ve imar affı çıkardılar. Elimize yeni geçen Sakarya İdare Mahkemesi’nin gerekçeli kararı durumu daha da vahim hale getirdi. Resmen suçlanmışlardır. Çünkü belediyeler imar affı yapamazlar. Buna rağmen bu oteli ruhsatlandırdılar. Otelin adı Ramada’dır. Bize başka şans bırakmadıkları için hepsi hakkında suç duyurusunda bulunduk. Gebze Cumhuriyet Savcılığı’na başvurduk. Aynı şekilde Umutkent ve Tuana evlerine de ruhsat verdikleri ortaya çıktı. Aslında bu bölgeler mahkemelik ama ruhsat vermeye devam ediyorlar” dedi.

BİZ DEĞİL, KARAOSMANOĞLU KAÇTI
Geçen ay yapılan toplantıyı grup olarak terk ettikleri için kendilerine”kaçtı” diyen AKP’lilere cevap veren Örengül, “Geçtiğimiz ay bize meclisten kaçtı diyen AKP’liler aslında başkanın cenaze mazeretiyle meclisten kaçtığını çok iyi biliyorlar. Kendisini sıkıştıracağımızı ve vaadlerin ne olduğunu soracağımızı bildiği için cenaze bahanesinin arkasına sığındığını biliyoruz. Ayrıca tutanaklara göre faaliyet raporunu konuşacağımızı ve sorular soracağımızı bildiği için kaçtığını da biliyoruz. Bakın ne yapmışlar biliyor musunuz? Bizim salonu terk ettiğimizi tutanaklara geçirmemişler ve sanki bizlerde oy kullanmışız gibi oy birliği ile faaliyet raporunun oylandığını tutanaklara geçirmişler. Bu nasıl bir zihniyettir anlamak mümkün olmamaktadır” dedi.

OTOPARKI KALDIRMAYA NİYETİ YOK
İbrahim Karaosmanloğlu’nun otoparkları kaldırmak konusunda verdiği sözleri de hatırlatan Örengül, “Hani otoparkları kaldırıyordu. Bunları çabuk unuttu. Ama ne zaman yeğenini dövdüler tekrar kaldıracağım demeye başladı. Yine de kaldırmaya niyeti olduğunu sanmıyorum. Belki de korkuyorlardır” şeklinde konuştu.

2B İÇİN YAZI YAZDIK AMA AÇIKLAMADILAR
2B konusunda belediyeye yazı yazdıklarını ve ne yapacaklarını sorduklarını hatırlatan Örengül, “Bize sadece bir genelleme üzerinden bilgi verdiler. Mahallelerde ne yapacakları konusunda bilgi vermediler. Meğer gizliyorlarmış. Vatandaş uyanacak diye gizlice ev ve arazileri ellerine geçirmişler. Serdar ve Yenimahalle sakinlerinin evlerini ve arazilerini ellerinden aldılar” dedi.

SEKA PLATO’YU YÜZLERİNE BULAŞTIRDILAR
“Seka arazilerini birilerine gizliden gizliye kiralamaya çalışırken yakalandılar” şeklinde konuşan Örengül, “O zaman bu arazinin miktarı 90 dönümdü. Bu günlerde ise bu araziyi 231 dönüme çıkararak yine birilerine peşkeş çekecekler. Ama aslında burası bir sit alanı ve vatandaşın yararlanması gereken bir yer iken yine birilerine bir şeyler kazandırmanın peşindeler. Burası halkın olması kullanması gereken bir yerdir” diyerek eleştiride bulundu.
Haber:Aybey KAHRAMANLI

16 Mayıs 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR