İzmit Belediye Meclisi’ndefaaliyet raporu tartışması

İzmit Belediyesi nisan ayı meclis toplantısı önceki gün belediye binasındaki meclis salonunda gerçekleştirildi. 22 maddenin görüşüldüğü toplantının en...

BÜYÜT

İzmit Belediyesi nisan ayı meclis toplantısı önceki gün belediye binasındaki meclis salonunda gerçekleştirildi. 22 maddenin görüşüldüğü toplantının en çok tartışma yaratan gündem maddesi ise İzmit Belediyesi’nin 2012 Mali Yılı Faaliyet Raporu oldu

İzmit Belediye Meclisi’nin bu ayki en önemli gündem maddesini mali rapor oluşturdu. Mali rapor görüşülürken yasa gereği İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan koltuğunu birinci başkan vekili CHP’li Muzaffer Gürfidan’a devretti. Mali rapor konusunda ilk sözü alan CHP Belediye Meclis Üyesi Fikret Gökmen belediyeye eleştirilerde bulunurken, Muzaffer Gürfidan’ın ise Nevzat Doğan’ı koruması dikkatlerden kaçmadı.

“2 TELEVİZYON KURULUŞU MAAŞA BAĞLANMIŞ”
En çok çalışan birimin Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü olduğunu dile getiren Fikret Gökmen, “Sürekli olarak belediye hizmetlerini sunmak yerine belediye başkanının tanıtımı ve belediye başkanının olduğu bölümler yer almıştır. 2011 yılında basın hizmetlerinde üretilen haber sayısı 11 bin 700 iken 2012 yılından 15 bin 270’e çıkmıştır. Günlük 42 habere tekabül etmektedir. Kentimizde bulunan 2 televizyon kuruluşu ise belediyemiz tarafından maaşa bağlanmış. Bir televizyon kuruluşuna her ay 50 bin lira bir diğer kuruluşa her ay 6 bin lira, başka bir kuruma 90 bin lira bir başka kuruma ise 70 bin lira olmak üzere toplam 160 bin liralık ödeme yapılmaktadır. Her ay rutin ve hiç aksatmadan bir yayın kurumuna böyle bedellerin ödenmesi doğru mudur?” dedi.

“BENİM PARAM BOL”
Gökmen, “Belediyenin 4 yıl içinde kullandığı kaynak yaklaşık 350 milyon TL civarında ve bu kaynakların sadece 55 milyon TL’lik kısmı yatırıma gitmiş. Sayın başkan sürekli “benim param bol” ifadesini kullanıyor. İzmit Belediyesi’nin Büyükşehir Belediyesi’ne 11 milyon 500 bin TL ödemesi gerekirken ödememektedir. 23 milyon TL emanet olarak kullanılmaktadır. Belediyenin parası bulunmamaktadır. Büyükşehir Belediyesi farklı bir partiden olsaydı bunu kullandırır mıydı? Param bol denmesinin bir başarısı yoktur. Banka hesaplarına haciz işlemi yapıldığını hatırlatmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYE VATANDAŞLA UYUMSUZLUK YAŞIYOR”
Ayrıca vatandaşların belediyeye açtığı davaların yüzde 94 arttığını dile getiren Gökmen, bu yıl 179 dava açıldığını ve belediyenin vatandaşla uyumsuzluk yaşadığını söyledi. Kent meydanlarının önemine değinen Gökmen, “Karşımıza çıka çıka üçyol kavşağı düzenlemesi çıktı” diyerek Başkan Doğan’ın İzmit’i Paris ve Londra’yla kıyasladığını ve bazı işleri abarttığını dile getirdi. Acısu Parkı’ndaki Mikro Taksi durağı çalışanlarının sıkıntısına da değinen Gökmen, “Üvey evlat muamelesi yapılmakta” diyerek Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluyla görüştüğünü söyledi.

“HAKSIZLIK ETMEMEK GEREKİYOR”
Fikret Gökmen İzmit Belediyesi’ndeki kaynakların gereksiz yere harcanması konusunda eleştirilerini ardı ardına sıralarken yine mecliste aynı sıraları paylaştığı CHP’li Muzaffer Gürfidan ise Nevzat Doğan’ı korudu. Meclis başkanlığını üstlenen CHP’li Muzaffer Gürfidan, “Bazı şeyler yapılmıştır. Haksızlık etmemek gerekiyor. Bende olsam faaliyet raporuna fotoğrafımı koyardım” diyerek başkana destek verdi.

“BÜTÇE GERÇEKLEŞME ORANI YÜZDE 100”
İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ise, 4 yıl öncesine bakmak gerektiğini söyleyerek, mahalli disiplin sağlandığını ve geçmişten 20 yıllık işçi borcu bulunduğunu belirtti. Büyükşehir Belediyesi’nden borç para almadıklarını ve personel reformu yaptıklarını kaydeden Doğan, “Yüzde 61.5 personel gideri vardı. Şimdi ise yüzde 18 seviyesine inmiştir. Yatırım sadece bina yapmak değildir. Vatandaşa yapılan hizmetler yatırım gözükmüyor. Bütçe gerçekleşme oranı bu yıl yüzde 100’dür. Bütçenin tutması demek bu adamlar işi biliyor demektir” şeklinde konuştu.

FAALİYET RAPORU KABUL EDİLDİ
Kent Meydanı konusundaki eleştirilere de cevap veren Doğan, Perşembe Pazarı alanının, Efe petrol civarının, Valilik binasının bulunduğu alanın meydan olarak planlandığına dikkat çekti. Doğan, Mikro Taksi konusunda ise, “Yer bizim olsa yaparız; ama yerimiz yok. Siyaset malzemesi olarak kullanılmasını kınıyorum” dedi. Konuşmaların ardından yapılan oylamada AKP’nin 20 ve CHP’nin 15 oyuyla faaliyet raporu oy çokluğu ile kabul edildi. AKP ve CHP grupları tarafından verilen ortak önerge ile Hüseyin Üzülmez, Emine Zeybek ve Devrim Yıldız encümen üyeliklerine seçildi

04 Nisan 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR