Nefis mi, narsist mi?

Benim değerlendirmem ise kibir, iç kibir, dış kibir, üst ben ya da benlik oluşturma olarak değerlendiriyorum. İnsanoğlu kendini her zaman üstün görme...

Benim değerlendirmem ise kibir, iç kibir, dış kibir, üst ben ya da benlik oluşturma olarak değerlendiriyorum. İnsanoğlu kendini her zaman üstün görme ya da farklı görme istemine sahiptir.

 

Nefsin ya da öz benliğin merkezinin kişinin kendi kontrolü dışına çıkması aslında narsist kişiliğin temelini oluşturmaktadır.  ABD’  de yapılan araştırmalarda üniversite öğrencileri olmak üzere enformasyon çağında yetişen gençlerin daha narsist ve daha benmerkezci olduğudur. Rekabetin kapitalist yaşamla körüklenmesi bizden çok ben duygusuna taşımakta ve narsist kişiliğe sahip bireyler yetişmesine sebep olmaktadır. Bu yaklaşımla yetişen gençlerin Türk toplumu içinde iletişim şeklini git gide yıkıma uğratacağı ortadadır. Bizler sürekli olarak sen benim çocuğumsun ve başkalarından farklısını öğretirken farkında olmadan narsist bireyler yetişmesini teşvik ediyoruz. Çocuklarımızı yetiştirirken dünyayı sev insanları sev yerine; kendini sevmelisin ve kendine saygı duymalısın diyerek üst benlik olgusuna sahip çıkan bireyler yetiştiriyoruz. Tabi ki bu algıyla yetişen birey zamanla ailesine de değer verme yargısını kendisine değer verme yargısından sonra görüyor. Ailelerin ergenlik cağı ile birlikte karşılaştıkları temel sorun ise çatışan ve kendini farklı gören ( Söz dinlemeyen, Sosyal ortamlarda başarısız v.b ) çocukların yetiştirdiğini fark etmesidir. Bir yandan çağımızda her şeyi çok yakından öğrenirken, Anne ve Baba olmayı doğal yetişme sürecini takip etmemizin yeterli olacağına inanıyoruz. Kök aile yapısından çekirdek aile yapısına dönmüş olduğumuz cağımızda çocuk yetiştirmenin güçlüklerine fark etmeden narsist çocuk yetiştirmeyi dahil ediyoruz.

FSL Aile Danışmanlığı olarak; Dünyayı anlayan ve anlamlandıran bireyi yetiştirmek için aile kimliğine sahip olan yetişkinlerin oluşturulması gerektiğine inanıyoruz. Mutlu ve öz benliğine saygı duyarken toplumsal kimlik arayışında başarılı olmuş çocukların yetiştirilmesi, kendini ve toplumu seven kişilerle mümkün olacaktır.

Bizlerin düzenlemiş olduğu genel katılıma açık eğitimleri;

Etkili İletişim Eğitimi

Etkili Anne Baba Eğitimleri

Kişiliğin Oluşumunda Anne Babanın Rolü ve Önemi Eğitimi

Kişilik Bozuklukları

Kişisel Gelişim Eğitimleri

Duyguları Anlama Eğitimi

Öfke Yönetimi Eğitimi

Çatışma Eğitimi vb eğitimler

Aile-Çocuk Hizmetlerini

takip ederek yerinizi almanızı tavsiye ediyoruz çünkü yaşanacak güzel dünya da FSL Aile Danışmanlığı yanınızda.

08 Kasım 2015 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR