Anayasa Mahkemesi 4-C’nin iptalini reddetti

Anayasa Mahkemesi, 4-C’li istihdamın yürürlükten kaldırılması istemiyle açılan davayı reddetti. BES Kocaeli Şube Başkanı Akın Şişman karara tepki göst...

BÜYÜT

Anayasa Mahkemesi, 4-C’li istihdamın yürürlükten kaldırılması istemiyle açılan davayı reddetti. BES Kocaeli Şube Başkanı Akın Şişman karara tepki gösterdi.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Anayasa Mahkemesi’nin reddettiği 4/C’li istihdamın iptali davasına tepki gösterdi. BES Şube Başkanı Akın Şişman önceki gün bir basın açıklaması yaptı.
“Anayasa Mahkemesi’nin aldığı karar bizi şaşırtmadı, perşembenin gelişi çarşambadan zaten belliydi” diyen Şişman şunları söyledi “Tekel işçilerinin Ankara’nın göbeğinde 78 günlük direnişiyle öğrenilen 4/C statüsüne ilişkin Anayasa Mahkemesi beklenen kararı verdi. Anayasa Mahkemesi iptal için açılan davayı reddetti. Hızını alamayan Mahkeme aynı gün, 1 Ekim 2008'de yürürlüğe giren 5754 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini de reddetti. Mahkemenin verdiği bu kararlarla, hükümetin 12 Eylül referandumu ile gerçekleştirdiği Yargı Reformunun boşuna yapılmadığını tüm kamuoyu görmüştür.

MÜCADELEYE DEVAM
Geçmişte mahkemeyi ‘ana muhalefet mahkemesi’ olarak nitelendiren ‘kendine demokrat’ hükümet, mahkemeyi noterlik kurumuna çevirmenin mutluluğunu yaşıyor olsa gerek.”
Akın “Bugüne kadar olduğu gibi, iş güvencemize ve kazanılmış haklarımıza yönelik her türlü düzenlemenin karşısında olacak, geleceğimizin karartılmasına izin vermeyeceğiz. Konfederasyonumuz KESK'in merkezi olarak başlattığı Güvenceli iş, insanca yaşam konulu imza kampanyasını biz de bütün iş yerlerimizde hayata geçireceğiz. Başta 4/C ve 4/B'li çalışanlar olmak üzere tüm emekçileri, insanca yaşam, güvenceli iş, güvenceli gelecek için sendikamız BES'te örgütlenerek mücadele etmeye çağırıyoruz” dedi.

07 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR