Ali Haymanalı Yıldız Konutları’nı sordu; 14 milyon TL ne oldu, Kimler paylaştı?

CHP, Haldızlar’ın elinden alınan daha sonra Oraka firmasına devredilen, ardından Oraka firması tarafından yeniden Haldızlar’a verilen Yıldız Konutları...

BÜYÜT

CHP, Haldızlar’ın elinden alınan daha sonra Oraka firmasına devredilen, ardından Oraka firması tarafından yeniden Haldızlar’a verilen Yıldız Konutları ihalesinin hesabını sordu. CHP’li meclis üyesi Ali Haymanlı; ‘İki firma arasında 14 milyon TL fark oluşuyor. Bu 14 milyon TL ne oldu? Kimler bu parayı paylaştı’ dedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) il başkanlığında dün saat 14.00’da bir basın açıklaması düzenleyen Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li meclis ve imar komisyonu üyesi Ali Haymanalı geçtiğimiz sene Şubat ayında yapılan ve birçok iddia ile gündemden düşmeyen Yıldız Konutları’nı sordu. Haymanalı ihalede olduğunu iddia ettiği yolsuzlukları tek tek açıkladı. Haymaalı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; ‘Alikahya Yuvam’daki Yıldız Konutları bugün ki konumuz. 41 katlı otel ve kent meydanı projesi ile birlikte günü birlik tesis alanı, sağlık tesis alanı ve konutlar ticarete dönüştürülmüştü. Biz ilk gün de buraya muhalefet şerhi koymuştuk.
HEDİYE ARABALAR NEREDEN GELİYOR
Bütün ısrarlarımıza rağmen o günde burayla ilgili bir işlem yapılmamıştı. Kent Konut buraya 654 konut yapmak üzere bir konut projesi geliştirdi. Şuanda oradaki görüntü kirliliğini hepimiz görüyoruz. Yıldız Konutları kentin silüetini bozuyor. Zaman zaman Cumhuriyet Savcılarına suç duyurusunda bulunduk. Ben bu defa istedim ki Büyükşehir Belediyesi kendisi yaptığı bu işteki hatasını belgelesin. Dilekçelerle başvurdum ve aldığım cevaplar burada. Ben Mart ayı meclis toplantısında sormuştum, öğrencilere hediye olarak dağıtılan bu araçlar nereden geliyor demiştim. Kendileri bana ‘Hayırsever bir vatandaşımız belediyeye hediye etti’ demişlerdi.
35 FİRMA ARASINDAN 3 FİRMA KALDI
Biz bu hayırsever işadamını hep birlikte görüyoruz. Uzun zamandır yaptığım araştırmalar sonucu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne dilekçe ile başvurdum ve sizlere anlatacağım konu hakkında bilgi istedim. Konu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kent Konut A.Ş.’nin açtığı ve 35 firmanın ihaleye katıldığı, bu 35 firmadan 13 firmanın ihaleye kaldığı, 13 firmadan ise 10 tanesinin raporlara cevap vermediği, sonuç olarak 3 firma kaldı ve belediye bu 3 firma içerisinde ihaleyi en düşük teklifi veren Haldızlar İnşaat ile Cansın İnşaat ortak girişimine 74 milyon 200 bin TL bedelle verdi.
İTİRAZ SEBEBİ
İNŞAATLARDA ÖNEMLİ DEĞİL
İşte esas tezgah bu kısımdan sonra başlıyor. İkinci sıradaki firma olan Ankaralı Oraka firması Kamu İhale Kurumu’na itirazda bulunuyor. ‘İtirazda deniliyor ki bu bedelle bu rapor bizi tatmin etmedi’ deniliyor. Biz daha detay bilgilere ulaşamadık çünkü biliyorsunuz Kamu İhale Kurumu’nda Ali Kaya ve arkadaşları gözaltına alındı ve oradaki yolsuzluk davası nedeniyle bir gizlilik var. Kamu İhale Kurumu maliyetin binde birini dahi etkilemeyen, hatta çoğu zaman inşaatlarda göz önüne dahi alınmayan hazır beton ve demir işçiliği ile ilgili bölümden dolayı ihaleyi iptal ediyor. Kent Konut bu durumda yeniden ihale yapmaya gerek duymuyor ve ihaleyi ikinci en düşük fiyatı veren Oraka firmasına 88 milyon 865 bin TL ile veriyor.
SAVCILARI GÖREVE DAVET ETTİ
Yani fiyat 14 milyon 665 bin TL artıyor. Bu artış vatandaşımızın cebinden çıkacak. Hatırlayacaksınız Perşembe günü sayın belediye başkanı ‘Kamunun parasını kendi paramızmış gibi harcıyoruz’ dedi. Nasıl harcadıklarını biz gayet iyi görüyoruz. Fakat esas organize iş bundan sonra başlıyor arkadaşlar. Belirli bir zaman sonra Oraka firması ihaleyi 88 milyon 865 bin TL’ye Haldız grubuna devrediyor bu defa. Şimdi Cumhuriyet Savcılarına çağrıda bulunuyorum. Bu ihaleyi araştırsınlar. Ve bu 14 milyon TL farkın nereye harcandığını bizlere açıklasınlar.”
11 BLOK 720 DAİRE
Hatırlanacağı gibi Büyükşehir Belediyesi'nin Alikahya Yuvam Akarca bölgesinde yapacağı Yıldız Konutları'nda şok gelişme. Bir süre önce 125 milyon muhammen bedelle ihaleye çıkan ve 74 milyon 200 bin liralık teklifle İzmitli Haldız firmasının inşaatını üstlendiği Yıldız Konutları'nın yapımı Haldızlar’ın elinden alınmış, ihale daha sonra Ankaralı Oraka firmasına verilmiş firmada ihaleyi Haldızlar grubuna tekrar devretmişti. Fakat devir 14 milyon TL yüksek ücretle olmuştu. Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Kent Konut'un Alikahya Yuvam Akarca bölgesine yapacağı tamamı 11 blok ve 720 daireden oluşacak Yıldız Konutları’nın inşaatı halen devam ediyor.

17 Nisan 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR