MARKA’dan etki değerlendirmesi

Destek alan 63 firma üzerinden yüz 100’a oranla yapılan görüşmeler neticesinde elde edilen sonuçlar da paylaşıldı. Bu arada Sonuçlar, destek alan fir...

Destek alan 63 firma üzerinden yüz 100’a oranla yapılan görüşmeler neticesinde elde edilen sonuçlar da paylaşıldı. Bu arada Sonuçlar, destek alan firmaların, ajans desteğiyle beraber ulaştıkları noktayı yansıtmaktadır.

 

19 MARKA TESCİLİ YAPILDI

MARKA’nın karşılıksız mali destek programı ile birlikte Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerinde sağladığı katma değerlerin verileri de çalışmada yer buldu. Buna göre; destek alan firmaların net satış hasılatında yüzde 81 artış sağlandı. Söz konusu bölgede 39 milyon dolarlık bir ihracat artışı gerçekleşti. Ayrıca 21 kalite belgesinin alındığı ve 5 patent başvurusu, 8 faydalı model başvurusu, 19 marka tescilinin yapıldığı açıklandı.

 

DESTEKLER AÇIKLANDI

Program kapsamında 48 yeni ürünle ilgili üretime geçildiğinin altının çizildiği çalışmada, ayrıca şu önemli adımlar atıldı: 158’i beyaz yakalı olmak üzere 1260 kişiye ilave istihdam sağlandı. Projeler kapsamında 3 bin 356 saat eğitim verildi. Firmaların yüzde 52’sinde yüzde 51 ve üzerinde kapasite artışı sağlandı. Firmaların aktif büyüklüklerinde yüzde 132 oranında artış sağlandı. Destek alan firmaların yüzde 35’i destek dönemi sonrası ölçek büyüttü, yüzde 9’u KOBİ statüsünden büyük ölçekli firma statüsüne geçti. 63 proje kapsamında TR42 Doğu Marmara Bölgesi’ne 25,9 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştirildi. Bu yatırımın 11,7 milyon TL’sini ise ajans tarafından finanse edildiği belirtildi.

07 Ocak 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR