Türkkan: Aşılara harcanan paralara rağmen insanlar domuz gribinden ölüyor

Kocaeli'nin Darıca İlçesi’ndeki Farabi Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan, halk arasında “Domuz gribi” olarak bilinen H1N1 virüsü kaptığı beli...

Kocaeli'nin Darıca İlçesi’ndeki Farabi Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan, halk arasında “Domuz gribi” olarak bilinen H1N1 virüsü kaptığı belirtilen 53 yaşındaki Güler Akbaş isimli hasta yaşamını yitirdi. Türkiye’nin başka yerlerinde de vakalar arttı. Yaşananlar akıllara daha önce yüklü miktarda para vererek alınan domuz gribi aşısının kullanılıp kullanılmadığı sorusunu getirdi.

Konuyu TBMM gündemine taşıyan MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’ndan sorduğu sorulara yanıt vermesini istedi. 

Önergesinde; Kocaeli’nde halk arasında “Domuz gribi” olarak bilinen H1N1 virüsünün tedavisi için nasıl bir yol izlendiğini soran Türkkan, hayatını kaybeden Güler Akbaş isimli hasta da aynı şekilde tedavi edilmiş midir sorusunu yöneltti.

Kocaeli’de aynı virüsü taşıyan hastaların tedavisinin nasıl yapıldığını da soran Türkkan, Kocaeli’de aynı şikayetlerle hastanelere başvuran ve H1N1 virüsü taşıdığı tespit edilen kaç hasta olduğu ve bu hastaların hangi hastanelerde tedavi edildiği sorularına da yanıt istedi.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’na H1N1 virüsü bulaşan hastaların tedavisinde Türkiye’nin her yerinde aynı yol mu izleniyor diyen MHP’li vekil, daha önce H1N1 virüsünün tedavisi için ne kadar aşı alındığı, bu aşılar için harcanan para miktarının ne olduğu ve aşıların ne kadarının tedavi için harcandığı sorularını da sordu.

 

İşte Türkkan’ın önergesi:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini saygılarımla arz ederim. 17.03.2015

Lütfü TÜRKKAN

Kocaeli Milletvekili

Kocaeli'nin Darıca İlçesi’ndeki Farabi Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan, halk arasında “Domuz gribi” olarak bilinen H1N1 virüsü kaptığı belirtilen 53 yaşındaki Güler Akbaş isimli hasta yaşamını yitirmiştir.

Darıca Farabi Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne titreme ve yüksek ateş şikayetiyle başvuran Güler Akbaş H1N1 virüsü teşhisi konularak yalıtımlı özel yoğun bakım odasında tedaviye alınmış, ancak hasta kurtarılamamıştır. Aynı şikayetlerle hastanenin acil servisine başvuran başka bir kadın hastanın da H1N1 virüsü taşıdığı ve yoğun bakımda tedavisinin sürdüğü, durumunun ciddi olduğu belirtilmiştir. Kocaeli’nde ayrıca Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde de aynı virüsü taşıyan bir hastanın tedavisine devam edilmektedir.
 

Bu nedenle;

1-Kocaeli’nde halk arasında “Domuz gribi” olarak bilinen H1N1 virüsünün tedavisi için nasıl bir yol izlenmektedir, hayatını kaybeden Güler Akbaş isimli hasta da aynı şekilde tedavi edilmiş midir?

2-Darıca Farabi Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne başvuran ve yoğun bakımda tedavisi sürdürülen başka bir kadın hastanın ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde aynı virüsü taşıyan diğer hastanın tedavisinde nasıl bir yol izlenmektedir?

3-Kocaeli’nde aynı şikâyetlerle hastanelere başvuran ve H1N1 virüsü taşıdığı tespit edilen kaç hasta vardır, bu hastalar hangi hastanelerde tedavi edilmektedir?

4-Kocaeli’nde domuz gribine karşı daha önce herhangi bir önlem alınmış mıdır, bu önlemler nelerdir?

5-H1N1 virüsü bulaşan hastaların tedavisinde Türkiye’nin her yerinde aynı yol mu izlenmektedir?

6-Daha önce H1N1 virüsünün tedavisi için ne kadar aşı alınmıştır? Bu aşılar için harcanan para miktarı nedir? Bu aşıların ne kadarı tedavi için harcanmıştır?

19 Mart 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR