Yaşar Şanlı dosyayı Haydar Akar’a teslim etti

Milli Eğitim Bakanlığı’nın iki yıl öncesinde yaptırdığı uygulamayla yüzlerce tecrübeli okul müdürünü görevden almıştı. Bunun ardından mahkemeye başvu...

Milli Eğitim Bakanlığı’nın iki yıl öncesinde yaptırdığı uygulamayla yüzlerce tecrübeli okul müdürünü görevden almıştı. Bunun ardından mahkemeye başvurarak dava açan okul müdürlerinin büyük bir çoğunluğu göreve iade edilmişti. Konuyla ilgili mecliste yapılan görüşmelerde konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bu uygulamada görevden alınan tüm okul müdürlerinin göreve iade edildiğini söylemişti. Bakan Avcı’nın ardından söz alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli’de 40’ın üzerinde okul müdürünün görevine iade edilmediği bilgisini vermişti. Bunun üzerine mahkeme kararına karşın görevine iade edilmeyen okul müdürlerinin mahkeme kararlarını içeren dosyayı Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Yaşar Şanlı Akar’a teslim etti.

 

“MİT MÜSTEŞARI GÖREVDEN ALINMALI”

CHP İzmit İlçe Başkanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıya; CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Yaşar Şanlı, sendika yöneticileri, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, İzmit Belediyesi Meclis Üyesi Veli Beyaztaş ve basın mensupları katılım gösterdi. Toplantıda konuşan Küçükkaya, “Daha ilk üç ayda Ankara’da üçüncü patlamayı yaşıyoruz. Bun karşın vicdani şekilde davranıp istifa etmeyeceklerini ben de biliyorum. Ancak artık en azından istihbaratla ilgili gereğini yapmayan MİT müsteşarını görevinden alınması gerektiğini düşünüyorum. Allah bu halkı iktidarın çektirdiği çileden kurtarsın” dedi.

 

“TERÖRE ALIŞMAK İSTEMİYORUZ”

Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Yaşar Şanlı, “Ülkemizde Ankara’da yaşanan terör saldırılarını kınıyorum. Umarım biz kez daha böyle bir terör saldırısıyla karşı karşıya kalmayız. Teröre alışmak istemiyoruz. Teröre karşı herkesten, halktan ve sivil toplum kuruluşlarından da bekliyoruz. Bizim toplantı randevumuz terör hadisesinden çok önce planlanmıştı. Bugün bir araya gelme sebebimiz 2014 Haziran tarihinden bu yana büyük bir mücadele yürüttüğümüz eğitimde kıyım olarak adlandırdığımız eğitimci arkadaşlarımızın yandaşlığa kurban edildiği zorunlu rotasyonlar ve görevden alamalardı. İlimizin birlikte çalışmalar yaptığımız saygıdeğer Milletvekili Haydar Akar’a bu konu hakkında hazırladığımız dosyayı mecliste görüşmelere sunması amacıyla teslim edeceğiz. Kendisinin gerekeni yapacağına gönülden inanıyoruz” şeklinde konuştu.

 

“BEŞ AYDA 175 KİŞİ ÖLDÜ”

Milletvekili Haydar Akar, “Son rakamlarla ölü sayısının 37’ye yükseldiği Ankara’da yaşanan patlama ile sadece beş ayda Ankara’da 175 vatandaş hayatını kaybetti. Bu saldırıdan sonra engelli kalan ve hayatına kaldığı yerden devam edemeyen, travmalarla boğulan yüzlerce insan var bunu da biliyoruz. Bunlara alışmamalıyız. Eğer alışırsak, farkındalığımızı yitiririz. Hangi siyasi düşünceden, hangi inançtan olursa olsun, terör olaylarına birlik olarak, birlikte tepki gösterebiliyorsak bu işi başarabiliriz. Ancak bu yalnızca kınayarak olmaz. 14 yıllık AKP iktidarında, Konya’daki maçta İstiklal Marşı’nı ıslıklayan toplum haline geldik. AKP iktidardan gitmediği sürece, siyasi sorumlular bu olayların sorumluluğunu üstlenmediği sürece daha çok can gidecektir diye düşünüyorum. Bahar mevsimine girdik. Şimdi sert kış şartlarının ardından daha da rahatlayan dağda kalan terör örgütünün güçlendiği döneme girdik” ifadelerini kullandı.

 

“AKP TERÖRE YARDIM VE YATAKLIK ETMİŞTİR”

Akar, “Dünyanın hiçbir yerinde güvenlik güçleri terör alanından çekilmez. AKP bunu yaparak onların silahlanmalarına fırsat vermiş, devletin orada yok olduğunu söylemiş ve terör örgütlerine açıkça yardım ve yataklık etmiştir. Bu bir anayasa suçudur. AKP bu suçu açıkça işlemiştir ve cezalandırılmalıdır” dedi. Terörün ardından toplantının konusunu açıklayan Akar, “Ülkede birçok kesimin olduğu gibi; eğitimcilerimizin derdi var arkadaşlar. Yeni uygulanan sistemde yıllardır görev yapan okul müdürleri görevlerinden alındı ve yerlerine belli bir sendika olması dikkat çeken isimler getirildi. Daha sonra yapılan sınavda istenilen puanı alan müdürler görevlerine geri alınmadı. Bu nedenle birçok okul müdürü istifa etmiş ya da emekli olmuş durumda. Görevine geri iade edilen okul müdürleri, açtığı davalarla göreve iade hakkı kazandı ancak 48 kadar arkadaş görevine iade edilemedi” ifadelerini kullandı.

 

DOSYAYI TESLİM ETTİ

Meclisteki görüşmeden söz eden Akar, “Geçtiğimiz günlerde mecliste konuşan Milli Eğitim Bakanı bu uygulamayla görevden alınan tüm okul müdürlerinin görevlerine iade edildiğini belirtti ancak ben Kocaeli’de tüm müdürlerin görevine iade edilmediği belirttim. Bu noktada sağ olsun Türk Eğitim Sendikası Başkanı Yaşar Şanlı arkadaşımız bize göreve iade için dava açan ve kazanan eğitimcilerin mahkeme kararlarını bana dosyada hepsini hazırladı. Şimdi bunları Milli Eğitim Bakanımıza teslim edeceğim” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Şanlı, hazırladıkları dosyayı Akar’a teslim etti.

 

“GÜVENLİ BİR ÜLKE OLMAKTAN ÇIKTIK”

Açıklamanın ardından basın mensuplarından gelen “Terör saldırısından iki gün önce ABD Başkonsolosluğu’nun vatandaşlarına ve TÜRGEV’in kendi mensuplarına yaptığı açıklamada Bahçelievler Kızılay mevkiinde canlı bomba ihbarı aldıklarını söylemiş ve dikkatli olunması konusunda uyarıda bulunmuştu. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?” sorusunu yanıtlayan Akar, “Başbakan bu konuda eylem yapmadan onları yakalayamayacaklarını söylediği için eylemcilerle ilgili herhangi bir çalışma yine yapılmadı. Güvenli bir ülke olmaktan çıktık. Vatandaşın artık güvenli ülkeye ihtiyacı var. Bu toplum hiçbir zaman toplumsal olaylara tamamıyla birlik olarak tepkisini ortaya koymamış. En büyük düşmanımızın terör olduğu bir günde siyaseten değil, yalnızca teröre karşı birlik olmalı ve sokaklara dökülmeliyiz” dedi. Hilal GÜDÜCÜ

14 Mart 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

H.A. - sayın şanlı senin oy verdiğin sayın millet vekili ne iş yapar bu memlekette . yoksa hepiniz chp ye mi bel bağladınız yaziktir ülkücü camiaya haksizlik yapmayın bunu size sorarlar.

Yanıtla . 0Beğen 14 Mart 14:21
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR