'Çocuk istismarı serbest, boşanmak yasak'

Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Nazlı Ulutepe sendika binasında basın açıklaması yaptı. Ulutepe, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlana...

Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Nazlı Ulutepe sendika binasında basın açıklaması yaptı. Ulutepe, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan rapora tepki gösterdi. Ulutepe “14 Ocak’ta kurulan “Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar ile Boşanma Olaylarının Araştırılması ve Aile Kurumunun Güçlendirilmesi için Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi için Meclis Araştırması Komisyonu' hazırladığı rapor ile kadınların boşanmasını zorlaştırma, tecavüzcü ve çocuk istismarcılarını ödüllendirme telaşında. Erkek egemen düzende tek derdi üzerinde yükseldiği aile kurumunu korumak olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Meclis komisyonları gece gündüz çalışarak kadına, aile içindeki şiddete, tecavüze, baskıya ve cinayete rağmen “kutsal aileyi” ayakta tutma zorunluluğu bulmaya çalışıyor” dedi.

 

ÇIKAN SONUÇLAR

Sözlerine devam eden Ulutepe “Raporda çocuk evliliğinin teşviki, hadım uygulaması, hem şiddet başvurularında hem de boşanma davalarında arabuluculuk ve uzlaşma uygulanması, şiddete maruz katarı kadınların mesai saatlerinde karakollara başvurmasının önünün kesilmesi, şiddete karşı koruma kararları için delil veya belge aranması, tedbir süresinin kısaltılması, aile hukukuyla ilgili tüm duruşmaların gizli yapılması, boşanmanın zorlaştırılması, kadının nafaka hakkının süreye bağlanması, mal paylaşımında dava açma süresinin kısaltılması, eşin ölümünde, kadının mal rejiminden kaynaklı yüzde 50 payının verilmek istenmemesi, aileye yönelik psikolojik rehberlik ve danışmanlık hizmetinin dini temele oturtulmak istenmesi yer alıyor” açıklamasında bulundu.

 

ÇOCUK YAŞTA EVLİLİKLERİN

Boşanmaların gerekçelerini araştırması gereken komisyonun hangi akıl almaz yöntemle çocuk istismarcılarını ödüllendirme sonucuna vardığı başlı başına araştırma konusu elbette diyen Ulutepe “Ancak komisyon hazırladığı raporda çocukların cinsel istismarının "rızaya" dayalı olabileceğini ama yine de suç olarak kalması gerektiğini söyledikten sonra çocuk istismarcısının tecavüz ettiği çocukla 5 yıl boyunca “sorunsuz" ve “başarılı" bir evlilik sürdürmesi halinde denetimli serbestlikten yararlanmasını öneriyor. İstismarı gerçekleştiren de 15 yaşın altında olursa istismar suç olmaktan çıkarılıyor. Bu ailelerin 15 yaş altı çocuklarının fiilen evlendirmelerinin yolunu açıyor. Yasal önleyici tedbirler almak yerine bir de istismara uğrayan çocukları istismarcıları ile evlendirerek çocuk yaşta evliliklerin sayısını artırma hesapları yapıyor komisyon. “Bir kereden bir şey olmaz’ zihniyeti çocukları 5 yıl boyunca istismara maruz bırakacak. Kadın taciz ve tecavüzlerine “Bağırmadı kısa etek giydi. Gözünün üstünde kaşı vardı” gibi uydurma gerekçelerle “rıza" arayanlar şimdide çocuk istismarına ”rıza’ üretme peşinde koşuyor” ifadelerini kullandı.

 

SUÇU VE SUÇLUYU GÖRMEZDEN

Ulutepe “AKP tarafından üretilen bu komisyon, kadınların ve çocukların yasal haklarının ortadan kaldırılmasını için kurulmuştur. Kadına yönelik şiddeti normalleştiren ve meşru kılan bu komisyon, evrensel hukuk ilkelerine. anayasaya, kadın ve çocuk haklarına aykırıdır. Çocukların cinsel istismarı suçunun gerçekleşmesini teşvik niteliğindedir. Kadın cinayetleri, çocuk istismarını, her geçen gün anan taciz ve tecavüzü görmezden gelen bu zihniyet şimdi de çocukların tecavüzcüleriyle evlendirilmesi halinde suçu ve suçluyu görmezden gelmemizi bekliyor” dedi.

 

ASLA VAZ GEÇMEYECEĞİZ

Sendika yöneticisi Ulutepe “Ancak, Eğitim-Sen olarak, evde, iş yerinde, sokakta, okulda her yerde kadın ve çocukları yok sayan şiddet, taciz, tecavüz ve istismar karşısında susmamızı bekleyen uygulamalara direnmeye devam edeceğiz. Tecavüzü normalleştiren ve çocukları istismar eden çürümüş erkek egemen sisteme ve temsilcilerine rağmen çocuklar başta olmak üzere kadınlar ve tüm ezilenler için yaşanabilir bir dünya kurma mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Serkan BORLAK 

19 Mayıs 2016 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!
7.3 büyüklüğünde deprem! mask
7.3 büyüklüğünde deprem!
71 yaşında gençlere taş çıkartıyor mask
71 yaşında gençlere taş çıkartıyor
YHT, o kente de gidecek mask
YHT, o kente de gidecek

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR