Zeytinoğlu: Denk bütçeyi bulmalıyız

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan mart ayı bütçe rakamlarını değerlendirdi. Açıklanan bakanlı...

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan mart ayı bütçe rakamlarını değerlendirdi. Açıklanan bakanlık verilerine göre mart ayında bütçe 19,5 milyar lira açık verdi. Kamuoyuna aktarılan verileri değerlendiren Başkan Zeytinoğlu, Ekonomi için alınan geçici tedbirlerin etkisi ile gelirler tarafının yüzde 3 gerileme ve giderlerde de yüzde 25’lik artış olduğunu, bu durumun bütçe açığının artmasına neden olduğunu söyledi.

 

YÜKSELİŞ SEBEPLERİ

Gelir ve gider alt kalemleriyle ilgili de açıklama yapan Zeytinoğlu, “Bütçe giderlerindeki artışın detaylarına baktığımızda bunun cari transferler kalemindeki harcamaların yüzde 38’lik yükselişten kaynaklandığını görüyoruz. Gelirler tarafındaki azalış nedenleri arasında ise ertelenen sosyal güvenlik primlerinin geçici etkisi, vergi indirimleri, yeni istihdamlardan teşvik amaçlı alınmayan sosyal güvenlik primleri ve vergiler olduğunu anlıyoruz” dedi.

 

“DENK BÜTÇE ÖNEMLİ”

Denk bütçeyi önemsediklerini de sözlerine ekleyen Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Denk bütçe ya da bütçede fazla vermemiz, yapısal reformların hayata geçirilmesinde elimizi güçlendiriyor. Faizler açısından da önemli. Ocak-mart döneminde bütçe gelirleri yüzde 9,9 oranında artarak 144,7 milyar lira, giderler ise yüzde 21,3 oranında artarak 159,7 milyar lira olarak gerçekleşti. 14,9 milyar lira bütçe açığı verildi. Geçen yıl aynı dönemde bütçemiz 46 milyon lira fazla vermişti.”

20 Nisan 2017 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR