Üniversite öğrencilerine güvenlik şiddeti

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü’ne girmek isteyen 3 öğrencinin, üst araması yapmak isteyen özel güvenlik görevlilerine izin belgesi sorduğu için...

BÜYÜT

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü’ne girmek isteyen 3 öğrencinin, üst araması yapmak isteyen özel güvenlik görevlilerine izin belgesi sorduğu için darp edilmesi, kelepçe takılarak uzun süre bekletilmesi yine üniversite öğrencileri tarafından protesto edildi.

Kocaeli Üniversitesi’nde önceki gün kampüse girmek isteyen üniversite öğrencisi Mihriban Atalay, Yaşar Seymen ve Hasan Yönder, üst araması yapmak isteyen güvenlikçiler tarafından darp edildi. Darp sonrası gözaltına alınmak istenen, kelepçe takılan ve ardından serbest bırakılan Mihriban Atalay, Yaşar Seymen ve Hasan Yönder üniversite öğrencisi arkadaşlarıyla birlikte Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü’ne suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu için geldikleri Rektörlük önünde açıklama yapan Merve Arısoy, Kocaeli Üniversitesi’nde düzenlenen her etkinlik için güvenlikçilerin arama ve keyfi kimlik kontrolü yaptığını, arama izin belgesi sorulduğunda da “Yok sana izin belgesi” şeklinde cevap verildiğini kaydetti.

ARBEDE YAŞANDI
İddialara göre üniversite öğrencileri Mihriban Atalay, Yaşar Seymen ve Hasan Yönder, Kocaeli Üniversitesi B kapısından kampüse girmek isterken, Özel Güvenlik Görevlileri, Bahar Şenlikleri bahanesiyle arama yapmak istedi. Öğrenciler, arama için savcılıktan üst arama izinleri olup olmadığını sorunca zorla dışarı çıkartılmak istendi. Öğrenciler bu tavra karşı çıkınca arbede yaşandı. Yaklaşık 30 özel güvenlik görevlisi tarafından yere yatırılarak darp edilen öğrenciler, kelepçe takılarak zorla bekletildi. Serbest bırakıldıklarında Rektörlüğe şikayette bulunmak isteyen öğrencilere güvenlik görevlileri, Rektör Komsuoğlu’nun yerinde olmadığı gerekçesiyle izin vermedi. Bunun üzerine öğrenciler ile güvenlik görevlileri arasında ikinci bir arbede yaşandı. Daha sonra anlaşma sağlayan öğrenciler, içeri girerek güvenlik görevlilerinden şikayetçi oldu.

18 Mayıs 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR