Bakan Işık, sanayi üretim endeksini değerlendirdi

2014 yılı Ağustos ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %5,2 artmıştır. Mevsim ve takvim etkisinden a...

BÜYÜT

2014 yılı Ağustos ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %5,2 artmıştır. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde bir önceki aya göre %1,4 düşüş gözlemlenmiştir. Arındırılmamış endeks ise %12,6 artmıştır.

  • Takvim etkisinden arındırılmış rakamlar incelendiğinde de sanayi üretimimizin beklentilerin biraz üzerinde arttığını görüyoruz. Bu esas itibariyle bizim kapasite kullanım oranları ve dış ticaret rakamları ve diğer bazı göstergeleri incelediğimizde beklediğimiz bir sonuçtu. (Özellikle ağustos ayında ithalattaki artış iç pazarda bir hareketlenmeye işaret etmekteydi).
  • Yılın ikinci yarısından itibaren sanayimiz ve genel olarak ekonomimiz tekrar canlanmaya başlamıştır. Kimse ikinci çeyrek verilerine aldanmasın. Üçüncü ve dördüncü çeyrek büyüme verileri daha iyi gelecektir. Temmuz ve Ağustos sanayi üretim rakamları da bize bunu söylemektedir.
  • Türkiye bu yıl ihracat kanalıyla büyümektedir. İhraç ettiğimiz ürünlerin %95’inin sanayi ürünü olduğunu göz önüne alırsak sanayinin ülke için önemi daha net anlaşılmaktadır. Sanayi ülke büyümesinin lokomotifidir.
  • Arındırılmamış endeksin bu denli yüksek çıkmasının altında Ramazan Bayramı’nın bu yıl Temmuz ayına denk gelmişken geçen yıl Ağustos ayına denk gelmesi yatmaktadır. Bu nedenle Ağustos ayında çalışılan gün sayısı fazla olmuştur.
  • Sevindirici bir gelişme yatırım malı üretimindeki artıştır. Yatırım malı üretimi yıllık olarak %12,8 artmıştır. Yatırım mallarındaki üretim artışı iç pazarda yatırımların tekrar canlanmaya başladığının öncü bir göstergesidir. OVP’de yer aldığı üzere yatırımların artması da Hükümetin öncelikli politikasıdır.
  • Sanayi üretimimiz bu seviyeyi hem komşularımızdaki güvenlik sıkıntıları devam ederken (Irak-Suriye, Rusya-Ukrayna), hem de Avrupa pazarlarında tekrar bir duraksama baş göstermişken yakalamıştır.
  • Her ne kadar özellikle Irak ve Suriye’de yaşanan gelişmeler ihracatımız üzerinde baskı yaratıyor olsa da sanayicilerimiz alternatif kanalları kullanarak hem üretmeye hem de ihraç etmeye devam etmektedir.
  • Tüm bu gelişmeler sonucunda Türkiye büyümeye devam etmektedir. Türkiye sanayisi büyüdüğü için büyümektedir. Son olarak Türkiye kronikleşen cari açık problemini de aşmaya başlamıştır. Bu yıl cari açığı %6’nın altında görmeyi bekliyoruz. (OVP öngörüsü %5,7).
  • Türkiye büyümekte aynı zamanda kırılganlıklarını azaltmaktadır. Bu sağlıklı büyümedir.

10 Ekim 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR