KOTO’da özel eğitimin sorunları görüşüldü

Engelli bireylerin topluma kazandırılması, ekonomik ve sosyal refahını sağlayacak şekilde mevcut yeteneklerinin geliştirilmesi amacıyla kurulan ve bu...

BÜYÜT

Engelli bireylerin topluma kazandırılması, ekonomik ve sosyal refahını sağlayacak şekilde mevcut yeteneklerinin geliştirilmesi amacıyla kurulan ve bu doğrultuda ilimizde faaliyetlerini sürdüren özel eğitim rehabilitasyon merkezleri, sorunlarına çözüm üretmek ve hayata geçirecekleri projelerin detaylarını görüşmek amacıyla Kocaeli Ticaret Odası’nda toplantı gerçekleştirdi.

 

PLATFORM KURULUYOR

KOTO 15. Meslek Komitesi Başkanı Fatih Ekinci’nin öncülüğünde gerçekleşen toplantıya, ilimizde faaliyet gösteren 31 rehabilitasyon merkezinin kurucuları ve müdürleri katıldı. 40 temsilcinin katıldığı ve ilginin yoğun olduğu toplantının ilk konuşmasını gerçekleştiren Komite Başkanı Fatih Ekinci, “Yaşanan sıkıntılar hepimizi yıprattı. Fakat bu olumsuzluklar aşılacaktır. Ankara’da Acil Eylem Platformu il temsilcileri toplandı. İlk olarak adımızı Özel Eğitim Merkezleri Platformu olarak değiştirdik” dedi

 

MERKEZ YÖNETİCİLERİNİN TALEPLERİ

Katılımcılar, karşılaştıkları sorunlarla ilgili hem yerel hem de ulusal çapta farkındalık oluşturulacaklarını söyleyerek,  taleplerini sıraladılar:

 

1. Rehabilitasyon destek hizmetlerinin okullarla paralel ders saatlerinde verilebilmesi ve bununla ilgili çalışmalar yapılmalı.

 

2. Rehabilitasyon destek hizmetlerinin ülkemizin sosyal ve ekonomik kalkınması adına ailelerin tercihine bırakılmaması ve zorunlu hale getirilmesi için çalışmalar yapılmalı.

 

3. Rehabilitasyon merkezlerinin MEB’e bağlı resmi kurumlar olduğu, rutin denetimlerin yapıldığı ve toplumsal imaj projelerine ağırlık verilmeli.

 

4. Rehabilitasyon merkezlerinden faydalanan dar gelirli bireyler için servis araçlarına ekonomik destek sağlanması adına çalışmalar yapılmalı.

 

5. Damar tanıma sisteminin neden olduğu sistemsel ve teknik sorunların önüne geçilmesi için görüşmeler gerçekleştirilmeli.

 

6. 2015 bireysel ücretlerinin TÜİK enflasyon hesabına uygun olarak hesaplanması için çalışmalar yapılması konularında mutabık kaldı.

21 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR