Sendikalardan kiralık işçi yasasına tepki

Türk-İş’e bağlı sendikalar Özel İstihdam Büroları yasa tasarısının meclisin genel kuruluna getirilmesinin ardından ilk uyarı açıklamasını yaptı. Tüm...

Türk-İş’e bağlı sendikalar Özel İstihdam Büroları yasa tasarısının meclisin genel kuruluna getirilmesinin ardından ilk uyarı açıklamasını yaptı. Tüm Türkiye’de eş zamanlı yapılan basın açıklaması ilimizde Sabri Yalım Parkı’nde yapıldı. Sendikaların Şube Başkanları ve işçilerin katıldığı basın açıklamasında Türk-İş adına açıklama yapan Türk Metal Şube Başkanı Yakup Yıldız, işçilerin tasarının yasallaşmaması için sonuna kadar mücadele edeceklerini açıkladı.

 

ÇIKMAZA SOKACAK

Gündemde bulunan ve "Kiralık işçilik" olarak bilinen ücretli köleliğe karşı görüşümüzü ve tepkimizi her fırsatta dile getirdik diyen Yıldız “Bugün bir kez daha dile getiriyoruz. 8 Şubat 2016 günü meclise sevk edilen kanun tasarısı ile ilgili taleplerimiz bilinmektedir. Özel istihdam bürolarının faaliyetlerinin geçici iş ilişkisini de içerecek şekilde genişletilmesi çalışma hayatım çıkmaza sokacaktır” dedi.  

 

İMZA KAMPANYASI

Çalışanların iş şartları daha esnek ve güvencesiz duruma getirilmek istenmektedir diyen Sendika Başkanı Yıldız “Daha ucuz ve daha güvencesiz işçi hedeflenmektedir. İşverenlerin ve küresel aktörlerin isteği doğrultusunda "Kiralık İşçilik" ısrarla yasalaştırılmaya çalışılıyor. Türk-iş Başkanlar Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda 81 ilde imza kampanyası düzenledik. Topladığımız imzaları 17 il merkezinde yaptığımız kitlesel basın toplantıları sonrası AKP il başkanlıklarına verdik. AMA Vazgeçmediler, Vazgeçmiyorlar....” açıklamasında bulundu.

 

YASA NELERİ GETİRİYOR?

4 Mayıs 2016 Çarşamba günü "Kiralık İşçilik" kanun tasarısı Meclis Genel Kurulunda görüşülmeye başlandığını hatırlatan Yıldız “Aynı gün Türk-İş Başkanlar Kurulu olağanüstü toplanarak durumu değerlendirdi ve topluca TBMM'ne giderek görüşmeleri izledi. İşçiyi bir meta haline getirerek, insan Olma onurunu inciterek sürdürülen de karşı çıktık, bugün de karşı çıkıyoruz. Bu yeni düzende işçilerin işverenlerden mümkün değildir. İşçiler fiilen örgütlenme ve grev haklarından mahrum edilmektedir. İşçilerin çalışma ve sözleşme özgürlükleri göstermelik bir sözleşmeye emanet edilmektedir. Sürekli istihdam söz konusu değildir. Çalışılmayan dönemde ücret garantisi ve sigorta primi yoktur. Sağlıktan yararlanma, emekli olma şansı yoktur. İşçi "Ücretli Köle” olarak görülmektedir. Ödünç iş ilişkisinin temelinde emsallerine göre daha ucuz maliyetli işçi temini düşüncesi yatmaktadır. Taşeron uygulaması yetmedi, kiralık işçilik ile sömürü çarkı hızlandırılmak isteniyor. Sosyal devlet uygulamaları ortadan kaldırılmaya, unutturulmaya çalışılıyor. Örgütlü toplum yok edilmek isteniyor. Acımasız sömürü düzeniyle işgücü maliyetini daha da düşürmek rekabeti bu sürdürmek amaçlanıyor” ifadelerini kullandı.

 

BEKLENTİLER KARŞILANMADI

Bu tasarının yasalaşmasına müsaade edecek miyiz? Diye soran Yıldız, alandan aldığı “hayır” cevabı ile sözlerine devam etti. Elbette etmeyeceğiz, Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz diyen Sendika Başkanı Yıldız “Ülkenin ihtiyaçlarını ve menfaatlerini göz önüne alarak sınırlı alanlarda, Doğum, Analık, Askerlik, Ev hizmetleri ve mevsimlik tarım işlerinde, talebimiz doğrultusunda olumlu adımlar atılması halinde bu düzenlemeyi değerlendireceğimizi söyledik. 7 Nisan 2016 günü Başkanlar Kurulu toplantısı sonrası, müzakereler sürdürüldü. Kanun tasarısında bir kısım düzeltmeler yapıldı. Ama beklentiler karşılanmadı. İşçilerin duyarlı olduğu noktalarda beklenen düzenleme yapılmadı. İşçilerin haklı tepkisi dikkate alınmadı” dedi.  

 

KABUL ETMEYECEĞİZ

Türk-İş olarak görüşümüzü bir kez daha ilan ediyoruz. " Kiralık işçilik bu haliyle çalışanlara yeni bir tehdittir" yapılma istenen düzenlemelere en başından itibaren karşı durduk diyen Yıldız “İşçilerin çalışma şartlarım daha güvencesiz hale getirecek, aileleriyle birlikte yaşama şartlarım daha da kötüleştirecek bu yanlıştan dönülmelidir. Kanun tasarısı geri çekilmeli ve Türk-İş'in talebi doğrultusunda düzenlenmelidir. Süreci TBMM'den hiç ayrılmadan izlemeye devam edeceğiz. Tasarı geri çekilmez ve bu konuda ısrarlı olunursa, Cumhurbaşkanı ve Anayasa Mahkemesi nezdinde girişimlerde bulunacağız. Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun alacağı her kararın gereğini yerine getireceğiz. İşçi sınıfı ve örgütlü gücü, gündeme getirilmek istenen ve hak kayıplarına yol açacak hiçbir düzenlemeyi kabul etmeyecektir” açıklamasında bulundu. Serkan BORLAK

06 Mayıs 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR