OSB’LER VAKIF ÜNİVERSİTESİ KURACAK

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Ergün, Vali Topaca ve Başkan Karaosmanoğlu, OSB yöneticileriyle vakıf üniversitesi kurulmasını görüştüBilim Sanayi ve...

BÜYÜT

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Ergün, Vali Topaca ve Başkan Karaosmanoğlu, OSB yöneticileriyle vakıf üniversitesi kurulmasını görüştü

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Valisi Ercan Topaca ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, GOSB’da düzenlenen toplantıda OSB yöneticileriyle bir araya geldi. Bakan Ergün, toplantıda OSB’lerin nitelikli eleman ihtiyacıyla ilgili eğitim konusu ve OSB’lerin birleşerek sanayi ve teknoloji odaklı bir vakıf üniversitesi kurması konularının görüşüldüğünü dile getirdi.

GENİŞ KATILIMLI TOPLANTI
Gebze Organize Sanayi Bölgesi(GOSB)’nde geniş bir katılımla düzenlenen toplantıda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, OSB yöneticilerinin yanı sıra sanayi ve ticaret odalarının başkanlarıyla buluştu. Toplantıya Vali Topaca ve Başkan Karaosmanoğlu ile birlikte KOTO, KSO, KTO’nun başkanları, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, MARKA Genel Sekreteri Erkan Ayan ve ilgili kurumların temsilcileri katıldı.

MESLEKİ EĞİTİM ELE ALINDI
Kocaeli’nde OSB’lerin Türkiye’nin sanayi yoğunluğu, üretim ve teknoloji kapasitesi açsından önemine değinen Bakan Ergün, son yıllarda üniversite-sanayi iş birliğinin de ön plana çıktığına dikkat çekti. Sanayi ve ticaret odalarının başkanları ve OSB yöneticileriyle karşılıklı görüş alışverişi şeklinde geçen toplantının sonunda bir açıklama yapan Bakan Ergün, “OSB’lerin nitelikli eleman ihtiyacıyla ilgili mesleki eğitim konusu ve OSB'lerin birleşerek bir vakıf üniversitesi, bir sanayi ve teknoloji üniversitesi kurması konusunu ele aldık” ifadesini kullandı.

ÇALIŞMA TAKVİMİ OLUŞTURULACAK
Her iki konuda da toplantıya katılanların görüş ve düşüncelerini alma imkânı bulduklarına değinen Bakan Ergün, “OSB’lerin içinde, sanayi bölgesi ve oradaki sanayici ve işletmelerin ihtiyacına uygun meslek liseleri kurulması, hem de birlikte yeni bir vakıf üniversitesi kurulması konusunda arkadaşlarımızla bir mutabakata vardık” dedi. Çalışanların sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasına da önem verdiklerini dile getiren Bakan Ergün, sözlerine şöyle devam etti; “Bir vakfın kurulması ve bu vakıf bünyesinde üniversitenin organizasyon yapısının oluşturulmasına yönelik çalışmaları yürütmeye başlayacağız. Sayın Valimiz bu konuda koordinasyonu sağlayacak. Bununla ilgili bir çalışma takvimi oluşturulacak.”

BİLİŞİM VADİSİNDE SON DURUM
Gazetecilerin Bilişim Vadisi’ne yönelik sorularını da yanıtlayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “O konuyla ilgili de yönetici şirket kurma çalışmaları son aşamaya geldi. Ondan sonra da altyapı, parselasyon ve işletmelere takdim safhasına geçilmiş olacak” açıklamasını yaptı.

BÜYÜKŞEHİR DESTEK VERECEK
Toplantıya yönelik bir değerlendirmede bulunan Başkan Karaosmanoğlu, “Üretimde kullandığımız, yararlandığımız bilgi faydalı bilgidir. Hayata genci hazırlamayan, ezbere dayalı bilginin faydası yoktur. Üniversiteler hayatla, sanayiyle, üretimle yoğrularak öğrenci yetiştirmelidir. Büyükşehir bu anlamda önemli bir okul oldu. Sanayiyle birlikte nitelikli eleman yetiştirecek böyle bir oluşuma destek olmaya her zaman hazırız” dedi.
RESİMMMMM

11 Haziran 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR