Büyükşehir, MİA Projesinin startını verdi

Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin vizyonu değiştirecek Merkezi İş Alanı (MİA) Projesine start verildi. Proje kapsamında 4 Milyon 650 bin metreka...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin vizyonu değiştirecek Merkezi İş Alanı (MİA) Projesine start verildi. Proje kapsamında 4 Milyon 650 bin metrekare alanın imarı yeniden yapılacak
AKP İl Gençlik Kollarının haftalık yönetim kurulu toplantısı parti binasında yapıldı. Toplantıya; AKP İl Başkan Vekili Mehmet Uzunoğlu ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak da katıldı. Başkan Vekili Özak, toplantıda gençlere “Kocaeli’nin Değişim Öyküsü” adıyla sunum yaptı.
GENÇLER SİYASETE İLGİ DUYMALIDIR
Toplantıda açıklamada bulunan AKP İl Başkan Vekili Mehmet Uzunoğlu; “İl Gençlik kolları kongreleri sonrasında çalışmalarına hızla devam etmektedir. İlçe ziyaretlerinde gençlik kollarımız orada bulunmuştur. Teşkilat Akademisi programına gençlerimiz dikkat etmektedirler. Teşkilat Akademisi sonrasında Siyaset Akademisi hayata geçecektir. Gençlerimiz siyasete ilgi göstermelidirler” açıklamasında bulundu.
AYGÜN’E SAHİP ÇIKTI
CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan’a cevap veren İl Başkan Vekili Mehmet Uzunoğlu, “İktidar için muhalefet çok önemlidir. Başbakanımız tarafından etkili muhalefet olmadığını söylemektedir. Kentimizde il başkanları arasında uyum görülmektedir. Belli bir seviyede siyaset yapılmaktadır. Ancak kuru kuruya muhalefet yapmak doğru değildir. İl başkanı Kuşkan tarafından yapılan açıklanmaya anlam veremedim. Bizim nöbet tutan milletvekilleri var. Daha yeni bir uygulamadır. İl Başkanı Kuşkan, bizim milletvekillerimizin nöbetine paralel bir şekilde onların milletvekillerinin paralelinde bir şey söylemeliydi. Dilovası’nın yıllara bakıldığında düzensiz sanayileşmesinden dolayı bazı sıkıntılar var. Bu sıkıntıları inkar edecek değiliz. Ancak milletvekilimiz tarafından sıkıntılar göz önünde bulundurularak çözüm üretilebileceğini söylemiştir.
CHP YANLIŞTA BİR MARKADIR
Uzunoğlu “İkinci eleştirisi Derince Belediyesi tarafından hafriyat sahasını kullanırken, kamu kullanılmış bir de talebi olan kişilerde satmış. Ücreti karşılığında. Bunu de eleştirmiş. Bu kentte herkes CHP’nin belediye yönetirken nasıl umursamız olduğunu, nasıl kanunları tanımadığını, nasıl işine geldiği gibi davrandığını herkes bilmektedir. Bu konuda markadırlar. Bizim belediye başkanımız yanlış yapmıştır. Evet yanlış yapmıştır. Müfettiş tarafından tespit edilmiştir. Belediye başkanımız siyasi olarak yanlış yapmıştır. CHP’li belediyeler bu tip hafriyatları aldıkları paraları farklı işlerde kullanırlardı. Bizim belediye başkanımız belediyenin kasasına koymuştur. Yanlışlık buradadır. Belediye bakanımız doğru yapmıştır. Sattığını parasını kasasına koymuş. Mevzuata göre doğru değilmiş. Müfettiş tarafından bulunmuş ve gereken işlemler yapılmıştır.” dedi.
SEFA SİRMEN SAVUNMASI
Sefa Sirmen’in oteli konusunda AKP oy çokluğuyla kabul edildiğinin hatırlatılması üzerine Başkan Vekili Zekeriya Özak, “Otellerle ilgili çalışma nitelikli konaklamaya ihtiyaç olduğundan bu yönde çalışma yapılmaktadır. Kentin ihtiyacı olmasından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Karaosmanoğlu tarafından gereken açıklama yapılmıştır. 2023 giderken kentimizde otel ihtiyacımız vardır. Böyle gitmesi durumunda ciddi sorunlar ortaya çıkacaktır. Son meclis de alınan karardır. Kararın kime ait olduğu bizi ilgilendirmiyor. Kentimize faydalı olabilecek herkese destek verilir. Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan ilke kararıdır” dedi.
MİA HAKKINDA CHP GELMEDİ
Merkezi İş Alanı (MİA) uygulaması hakkında ise Başkan Vekili Özak “Kent kamuoyuna giren yeni bir uygulamadır. Eski Gölcük yolu ile yeni Gölcük yolu arasında yaklaşık 4 Milyon 650 bin metrekare alanın Merkezi İş Alanı olarak planlanmasıyla ilgili bir karardır. Bu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan planlama çalışmasının ilk ayağını oluşturmaktadır. Bu plan yaklaşık iki hafta önce teslim edilmiştir. Bir fikir projesi olarak teslim edildi. Bu ilk olarak İzmit Belediyesi meclis üyeleriyle toplantıda gündeme getirilmiştir. CHP’li meclis üyelerini ilk olarak davet ettik. Toplantıya katılmadılar. İl başkanının bundan haberi yok sanırım. İlk davet İzmit Belediyesi ve CHP’li meclis üyelerinedir. Bu çalışma STK’lara aktarılacak. Bölgedeki sanayicilere aktarılacaktır. Fikirlerin birleşmesiyle nihai uygulama projesi hazırlanacak. Daha sonra uygulamaya geçilecektir. Şu anda fikir projesi durumundadır.
MİA’DA NELER OLACAK
Başkan Vekili Özak “MİA’nın maliyeti yoktur. Arazilerin yüzde 90-95 şahıslara aittir. Proje kendi kendine dönüştürülebilir proje olarak ön görüyoruz. Burada kamunun maliyeti yoktur. İhale sistemi falan değildir. Kocaeli vizyonuna uygun iş ve ticaret merkezleri, fuar merkezleri, AVM’ler, bankacılık binaları, sigorta binaları, showroomlar, hastaneler, oteller kentin bir yaşam merkezi olarak planlanıyor. Kocaeli’nin tek Merkezi İş Alanıdır. Değerli bir alandır. Gizli saklı bir şey yoktur. Herkesle paylaşmak istiyoruz ki daha güzel projeler ortaya çıkacaktır. Kocaeli’ye hatta Marmara bölgesini etkileyecek projedir. Müzakereler uzun tutulacaktır. En güzel fikir ortaya çıkacaktır. 465 hektarda proje uygulanacaktır. 2007 yılında alınan bir karardır. 3-4 ay içerisinde şekillenme olur” açıklamasında bulundu.

20 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR