“Havaalanını neden yapıyorlar diye AKP’yi sorgulamıyoruz”

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Cengiz Topel Havaalanı’nın gerçek kullanılacağı gün, vatandaşlarımızın Türkiye’nin çeşitli kentlerine uçabildikl...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Cengiz Topel Havaalanı’nın gerçek kullanılacağı gün, vatandaşlarımızın Türkiye’nin çeşitli kentlerine uçabildikleri ve bilet alabildikleri gün olacaktır. Bu gerçekleştiği gün biz de gideriz, havaalanını kentimize kazandıran ilgililere teşekkür ederiz” dedi
 
CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yazılı açıklamada bulunarak Cengiz Topal Havaalanı ile ilgili eleştirilerini sıralayarak çözüm yolları önerdi.
Akar şu açıklamada bulundu“Hepinizin bildiği gibi geçen hafta pazartesi günü, il binamızda basın toplantısı düzenledim. Bu basın toplantısında kentimizin ve partimizin son üç ayını değerlendirirken hem kendi öz eleştirimizi yaptım, hem de kentin çeşitli problemlerini dile getirerek daha çok yerel yöneticilerimizin yanıtlaması istemiyle bazı sorular sordum ve öneriler getirdim.
 
HAVAALANI SÜREKLİ GÜNDEMDE
Bu konulardan bir tanesi de Cengiz Topel Havaalanı olup, bu havaalanı son 30 yıldır kentimizin gündeminde ve yine son 9 yıldır ülkemizi yöneten AKP hükümetinin de projeleri arasındadır. AKP’liler tarafından her seçim döneminden önce proje olarak vatandaşa sunulur, fakat daha sonra unutulurdu. Bu kez yine seçimden önce AKP projesi olarak vatandaşa sunulmuş ve hemen sonra işlerlik kazanabilmesi için uygulamaya konulmuştur. Buraya kadar bir problem gözükmüyor. Zaten biz de “Havaalanını neden yapıyorlar?” diye sorgulamıyoruz.
 
BOY BOY FOTOĞRAFLAR
Havaalanı yapılması için Devlet Hava Meydanları Müdürlüğü görevlendirilmiş, bu kurum Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yaparak havaalanı fiziksel şartlarının iyileştirilmesi için gerekli şartları hazırlamış, Büyükşehir yetkilileri ve AKP’li siyasiler havaalanına giderek boy boy fotoğraflar çektirerek havaalanının uçuşlar için hazır olduğunu servis etmiştir.
 
60 METRE OLMALI
Bugün geldiğimiz noktada,
1-Cengiz Topel Havaalanı’ndan uluslar arası uçuşların yapılamayacağı belirtilmektedir. Bunu sayın AKP İl Başkanı’na sorduğunuzda ne cevap vereceğini bilemiyorum ama uluslar arası sivil havacılık standartalarına göre pistin boyunda problem olmamasına rağmen genişliğinin en az 60 metre olması gerekmektedir. Bizim pistimiz 45 metredir ve bu normlara uygun değildir. “Olsun efendim pisti büyütürüz” derseniz, pist maliyeti havaalanının tüm maliyetlerinin içinde % 70 tutmakta olup uluslararası uçuşlara açmak için yeni bir pist yapmak zorunda olduğunuzu hatırlatmak isterim.
2-Havaalanlarının aktif hale gelebilmesi için uçuş şirketleriyle anlaşmalar yapılması gerekmektedir. Böyle bir anlaşmanın yapılıp yapılmadığının kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini düşünüyor ve sorguluyorum.
3-Havaalanı giriş ve çıkışları amatörce düzenlenmiş olup bu havaalanı gerçekten kullanılmaya başlandığında Kandıra yolunda olduğu gibi burada da her gün meydana gelebilecek trafik kazalarını konuşacak olmamız mümkündür. Bu nedenle hemen önlem alınmalı ve bu bölge “U” dönüşleri veya yan yol mantığıyla değil, doğru bir sinyalizasyon sistemiyle tekrar düzenlenmelidir.
4-Bu havaalanının daha verimli olarak kullanılabilmesi için yolcu taşımacılığının yanında
a-İşletmesi Kocaeli Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu’na devredilmelidir veya birlikte işletilmelidir. Bir örneği Eskişehir’de bulunmaktadır. Bu yüksek okulda yer hizmetleri, mekanik ve elektronik olmak üzere üç bölüm bulunmaktadır. Ayrıca pilot yetiştirme bölümü de eklenebilir.
b-Kocaeli Üniversitesi dahil edildikten sonra eğitim havaalanına dönüştürülebilir. Bunun avantajını kentimizde POSCO gibi zararlı sanayi tesisleri yerine yeni istihdam sahaları yaratacak alternatifler olarak düşünebiliriz.
c-Küçük uçakların park ettiği, bununla birlikte her türlü uçağın bakım ve onarımlarının yapıldığı bir alana dönüştürülmesi halinde yine istihdam anlamında kentimize büyük katkı sağlayacaktır. (Meksika bu işten yılda 11 milyar dolar kazanmaktadır)
 
UYARILARDA BULUNDUM
Yukarıda belitmiş olduğum eksiklikleri ve önerileri bir paket halinde basın toplantısında belirttim ve havaalanının tekrar eski haline dönmemesi konusunda çeşitli uyarılarda bulundum. Bu açıklamalarımdan rahatsız olan AKP İl Başkanı tarafından basına yapılan gayri ciddi açıklamalardan ve aceleyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’nı gece yarısı bir pır pır uçakla bu havaalanına indirmelerinden anlaşılıyor ki bu havaalanı vatandaşlar için değil sayın bakanımız için yapılmış.
 
TEŞEKKÜR DE EDERİZ
Sayın bakanımızın indiği uçak ve bunun gibi uçaklar bahsi geçen havaalanına yıllarca inmiş ve havaalanı olarak kullanılmıştır. Bu havaalanının gerçek kullanılacağı gün vatandaşlarımızın Ankara, İzmir, Antalya, Trabzon gibi Türkiye’nin çeşitli kentlerine uçabildikleri ve bilet alabildikleri gün olacaktır. Bu gerçekleştiği gün biz de gideriz, havaalanını kentimize kazandıran ilgililere teşekkür ederiz. Bu nedenle AKP İl Başkanı Sayın Civelek’i, yine bu işten kendini sorumlu hisseden, sürekli gazetelerde yeni tarihler vererek insanları yanıltanları, kentin problemleri ve çözümleriyle ilgili daha ciddi olmaya davet ediyorum”.

23 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR