Tarihi konakta, Kocaeli tarihi anlatıldı

Kocaeli Toplumsal Dayanışma Derneği'nin düzenlediği 2014 yılının son Konak Sohbetinin konuğu kendisi de bir Kocaelili olan Tarihçi-Yazar Volkan Şenel...

Kocaeli Toplumsal Dayanışma Derneği'nin düzenlediği 2014 yılının son Konak Sohbetinin konuğu kendisi de bir Kocaelili olan Tarihçi-Yazar Volkan Şenel oldu. Aynı zamanda Pusula Düşünce Derneği'nin halen başkanlığını da yapan Şenel, programda İzmit-Nikomedia tarihini antik çağlardan itibaren görsel bir sunumda belgeleriyle beraber özetledi. Programa Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, İzmit Belediyesi Başkan Danışmanı Bekir Serin, Büyük Doğu Fikir Ocakları Başkanı Ferhat Ertem, Art Nicomedia Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Akın Ülkü Sevinç, Gölcük eski Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demir ve çok sayıda davetli katıldı.

 

NİKOMEDİA KALE ŞEHRİ

Kocaeli İzmit-Nikomedia’nın diğer Yunan-Bizans şehirleri gibi bir Kale-Şehir şeklinde ilk olarak MÖ 712 de bir Megara kolonisi olarak oluşturulduğunu ifade eden Şenel, erken antik dönemde İzmit'in Astakos adıyla bilindiğini söyledi. Astakos, Trakya kralı Lisimakos tarafından yıkıldıktan sonra Bitinya Kralı I.Nikomedes tarafından MÖ 264'te Nikomedia adıyla yeniden kurulmuş.

 

1337'DE OSMANLI'YA KATILDI

Kocaeli Türk-İslam egemenliğine ilk olarak 11. yüzyılın sonlarında Selçuklular zamanında (1078) geçti. İznik’in Anadolu Selçuklu Devleti’nin başkenti olmasıyla birlikte kentin önemi iyice arttı. Ancak Haçlı Seferleri sırasında kısa bir süre Haçlı Ordusu Komutanı Aleksios Komnenos tarafından işgal edilen kentin, Türk -İslam egemenliğine kesin olarak geçişi ise Orhan Bey döneminde oldu. Selçuklu döneminden günümüze Haçlı Seferleri’nde yağmalanması nedeniyle  kalan eser sayısı oldukça azdır. Nikomedya Osmanlı egemenliğine geçtikten sonra, önce İznikmid, daha sonra İzmid (İzmit) adını almıştır.  İzmit, Osmanlı Devleti tarafından 1337'de kapsamlı bir fetihle ele geçirildikten sonra buraya ilk yerleştirilen Uçbeyi Akçakoca Alp'ın adıyla Koca-ili olarak adlandırılmış. İsim günümüze Kocaeli olarak ulaşmış.


834 TARİHİ ESER

834 adet tescilli Tarihi eserin Kocaeli’de bulunduğunu konuklarla paylaşan Volkan Şenel, kentin tarihi güzelliklerini tanıtmak için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi-Kocaeli Üniversitesi birlikteliğinde çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.

 

İZMİT TARİHİNDE HANIM SULTANLAR

Başta Kösem Valide Sultan’ın ve Canfeda Kethüda Hatun'un olmak üzere birçok Osmanlı kadınının yaptırdığı tarihi eserin de mevcut olduğunu dile getirerek Osmanlı-İslam Medeniyet tarihinde kadınların da etkin olduğunu son olarak dile getiren Volkan Şenele KTDD Başkanı Nurettin Yiğit tarafından Kocaeli'nin tarihi simgesi Saat Kulesi plaketi takdim edildi.

22 Aralık 2014 Kocaeli- Kültür-Sanat


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR