MHP Kocaeli eski Milletvekili Kemal Köse adaylığını açıkladı

MHP eski Milletvekili Kemal Köse, il yönetim kurulu toplantısına katılarak, milletvekili adayı olacağını açıkladı. Toplantıda Zekai Kahyaoğlu’yla aday...

BÜYÜT

MHP eski Milletvekili Kemal Köse, il yönetim kurulu toplantısına katılarak, milletvekili adayı olacağını açıkladı. Toplantıda Zekai Kahyaoğlu’yla adaylık meselesi üzerinden polemik yaşandı.

MHP eski Milletvekili Kemal Köse önceki akşam il yönetim kurulu toplantısına konuk oldu. Toplantıda doludizgin açıklamalarda bulunan Köse, adaylığını hem parti üyelerine hem de basın mensuplarına deklare etti. Konuşmalarında teşkilatın birlikteliğine vurgu yapan Köse, 2009 yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan milletvekili aday adayı Zekai Kahyaoğlu ile polemik yaşadı. Köse konuşmasında Körfez eski Belediye Başkanı Erhan Yenilmez’in aşırı derecede yıpratıldığına dikkat çekerek, milletvekili Cumali Durmuş başta olmak üzere parti kadrolarına Yenilmez’e sahip çıkma çağrısı yaptı.

‘ADAY OLMAK HAKKIM’
Milletvekili adaylığını önümüzdeki günlerde resmen açıklayacak olan eski Milletvekili Kemal Köse, Kocaeli olarak aday adayı sayısının fazla olması gerektiğine işaret ederek “3 Kasım 2002 yılında Atatürk Spor Salonu’nda ön seçim yaptığımızda 38 milletvekili aday adayımız yarıştı. Bu ön seçimde 2 çıkmamıza rağmen 3’e yazıldık. 2007 yılında yapılan seçimlerde aday oldum, beni listeye dahi koymadı. Başımızın tacı dedik. Uzun bir süredir piyasada yoktuk. Kendimizce gerekçelerimiz var. Aday olmak benim hakkım” dedi.

YÖNETİME SESLENDİ
Köse, “Milletvekili listesinde kimlerin olacağından kimsenin haberi yok, benimde yok. 11 kişilik isim listesi ile seçimlere gireceğiz. Listeye ancak hayırlı olsun uğurlu olsun deriz. MHP şunu yapmalı bana göre Kocaeli’de ipi göğüsleyecek, bizi başarıdan başarıya koşturacak, halkın teveccüh ettiği isimler listeye yazılmalı. Takdir MHP Genel Başkanı Bahçeli’nindir. Kocaeli teşkilatlarına da milletvekili listesinin oluşmasında önemli görev düşmektedir. MHP İl Başkanımıza bunu söyledim. MHP yöneticileri milletvekili aday adaylarına eşit mesafede olmalıdır” diye konuştu.

ÇELME TAKMAYACAĞIZ
İl Başkanı Celalettin Yaylak’ı 2003 yılından beri tanıdığını ifade eden Köse, “İl başkanımız burada Devlet Bahçeli’yi temsil etmektedir. Rahmetli Başbuğumuz 10 yaşında çocuk gönderse kabul ederdik. Değişen nedir? Biz yine aynı ülkücüyüz. Yeni liderimiz Devlet Bahçeli’nin de atadığı bizim için önemlidir. Biz bu arkadaşımızın etrafında kilitleneceğiz. İtişip kakışacağız ancak çelme takmayacağız. Çelme takarsak netice alamayız. 12 Haziran 2011 genel seçimleri çok önemlidir. Kaybedecek zamanımız yok. Tek başına iktidar olacağız. Kocaeli’de bunu sağlarız” dedi.

GENEL BAŞKANI TENKİT
“AKP ve CHP’den neyimiz eksik” diyen Köse, rakiplere karşı yürekli kadroların MHP’de mevcut olduğunu söyleyerek, konuşmasına şöyle devam etti “2002 seçimleri oldu baraja takıldık. Ankara’da kalmadım. Geriye dönmek kolay değildir. 20 milyar Dolarlık deprem yatırımı yapıldı hiçbir arkadaşımız yargılanmadı. Kendi genel başkanımızı tenkit ettiğimiz kadar diğer siyasi parti genel başkanlarını neden tenkit etmiyoruz. Kendi milletvekillerimizi yerden yere vurduğumuz kadar diğer milletvekillerini neden vurmuyoruz. Kendi il başkanımızı tenkit ettiğimiz kadar diğer ilk başkanlarını neden tenkit etmiyoruz. Onlar çok mu iyiler?

ERHAN YENİLMEZ’İ SAVUNDU
Gidiyoruz Körfez ilçesinde Erhan Yenilmez’i eleştiriyoruz. Bu yazıktır ayıptır. 7 bin konutun altına imza attık. O zamandan bu zaman kaç yıl geçmiş gelen belediye başkanını tenkit etmiyoruz. Erhan Yenilmez, 25 davadan yargılanmış hepsinden beraat etmiş. Bunu kimse konuşmuyor.” Köse, konuşmasının devamında İl Başkanı Celalettin Yaylak’a “Sayın başkan alalım Erhan Yenilmez’i burada bir basın açıklaması yapalım. Aklandığı davaları, bu davalar nedeniyle MHP’nin nasıl yıpratıldığını, Cumali Bey dahil olmak üzere herkes gelsin buraya. Lütfü Türkkan dahi gelmelidir. Erhan Yenilmez’in bir tek çayını içtim. Babamın oğlu değildir. Hala sokakta konuşuluyorsa bunu MHP’liler önünü kesmelidir” şeklinde öneride bulundu.

ADAY OLACAĞIM
Yine aday olacağını söyleyen Köse, “Beni listeye koyar veya koymaz o genel başkanımızın taktiridir. Ama aday olursam olmasam da davama çalışacağım. MHP’de aday olmak bir şereftir, aday adayı olmak bir şereftir. Listeye yazılmak şereflerin en büyüğüdür. Aday olacağım adaylığıma da il yönetimi tarafından sahip çıkılmasını istiyorum. Neden istiyorum. Yetişmiş bir adamımım. Milletvekili olduğum dönemde önemli görevlerde bulundum. Yaşımda müsait. Çağdaş Duyar aday olduğunu açıkladı. Cumali Bey ‘adayım’ diyor hakkıdır. Hamit Kuş, Şefik Postalcıoğlu ‘adayım’ diyor. Aday olacak arkadaşlarım imtina etmesinler.
Çalışmaya başlasınlar. Bu işin kuralı budur. Şimdi çalışacağız biz çalışırsak mesafe alırız” diye konuştu.

TÜRKKAN’A GÖNDERME
Köse, konuşması sırasında yöneticiler arasında yükselen seslere “Adaylığımı açıklamadım ama açıklayacağım. Oturduğun yerde kimse seni vekil adayı yazmaz. Bilmem anlatabildim mi? Bu arkadaşımızın ismi mevzu bahis değildir. Ona da saygımız sonsuzdur. Kişisel bir şeyim yok ona karşı. Lütfen bu tip sözlerle arkadaşlarımızın önünü kesmeyelim. Herkes adaylığını ilan etsin” diyerek cevap verdi. Bunun üzerine il yöneticileri “Resmi adaylık süreci başlamadığından adaylığını açıklamadı. Bu yönetim kurulu aday adayı olan herkese eşit mesafededir. Gereken saygı gösterileceğini aday adayı arkadaşlarımız bilsinler” karşılığını verdi.

KAHYAOĞLU’YLA POLEMİK
Köse, “Ben isim vermek istemedim. Kendisini çok seviyorum. MYK üyesidir. MHP içerisinde olduğundan bu yana tanıyorum. Genel Merkez tarafından Cumali Durmuş veya Lütfü Türkkan’a adaylığınızı açıklamayın mı denildi böyle bir şey yok. Zamanı gelince herkesin açıklaması gerekiyor. Çok akıllıdır, kendisini yıpratmamak için beklemektedir. Buna bir şey demiyorum. Ama ben Kemal Köse olarak adayım” açıklamasında bulundu. Toplantıya katılan Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Zekai Kahyaoğlu, Köse’yi ‘aday adayıyım de adaylar belli değil” diye uyarınca kısa süreli polemik yaşandı. Köse adayım sözünde ısrar edince Kahyaoğlu, “O zaman listedesin” diye karşılık verdi. Köse ise “Ben öyle bir şey demiyorum. Polemik yapmaya gerek yok ben adayım. Sen adayım derken ne anlıyorsan odur” karşılığını verdi.

08 Şubat 2011 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR