SEKAPARK ALTIN KEMER YAĞLI GÜREŞLERİ PAZAR GÜNÜ YAPILACAK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin dört bir yanından güreşçilerin katılacağı Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nin...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin dört bir yanından güreşçilerin katılacağı Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nin dördüncüsü 10 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek.

ADİL VE İRFAN ATAN KARDEŞLER ANISINA
Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun büyük destek verdiği güreşler Sekapark Uçurtma Tepesi önünde binlerce kişinin katılımıyla yapılacak. Sekapark Yağlı Güreşleri’nin geleneği haline gelen ve ilki Hergeleci İbrahim, ikincisi Hasan Gemici, üçüncüsü Gazenfer Bilge anısına düzenlenen güreşler bu yıl efsane güreşçilerden Adil ve İrfan Atan kardeşler anısına düzenlenecek.

ANMA TÖRENİYLE BAŞLAYACAK
Dördüncüsü yapılacak olan Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri efsane kardeş güreşçilerden Adil ve İrfan Atan kardeşler mezarı başında anılmasıyla başlayacak. 8 Haziran Cuma günü saat 10.00’da Kartepe Derbent mezarlığında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, ünlü başpehlivanlar, güreşçiler, Atan ailesi ve vatandaşların katılımıyla Adil ve İrfan Atan’ın mezarı başında dua edilecek.

KIRKPINAR SEKAPARK’TA BELİRLENİR
Geçtiğimiz yıllar muhteşem atmosfere sahne olan güreşlerin bu yıl çok daha görkemli olması için tüm hazırlıklar tamamlandı. Güreş severleri mest edecek muhteşem bir mücadeleye sahne olması beklenen güreşlere Kırkpınar’ın iddialı başpehlivanları; Recep Kara, Şaban Yılmaz, Osman Aynur, Kenan Şimşek, Gökhan Arıcı, Ekrem Yavuz, Rıza Kaya, Mehmet Yeşil, Güngör Ekin, Fatih Atlı, Ekrem Yavuz, Bayram Ertan, Savaş Yıldırım, Ali Gürbüz ile birlikte 60’a yakın başpehlivan ve 650 civarında pehlivan katılacak.

KIRKPINAR KURALLARI GEÇERLİ OLACAK
Geçtiğimiz yıl finalde Güngör Ekin’i yenen Antalya’lı pehlivan Ali Gürbüz Sekapark Altın Kemerin şampiyonu olmuş, Gürbüz Sekapark’ın ardından Edirne’de yapılan tarihi Kırkpınar Güreşleri’nde yine altın kemerin sahibi olmuştu. 15 kategoride yapılacak olan güreşlerde her boyda (kategori) 4 adet madalya verilecek. Birinciye altın madalya, ikinciye gümüş, üçüncüye ve dördüncüye de bronz madalya verilecek. Şampiyon Pehlivana Kocaeli Seka Park Yağlı güreşleri ve Kocaeli özgü motiflerin özel olarak işlendiği altından yapılma kemer verilecek.

ÇEŞİTLİ ÖDÜLLER VERİLECEK
Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan ‘Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri’ne dereceye giren güreşçilere yolluk verilecek. Ödüller, güreşçilerin güreştikleri kategoriye göre değişecek. Yollukların yanı sıra ‘Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nde kendi boylarında dereceye giren deste boylarında ilk 16’ya; küçük - orta ve büyük ortada ise ilk 32’ye girenlere çeşitli ödüller verilecek.

Adil Atan Kimdir?
(Kocaeli/İzmit 1929 – 1989). İrfan Atan‘ın kardeşidir. Güreşe karakucakla başladı. Kasımpaşa Kulübü’nde mindere çıktı. Milli Takıma seçildi. 87 kg’da 1952 Helsinki Olimpiyat Oyunları’nda üçüncü, 1954′te Tokyo’da yapılan Dünya Serbest Güreş Şampiyonası’nda ikinci, 1956′da İstanbul’da yapılan Dünya Kupası güreşlerinde birinci oldu. 1959′da Balkan ikinciliğini kazandıktan sonra güreşi bıraktı. Bu arada, 1958′de Kırkpınar başpehlivanlığını kazanarak yağlı güreşte de ustalığını kanıtladı. 18.4.1989'da hayatını kaybetti.

İrfan Atan Kimdir?
(Kocaeli/İzmit 1928-İstanbul 1989). Adil Atan‘ın ağabeyidir. Güreşe köyünde yağlı güreşle başladı. 1945′te Kırkpınar Desteboyu ikinciliğini, 1950′de Başaltını kazandı. Aynı yıl mindere çıktı. İsveç’in dünyaca ünlü ağır sıklet şampiyonu Antonsson’u yenen ilk Türk güreşçisi olarak ün yaptı. 1952 Helsinki Olimpiyat Oyunları’nda ağır sıklette güreşti. 1953 ‘te Kırkpınar başpehlivanlığını kazandıktan sonra, 1954′te Tokyo’da yapılan Dünya Serbest Güreş Şampiyonası’nda ağır sıklette ikinci oldu. 1955′te Kırkpınar güreşlerinde üçüncü kez başpehlivanlığı kazandıktan sonra güreşi bıraktı. 1989 yılında hayatını kaybetti.

08 Haziran 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR