Yöresel Kültürler Sabancı’da buluştu

Genç Kocaelililer Derneği tarafından kentimizde bulunan STK’ların bir araya gelmesini sağlamak amacıyla başlatılan “Yöresel Kültürler Buluşması 2” pro...

BÜYÜT

Genç Kocaelililer Derneği tarafından kentimizde bulunan STK’ların bir araya gelmesini sağlamak amacıyla başlatılan “Yöresel Kültürler Buluşması 2” programı Sabancı’da yapıldı. Programa 6 dernek katıldı.

Genç Kocaelililer Derneği (GKD)’nin düzenlediği “Yöresel Kültürler Buluşuyor 2” isimli etkinlik önceki akşam Sabancı Kültür Merkezi’nde yapıldı. “Doğduğum kent değil, doyduğum kent” sloganı ile başlatılan ve bir Kocaelililik bilinci oluşturulması amaçlanan gecede Türkiye’nin farklı yöreleri tanıtıldı. Gecede açılan stantlarda her yöre kendine has kültürünü katılımcılara gösterdi.

6 HEMŞERİ DERNEĞİ
GKD yönetiminin ev sahipliğini üstlendiği geceye 6 hemşeri derneği katıldı. Gümüşhaneliler Vakfı Başkanı Hamit Örgüç, Trabzonlular Derneği Başkanı Orhan Sarısüleyman, Erzurum Dernekleri Federasyonu Başkanı Muhammet Şık, Elazığ Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Arif Sertkaya, Artvinliler Derneği Başkanı Nuri Almaz, Darıca Karslılar Derneği Başkanı Arif Gülen ve yönetim kurulu üyeleri ile hemşerileri gecede yer aldı.

STANTLAR MUHTEŞEMDİ
Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Zekeriya Özak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, İKM Başkanı Murat Barış ve sivil toplum örgütleri ile çeşitli dernekler geceye misafir olarak katıldı. Oldukça renkli geçen gece, açılan stantların gezilmesi ile başladı. Programa gelen davetliler salon önünde hemşeri dernekleri tarafından açılan stantları gezerek hem yöresel yiyeceklerden tattı hem de açılan sergileri gezerek el sanatlarını gördü.

TÜRKİYE MOZAİK

Etkinliğin açılış konuşmasında GKD Başkanı Ayhan Varol “Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz amacımız derneklerin birbirleriyle kaynaşmaları, bununla birlikte doğduğumuz yerin yanı sıra doyduğumuz kenti yaşatmaktır. Buraya Anadolu’nun her yerinden insanlarımız gelmektedirler. Gelirken kendi kültürlerini de getirmektedirler. Burası Türkiye’nin mozaik bir kenti durumundadır. Bu nedenle kentimiz çok önemlidir” açılamasında bulundu.

KOCAELİ GÖÇ ALIYOR

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak ise yaptığı konuşmada, “Kocaeli kenti yeri dolayısıyla her yerden göç almaktadır. Ülkemizin her yerinden gelen vatandaşlarımızla farklı bir mozaik oluşturulmaktadır. Hemşeri derneklerimiz burada kendi kültürlerini yaşatırken aynı zamanda Kocaeli’ye hizmet etmektedirler. Yapılan bütün hizmetlerimiz her şey göz önünde bulundurularak yapılmaktadır” dedi. Konuşmaların ardından dernek üyeleri tarafından yöresel ezgiler ve halk oyunları gösterisi yapıldı

04 Nisan 2012 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR