Yeni eğlenceleri robotlar ve bilimsel deneyler

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilim Teknoloji Kulübü (BTK) tarafından açılan Bilim Akademisi ilk dönem çalışmalarına başladı. 1 Temmuz Cuma gününe kad...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilim Teknoloji Kulübü (BTK) tarafından açılan Bilim Akademisi ilk dönem çalışmalarına başladı. 1 Temmuz Cuma gününe kadar devam edecek birinci dönem içinde 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri eğitim görecek. Akademi, yaz boyunca gerçekleştireceği atölye çalışmalarıyla gençleri teknolojinin bilimsel donanımlarıyla tanıştıracak.

İLK DÖNEM BAŞLADI
Bilim Akademisi BTK’nın Cumhuriyet Kültür Merkezi’ndeki binasında çalışmalarına başladı. Ön eleme sınavında başarılı olan öğrenciler Bilim Akademisi’nde eğitim alıyor. İlk grup 6, 7 ve 8. sınıflardan oluşuyor. 56 kişiden oluşan grup 10.00 ile 15.30 arasında eğitim alıyor. Öğrenciler öğle yemeklerini BTK’da yiyor.

8 ATÖYLEDE EĞİTİM VERİLİYOR
Bilim akademisi içinde roket ve havacılık, biyoloji, kimya, fizik, mekatronik-robotik, botanik, lazer ve zekâ oyunları olmak üzere 8 atölye yer alıyor. Öğrenciler dönüşümlü olarak bu atölyelerde eğitim alıyor.

ROKET HAVACILIK ATÖLYESİ KURULDU
Roket ve havacılık atölyesinde ilk olarak uçak ile ilgili teknik bilgiler aktarılıyor. Uçağın nasıl havada kaldığı ve uçağa etkin eden temel kuvvetleri öğrenen öğrencilerin buradaki en büyük ilgisini ise simülatör odası çekiyor. Bu odada uçağın iniş ve kalkışı sanal ortamda gerçekleştiriliyor.

ROBOT YAPMAYI ÖĞRENİYORLAR
Mekatronik-Robotik Atölyesi de yine ilgi çeken atölyelerden birini oluşturuyor. Robot yapımını öğrenen geleceğin bilim insanları, kendi ürettikleri tasarımlarla robota istedikleri özelliği yüklüyor.

LAZER ODASI BÜYÜLÜYOR
Teknolojinin adeta gözbebeği olan lazer de Bilim Akademisi’nde öne çıkan atölyeler arasında yer alıyor. Atölye’de lazer ışığının fonksiyonları, kullanım alanları ve diğer ışık türlerinden farkı anlatılıyor. Farklı şiddetteki iki lazerin etkilerinin gösterildiği deney ise çocukları oldukça eğlendiriyor.
Ayrıca tıp sektörünün vazgeçilmezleri arasında lazer kullanımı da çocukların dikkatine sunuluyor. Öğrencilere lazer ile yapılan göz ameliyatları ve alınan olumlu sonuçlar gösteriliyor.

İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ DÖNEM SIRADA
Birinci grubun dersleri 4 Temmuz Cuma günü sona erecek. Bunun ardında 5-15 Temmuz tarihleri arasında, 4 ve 5. sınıfların eğitim göreceği ikinci dönem başlayacak. Akademinin son döneminde ise Gökyüzü Okulu açılacak. Buradaki eğitimler 25-29 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek. İlköğretim ve lise öğrencileri uzayı keşfetmek, galaksilere yolculuk etmek, gök cisimlerini tanımak ve delta aquarid akanyıldız yağmurunu izlemek için gökyüzü okuluna gelecek.

27 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR