Vatandaş ABD'ye güvenmiyor

15 Temmuz FETÖ tarafından yapılmak istenen darbe girişimi sonrasında Objective Research Center (ORC) adlı özel araştırma şirketi tarafından 32 ilde 2...

15 Temmuz FETÖ tarafından yapılmak istenen darbe girişimi sonrasında Objective Research Center (ORC) adlı özel araştırma şirketi tarafından 32 ilde 29-31 tarihleri arasından toplam 2400 kişiyle “Çatı-bilgisayar destekli telefon görüşmesi” anket çalışması yapıldı. Yapılan anket çalışmasında vatandaş FETÖ operasyonlarına destek verirken, ABD’ye güvenmediğini bir kez daha ortaya koydu.

 

FETÖ OPERASYONLARINA DESTEK

Yapılan anket çalışmasında FETÖ’nün darbe girişimi sonrasında darbeci ve darbe destekçisi tüm unsurları etkisiz hale getirmeye yönelik gerçekleştirilen operasyonları destekliyor musunuz? Sorusuna yüzde 97,2 destekliyorum derken, yüzde 2,8 desteklemiyorum cevabını verdi. Aynı soruya 22-24 Temmuz tarihleri arasında yüzde 96 oranında çıkmıştı. Bu da gösteriyor ki FETÖ operasyonlarına destek artıyor.

 

YETERSİZ BULUYOR

Devlet tarafından yalpan operasyonlara vatandaşın yeterli bulup bulmadığı konusunda ise daha fazla yaptırımların olması gerektiği yönünde görüş belirtildi. Ankete yer alan FETÖ’nün darbe girişimi sonrasında darbeci ve darbe destekçisi tüm unsurları etkisiz hale getirmeye yönelik gerçekleştirilen operasyonları yeterli buluyor musunuz? Sorusuna yüzde 38,5 yeterli buluyorum derken, yüzde 61,5 yetersiz buluyorum karşılığını verdi.

 

GİZLİ FETÖ’CÜLER

Son dönemlerde gündeme gelen gizli FETÖ’cüler konusunda vatandaşta aynı düşüncede olduğu görüldü. Bu kişilerinde tespit edilmedini gerektiğini vatandaş ankette gösterdi. Siyasi parti yöneticileri, milletvekilleri ve belediye başkanları içerisinde açık veya gizli FETÖ mensuplarının var olduğunu düşünüyor musunuz? Sorusuna evet yüzde 98,8 hayır yüzde 1,2 sonucu çıktı.

 

ERKEN SEÇİME DESTEK

AK Parti tarafından meclise sunulan seçim takviminin tartışmaları devam ederken,  vatandaş erken seçime sıcak baktığı ortaya çıktı. Yapılan ankegtte siyaset içerisinde FETÖ mensuplarının temizlenmesi amacıyla erken seçime gidilmesini destekler misiniz? Sorusuna yüzde 72 desteklerim, yüzde 28 desteklemem sonucu çıktı.

 

AK PARTİ YİNE BİRİNCİ

2002 yılından bu yana seçim zaferlerine imza atan AK Parti’nin yine rakipsiz olduğu ortaya çıktı. ORC Araştırma Şirketi tarafından yapılan ankette vatandaşa yöneltilen bugün seçim olsa oy vermeyi düşündüğünüz parti hangisi? Sorusuna ise yüzde 54,7 AK Parti, yüzde 24 CHP, yüzde 14 MHP, yüzde 5,8 HDP, yüzde 1,5 diğer partiler sonucu çıktı. Bu durum diğer siyasi partilerin düşüncelerinin ne kadar yetersiz olduğunu ortaya çıkardı.

 

TSK’YE DESTEK ARTIYOR

15 Temmuz akşamında asker kılığında ki teröristlerin darbe girişimi sonrasında TSK ciddi oranda güven kaybına uğramıştı. Siyasilerin bu durumu değiştirmek için beyanatlarının yanı sıra askere sahip çıkan açıklamaları olmuştu. Ankette yöneltilen TSK’ya güveniyor musunuz? Sorusuna ise yüzde 69 güveniyorum derken, yüzde 31 güvenmiyorum cevabını verdi. TSK’ya güven oranında 15 Temmuz öncesi yüzde 87,6 seviyesinde olurken 22-24 Temmuz arasında yüzde 47’ye düşerken 29-31 Ağustos arasında yüzde 69’a çıktı. TSK tarafından başlatılan “Fırat Kalkanı Askeri Harekâtını” destekliyor musunuz? Sorusuna ankete katılanlar yüzde 94,6 destekliyorum, yüzde 5,4 desteklemiyorum karşılığını verdi.

 

ABD’YE GÜVEN YOK

Ortadoğu da her taşın altından çıkan ABD’ye Türk halkı güvenmiyor. FETÖ terör örgütü lideri Fethullah Gülen’i ABD’den isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a cevap veremeyen ABD’nin Türk halkının gözünde ki yeri bu ankette tekrara ortaya çıktı. FETÖ, PYD/PKK ile ilgili konularda ABD’ye güveniyor musunuz? Sorusuna yüzde 11,8 güveniyorum derken yüzde 88,2 güvenmiyorum cevabını verdi.

 

AB’YE ÜYE OLUNMASIN

Türkiye’nin her dönem AB üyeliği tartışılırken Türk halkı bu durma son noktayı koydu. Türk halkı AB’ye girmekten yana değil. Yaşanan terör olaylarında AB’nin tutumu Türk halkının bu topluluğa bakışını daha da keskinleştirdi. Yapılan ankette Türkiye’nin AB’ye üye olmasını önemsiyor musunuz? Sorusuna ise yüzde 17,3 önemsiyorum, yüzde 82,7 önemsemiyorum karşılığını verdi.

 

RUSYA İLE SICAK TEMAS

Uçak krizi ile tavan yapan Türkiye-Rusya ilişkilerinin durulması ve arada ki buzların erimesi Türk halkında da destek buldu. ORC şirketi tarafından yapılan ankette gündeme getirilen Türkiye Rusya arasındaki sorunların giderilmesi ve ilişkilerin düzelmesine yönelik girişimleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Sorusuna katılan anketçilerin yüzde 84,5 olumlu buluyorum derken, yüzde 15,5’i olumsuz buluyorum karşılığını verdi.

03 Eylül 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR