AKP KARTEPE BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI HÜSEYİN ÜZÜLMEZ : “Kartepe’de partimin oyunu % 60’ın üzerine çıkaracağım”

“Kesinlikle en doğru aday kimse onun aday olmasına dua ediyorum. Bu ben değilsem de, Hüseyin Üzülmez olarak her türlü imkan ve destekle yanında olurum...

BÜYÜT

“Kesinlikle en doğru aday kimse onun aday olmasına dua ediyorum. Bu ben değilsem de, Hüseyin Üzülmez olarak her türlü imkan ve destekle yanında olurum”

“İnsanlar bir şekilde ticari, sosyal ve spor hayatından basın mensuplarının İzmit Belediyesi ile ilgili yaptığı haberlerden çok iyi derecede tanındığımı görüyorum. Elini sıktığım her insan ben sizi tanıyorum başkan diyor. Sülalemin büyük bir kısmı bu bölgede yaşıyor.”


“Kendimi Kartepe’ye uzak kaldım diye dezavantajlı görüyordum. Ancak şu an Kartepe’yi karış karış geziyorum inanılmaz bir geri dönüş alıyorum.”


“İyi ve samimi bir süreç işliyor. Onların da benim gibi düşündüğünü biliyorum. Tekrar söylüyorum, ben hayır ve şerrin Allah’tan olduğunu bilen biriyim, o an üzülmem de sonradan dimdik arkasında olurum.”AK Parti Kartepe Belediye Başkan aday adayı Hüseyin Üzülmez, aday gösterildiği takdirde, Kartepe’de genel seçimde alınan oyun üzerinde bir oy alarak seçimleri kazanmayı hedeflediğini söylediİzmit Belediyesi Başkan Yardımcılığı’ndan istifa ederek AK Parti’den Kartepe Belediye Başkan aday adayı alan Hüseyin Üzülmez, seçim çalışmasına aralıksız devam ediyor. Ziyaret ettiği her yerde büyük ilgiyle karşılaştığını söyleyen Üzülmez, seçim stratejisini gazetemize anlattı.

HER KESİMDEN OY ALIRIM

Kartepe, AK Parti’nin en güçlü olduğu bölgelerden biri. Benim asıl hedefim AK Parti’nin genel seçimlerde aldığı oydan fazla oy almak. Genel seçimlerde yüzde 57 oy oranı vardı. Ben ise yüzde 60’ın üzerinde almayı hedefliyorum. Çevremden dolayı AKP dışında farklı partilerden de oy alacağıma inanıyorum Adaylık açıklandığı taktirde bir çok sürprizi hep birlikte göreceğiz, bu da alacağım oyun belgesi yerine geçecek.

ÜÇ YÖNETİM İLKEM VAR

Birinci ilkem birlikte yönetim;
Kartepe’nin herhangi bir mahallesinde bir proje yapılacağı zaman orada bir ön konsorsiyum sağlayarak oy çokluğuyla birlikte projeleri yapmak.
İkincisi ise şeffaf belediyecilik yönetimi.
Belediyemizin yapmış olduğu ekonomik yatırımları kamuoyu ile paylaşmak. Anında paylaşmak.
Üçüncü ve en önemlisi ise hesap vermek;
İzmit Belediyesi’nde yaptığımız gibi, yıllık periyotlarda vatandaşın karşısına gidip neler yaptık, neler yapamadık ve neden yapamadığımızı anlatmak.

Sizi tanıyabilir miyiz?

1965 Kartepe Arslanbey doğumluyum. İlkokulu Arslanbey, Şevkatiye Mahallesinde, Ortaokulu Suadiye’de bitirdim. Lise tahsilimi İzmit Teknik Lisesi’nde yaptıktan sonra Ankara Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden 1986 yılında mezun oldum. Okul dönemlerimde oldukça başarılıdır. İlkokul ve ortaokul dönemlerimde okul birincisiydim. Lise döneminde bölüm birincisi ya da ikincisiydim. Yine üniversitede de aynı şekilde. Ömrümde hiç bütünleme dedikleri şeyi bilmem.
Okul hayatımdan sonra ailem 1950’lerden beri otomotiv ticareti yapıyordu. Ben de yolumu öğretmenler ve hocalarım okulda kalmamı istemelerine rağmen ticareti hedef olarak çizdim.
Hatta 1986’da okul yıllığıma en yakın arkadaşım “Geleceğin Renault acentesine başarılar” gibi bir cümle eklemişti. Allah bana onu nasip etti, yıllar sonra onu da yaptık. Askerlik görevimi yaptığım İzmir Bergama Orduevi’nde kantinde muhasip asteğmeni olarak görev yapmaya başladım. Mesleğimle ilintili ilk detaylı görev orada başladı.

ŞİRKETTE ÇALIŞTIM

Sonrasında ticari hayata girmeden önce rahmetli babam piyasayı öğrenebilmem ve daha global piyasayı öğrenebilmem için bir süre profesyonel ve kurumsal bir şirkette çalışmamı önerdi 1989-1991 dönemlerinde Nasaş’ta Personel ve İdari İşler şefliğinde görev aldım. 1991 yılının sonuna doğru kendi işimi kurarak Üzülmez Otomotiv olarak Reno bayiliği başladım.
1991’den 97’ye kadar işimi geliştirdim ve üniversite dönemindeki hayalim olan Reno bayiliğini bir aile şirketi olan Ernaz’ı kurarak çalışmaya başladım. Kocaeli’de o zaman Gebze, İzmit merkez ve Gölcük olmak üzere üç ayrı ana bayi vardı. Tabi bir işi çok severseniz... Eğitimini aldığınız zaman başarılı oluyorsunuz. Şirketimiz çok büyüdü. Daha sonra Ford’un bayiliğini aldık ve Gebze’de Nazar otomotivi kurduk. Maalesef daha sonra diğer üç bayiyi belli aralıklarla faaliyetlerine son verdik ve Marmara’nın en büyük, hatta Türkiye’nin en sayılı bayilerinden olan Ernaz Otomotiv’i kurduk.

YÖNETİM KURULU BAŞKANI OLDUM
Bu başarıyla birlikte 2004 yılında Reno’da Türkiye’nin bütün illerinde ve ilçelerinde 100’ün üzerinde bayi vardır. Bölgeler konseyleri vardır. Ben önce Marmara Bölgesi Konsey Başkanlığına seçildim. Sonrasında 7 bölgenin konsey başkanlarının girdiği seçimde de Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı oldum. 2004-2006 yılları arasında Ernaz Otomotiv’deki Genel Müdürlük ve yöneticilik görevim dışında Türkiye’deki Reno Yetkili Bayiler Konsey ininde yönetim kurulu başkanlığını yürüttüm.

MESLEĞİMİ DE, ŞEHRİMİDE TEMSİL ETTİM

Sadece bayiimizi değil, şehrinizi de temsil ediyorsunuz. Bu yüzden önemli bir görevdi. Daha sonra Dünya Renault Konseyi’nin Türkiye temsilcisi seçildim. Çok başarılı bir dönem geçirdik. Aynı dönemde Kocaelispor yönetim kuruluna Mali asbaşkanlık görevini yürüttüm. Şimdi herhalde beraber görev yaptığımız yönetici arkadaşlarımızın da hep övgülerine mazhar oluyorum. Kocaelispor’un da borcunun olmadığı tek dönem 2004-2006 dönemidir. Kocaelispor tarihinin borçsuz tek tarihidir. Hayatımda övünebileceğim en önemli ayrıntıdır bu… Kocaelispor’un öncesini ve sonrasını çok fazla anlatmaya gerek yok.

SİYASİ HAYAT
Sonrası AK Parti kuruluşunda, AK Partiye girdik. Çok aktif değildim mesleğimden dolayı. Tribünden AK Parti’liydim. Sonra şirketimiz büyüdü geliştikten sonra iyice profesörleştikten sonra 2009’da siyasete aktif olarak girmeye karar verdim. Şu anda o tarihten bu yana yönetim kurulunda ve ortak olarak çalışıyorum. Gelirimi halen bu şirketten sağlıyorum. 2009’da Kartepe aday adaylığım söz konusu olmuştu o zaman ki dönemlerde süreç İzmit Belediyesi’ne kaydı.
2009 yerel seçimlerinde meclis üyesi oldum. Hemen sayın belediye başkanımız Nevzat Doğan’ın teveccühüyle Mali işlerden, satın almadan ve şirketlerden sorumlu belediye başkan yardımcısı oldum. Aynı zamanda seçildiğim günden bu yana İzmit Belediyesi Encümen Başkanlığı’nı yürütüyorum. Aynı zamanda İzmit Belediyespor Kulüp Başkanlığını yürütüyorum. İlk yıllardaki 5 belediyenin birleşmesinin ardından ilk yıl kimliğinin oluşturmaya çalıştık. O dönemde sayın başkanımızın verdiği destek ve yetkilerle İzmit Belediyesi’nin bekli de Türkiye’deki belediyeler içinde tarihi bir başarı hikayesini yazdık. Yıllar öncesinde bekleyen alacaklarını, gelir getirici mülklerinin realize edilmesi, bir takım iktisadi operasyonlarla İzmit Belediyesi’nde çığır açtık. 4.5 yılda 500 milyonluk bir bütçe yönettik. Geçmişte 25-30 milyonluk borcu kapattık ve kasasında para olan Türkiye’nin en önemli projelerine imza atmış bir belediyenin belediye başkan yardımcısı olmamaktan gurur duyuyorum.

İzmit Belediyesi’ndeki başarıyı nasıl sağladınız?

Birçoğu dünya çapında projeler. Ekonomik anlamda da bu projeleri yapmak, bencillik kabul etmeseniz finans ve ekonomi yönetiminde olmaktan dolayı biraz da kendime pay biçiyorum. Ama bütün bunlarda en büyük pay Başkan Nevzat Doğan’ın, çünkü size yetki vermese siz hiçbir şey yapamazsınız. Size güvenmese hiçbir şey yapamazsınız. Bir takım çalışmasıyla bu başarı hikayesini yazdık. Otopark kirasının 30 binlerden 100 binlere çıkartılması ve üç yıllık peşin alınarak sermaye oluşmasını sağladım. Kiracılıkta emlak vergilerinin ev sahibi tarafından ödendiğini hepimiz biliyoruz. Ancak bu yap işlet devret modelinde farklı yorumlanmış ve bu vergileri kiracıların ödemesi gerektiği beyanından yola çıkarak kamu kiracılarından emlak vergilerini tahsil ettik. Geriye dönük tahsil edilen vergilerde ciddi bir miktara ulaştı. Ticarette bir kural vardır, kasanız belli bir doygunluğa ulaştığında pazarlık gücünüz artar. Biz de bunu sağladık. Böylece minimum maliyetlerde çok kâr etmeye başladık.
İzmit Belediyesi’nin iki tanede şirketi var. Kendi şirketlerimiz gibi kurumsal yapıya kavuşturduk. Genel kurullarla faaliyet alanlarını geliştirdik. Bu şirketleri devlete vergisini veren karlılık açıklayan anonim şirketler haline getirdik. Bağımsız denetim firmaları tarafından da denetleniyor. Yeni çıkan yasayla belediye şirketleri de Sayıştay tarafından denetlenecek.

İzmit Belediyesi ilk yıl kötü yönetilmiyordu izlenimi varken bu birden bire değişti. Bu değişimin sırrın neydi?

Bunun sırrı şu ekip olmayı ve doğru kişileri doğru yerde kullandı Sayın Nevzat Doğan… İkincisi şu biz popülist bakmadık. 5 yılı belli periyotlarla planlardık. Önce ortak kültür oluşturduk. İzmitlilik kültürü, gelir gelmez Belsa Plaza takasını yaptık ve fiziki olarak ayrı yerlerdeki birimleri bir araya getirdik. Belediyecilik nedir, tarihe geçecek projeler ve sosyal belediyecilik yapacaksınız. Bunun için de önemli bir ekonomiye sahip olmanız gerekir. İncelemelerimizi yaptık ve kanuni ve hukuki incelemeler yaptık. Adaylık döneminde vaat edilen projelerin maliyetleri çıkartıldı. Seçimde vaat edilen projelerin tamamı hatta çok daha fazlasını yapmayı başardık. Onun için sayın başkanımızın da partide tartışırlığı olmadı. Söz verdiği yatırımların tamamı yapıldı. O bir yılda ekonomiyi planladık ve bütçemizi oluşturduk. Günlük düşünmedik. Bu rahatlığı sağlayacak 5 yıllık plan yaptık. Türkiye Belediyecilik Tarihinde gelir ve gider bütçesini yüzde yüz tutturan bir başka belediye yok. Denetlemelerde övgü alan belediyelerden biri haline geldik.

Takımın önemli futbolcularından birisiniz. Şimdi ise başka bir sahada top koşturacaksınız. Bununla ilgili kararınızı Başkan Doğan nasıl karşıladı. Kartepe adaylığınızla ilgili tepkisi ne oldu?


Biz olaya daha büyük bakmıyoruz. Biz yine aynı takımdayız, ikinci kaptan ve kaptan pozisyonlarındayız. Büyükşehir ve Kocaeli olarak düşünüyoruz ve dolayısıyla elbette Nevzat Başkan da kendi yardımcısının artık ehil olduğu noktasında gururlu ve mutlu olacaktır, öyle olduğunu da düşünüyorum. Zaten ilk çıkış noktasını da sayın başkanımızla yaptık. Kendileri büyük destek verdi ve vermeye de devam ediyor. Stratejide yardımcı oluyor. Bu ilçeye, bu ile, bu ülkeye hizmet vermek istiyoruz. Koltuk sevdamız yok, çok önemli koltukları zaten geçmişte işgal ettik ikimizde. Çıkış noktam doğup büyüdüğüm ve sülalemin, ailemin çocukluk arkadaşlarımın bütün yakınlarımın yaşadığı Kartepe’ye artık belli normları aşmış biri olarak hizmet vermek istiyorum. Muhakkak geçmiş belde belediye başkanları mevcut başkanımız belli hizmetler yaptılar. Çıtayı belli bir yere taşıdılar. Kartepe’de 10 belediye birleşti, sıkıntılı dönemler geçirildi dolayısıyla belki birtakım hizmetler sona kalmıştır. Bu noktadan sonra Allah bize nasip ederse o hizmetleri daha iyi farklı bir şekilde yapmak için, hizmet edebilmek ve karşılığında Allah razı olsun kelimesi duymak için varım.

Temayül ve halk yoklamasından nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?

Tecrübelerimiz ve insanların yaklaşımından anladığım temayülde iyi bir sonuç aldığımı alacağımı düşünüyorum. Bu sadece bir öngörüş. Halk yoklamasında çok daha fazla bekliyorum. Kendimi Kartepe’ye uzak kaldım diye dezavantajlı görüyordum. Ancak şu an Kartepe’yi karış karış geziyorum inanılmaz bir geri dönüş alıyorum. İnsanlar bir şekilde ticari, sosyal ve spor hayatından basın mensuplarının İzmit Belediyesi ile ilgili yaptığı haberlerden çok iyi derecede tanındığımı görüyorum. Elini sıktığım her insan ben sizi tanıyorum başkan diyor. Sülalemin büyük bir kısmı bu bölgede yaşıyor.


Başkan adayı seçilemediğiniz taktirde seçilen kişinin arkasından olacak mısınız? Aynı şekilde siz aday seçilirseniz diğer adaylar sizin peşinizden gelecek mi?


Ben şahsen kendi adıma söylüyorum. Ben AK Partiliyim başbakanımızın insanlar için neler yaptığını görüyoruz, biliyoruz. Tercih edilmemenin nefsimi zorlamayacağını biliyorum. Kesinlikle en doğru aday kimse onun aday olmasına dua ediyorum. Bu ben değilsem de, Hüseyin Üzülmez olarak her türlü imkan ve destekle yanında olurum. Her birisinin iyi niyetle aday olduğunu düşünüyorum. İyi ve samimi bir süreç işliyor. Onların da benim gibi düşündüğünü biliyorum. Tekrar söylüyorum, ben hayır ve şerrin Allah’tan olduğunu bilen biriyim, o an üzülmem de sonradan dimdik arkasında olurum.

Ekibinizin yüzde kaçını kendiniz kurmak istersiniz?

Son derece titiz ve güzel bir şekilde İlçe Başkanı Hasan Kandaz tarafından süreç yönetiliyor. Herkesin aday adaylıklarını kabul ediyor ve önümüze çoktan seçmeli bir liste çıkacak. Kartepe’de deneyimli ticaret adamları siyasetçiler ve STK yöneticileri var. Burada bir süreç işleyecek mevcutların içinde başkan adayı, ilçe başkanı, il tarafından artılar eksiler değerlendirilerek karar veriliyor. Bu iş çok seçici ve hakkaniyetli yapılıyor.

12 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

oto tamiri - % 60 oy alacak miş çok güldüm ya satın mi aldın ernaz bayiliği gibi huhuhuhu

Yanıtla . 0Beğen 12 Kasım 16:42
02

kartepeli - Ya varya. Hayret bişeysınız nerde bilyonuz %60 oy alacağınızı sanki milleti satın almışsınız hiçte %60 alamazsınız bari yolsuzluk hortumculuk yapamayacağız deyinde millet olarak inanalım...

Yanıtla . 0Beğen 12 Kasım 16:42
01

Bünyamin Kayış - Sen %20 alırsan iyi

Yanıtla . 0Beğen 12 Kasım 16:42
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR