Tekno-Girişim Kampı sertifika töreni gerçekleştirildi

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve TÜBİTAK Marmara Teknokent A.Ş. (MARTEK) arasında 2014 yılı Ağustos ayında imzalanan “Tekno-Girişimcilik Kampı...

BÜYÜT

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve TÜBİTAK Marmara Teknokent A.Ş. (MARTEK) arasında 2014 yılı Ağustos ayında imzalanan “Tekno-Girişimcilik Kampı İşbirliği Protokolü” çerçevesinde  7-12 Eylül 2014 tarihleri arasında TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde MARKA’nın desteğiyle Tekno-Girişimcilik Kampı gerçekleştirildi. Konaklamalı olarak gerçekleştirilen programı başarıyla tamamlamaya hak kazanan 30 tekno-girişim adayı,  sertifika ve plaketlerini MARKA Genel Sekreteri Dr. Fatih Akbulut’un elinden teslim aldı.

Teknolojik yatırımlara yönelik girişimlerin artırılması ve üniversite öğrencileri ile yeni mezunlara projecilik kültürünün aşılanarak kapasitenin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen kampın sertifika töreni 12 Eylül 2014 tarihinde TÜBİTAK Marmara Serbest Bölgesi’nde yer alan IB Tech firmasının konferans salonunda gerçekleştirildi.

Girişimcilikte liderlik, girişimcilikte fizibilite, iş modeli geliştirme, pazar ve maliyet analizi, girişimcilikte pazarlama, girişimci kamu destekleri, iş planı ve sunum hazırlama, mentörler eşliğinde proje çalışmaları, atölye çalışmaları, outdoor çalışmaları, kurum ziyaretleri ve etkili iletişim teknikleri modüllerinden oluşan girişimcilik kampını başarıyla tamamlayan 30 tekno-girişim adayının sertifika töreninde Dr. Fatih Akbulut aşağıdaki değerlendirmelerde bulundu.

“Küresel üretim ve değer zincirinde yüksek katma değerli, yenilikçi ve teknoloji odaklı ürün ve hizmetlere geçiş kalkınmanın kilit öğelerinden biri haline gelmiştir. Uluslararası boyutta rekabet edebilmek için tekno-girişimciliğin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu husus, hazırlamış olduğumuz 2014-2023 Doğu Marmara Bölge Planında da yer almakta olup, Ajans olarak kaynaklarımızı bu alanda yoğunlaştırma gayretindeyiz. Üretimde yerli katma değerin yükseltilmesi, sürdürülebilir üretime imkân veren daha yüksek teknolojili bir ürün desenine geçilmesi ve küresel değer zincirinin daha üst basamaklarına çıkılması sürecinde genç nesil kilit öneme haizdir. Bu çerçevede, TÜBİTAK Marmara Teknokent ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği çerçevesinde tertip edilen gençlere yönelik tekno-girişimcilik kampı Bölgemizdeki potansiyelin harekete geçirilerek rekabetçi bölgeye ulaşılabilmesi açısından önem taşımaktadır. Önümüzdeki dönemde bu farkındalığın harekete geçirilebilmesine yönelik faaliyetlerimize devam edeceğiz. Ayrıca, girişim kampının ulusal boyuttan uluslararası boyuta taşınması konusunda işbirliğimizi devam ettireceğiz. Tekno-girişimci gençlerimizi de projelerine ilişkin Ajans ve diğer kurumların destekleri hakkında bilgilendirmek üzere 5 ilde bulunan yatırım destek ofislerimize davet ediyor, kampın ülkemize olumlu sonuçlar doğurmasını temenni ediyorum.”

Girişimcilik kampına katılım sağlayan 30 aday arasından gerçekleştirilen değerlendirmeyle en iyi 5 proje 25.000 TL değerinde ayni veya nakdi proje desteği almaya hak kazanmış olup, bu desteğin verilebilmesi için projenin MARKA, KOSGEB gibi resmi kuruluşlardan da destek almaya hak kazanmış olması gerekmektedir. 

15 Eylül 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR