KESK'e OHAL engeli

Ankara’da KESK tarafından 15 Ekim’de Ankara Kolej Meydanı’nda düzenlenecek olan İşimize geleceğimize sahip çıkıyoruz” öncesinde İstanbul’dan yola çıka...

Ankara’da KESK tarafından 15 Ekim’de Ankara Kolej Meydanı’nda düzenlenecek olan İşimize geleceğimize sahip çıkıyoruz” öncesinde İstanbul’dan yola çıkan sendika yöneticilerinin katılımı ile Eğitim Sen Kocaeli Şubesi’nde basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasına; KESK Genel Örgütlenme Eğitim Basın Yayın Sekreteri İlhan Yiğit, Eğitim Sen Genel Merkez yöneticisi Ebru Yiğit, BES Genel Merkez Yöneticisi Akın Şişman, SES Genel Merkez Yöneticisi Birsen Seyhan, KESK’e bağlı sendikaların şube başkanları ve üyeleri katıldı. Basın açıklaması sonrasında Yalova’ya hareket etmek için otobüslerin hareket edeceği N-City’nin önüne yürümek isteyen sendika üyelerine çevik kuvvet ekipleri izin vermedi. Sendika binası önünde geniş güvenlik önlemi alan çevik kuvvet ekipleri sendika üyelerine pankart, flama ve önlüklerle yürümemeleri konusunda uyarıda bulundu. 

 

ANKARA’YA GİDECEKLER

KESK üyeleri, Eğitim-Sen binasında basın açıklaması yaptıktan sonra, Otobüsle önce Yalova’ya, oradan da Bursa’ya hareket edecekler. Bursa’da da basın açıklaması gerçekleştirecek olan KESK üyeleri, oradan 15 Ekim’de Ankara’da düzenlenecek olan ‘İşimize, geleceğimize sahip çıkıyoruz’ mitingi için Ankara’ya yürüyüşe geçecekler. Mitingde “OHAL’in kaldırılması, KHK’lerin geri çekilmesi, kamu emekçilerinin görevlerine iade edilmesi, iş güvencesini kaldırmayı hedefleyen düzenlemelerin geri çekilmesi” istenecek.

 

OHAL VE KHK’LAR KALDIRILSIN

KESK Genel Örgütlenme Eğitim Basın Yayın Sekreteri İlhan Yiğit, “Darbe girişimi sonrasında binlerce kamu görevlisi açığa alındı, işten atıldı. Bunlar herhangi bir hukuki araştırma ya da çalışmaya dayalı gerçekleşmedi. İş güvencesini ortadan kaldıran KHK’larla uygulamalar hayata geçirildi. Hukuki ve keyfi olan açığa alınma ve işten atılmalara son verilmesi, OHAL’in kaldırılması ve KHK’ların iptal edilmesi için 15 Ekim’de Ankara’da miting gerçekleştirilecek. Yürüyüşümüz saat 10.00’da Kolej meydanında olacak” dedi.

 

AKP VE CEMAAT KAVGASI

İlhan Yiğit “15 Temmuz darbe girişimi başarılı olsaydı ne olurdu sorusunun cevabı bugün Kocaeli’ de gördüğümüz gibi Vali’nin keyfi yasaklamasında görüldüğü gibi insanların susturulduğu sendikaların kapatıldığı keyfi olarak işten atıldığı belediyelere kayyum atandığı, televizyon ve gazetelerin kapatıldığı insanların gözaltına alındığı sonuçları ile karşı karşıya kalırdık.  Başarılı olsaydı bu olacaktı. Darbe girişimi; çürük elmanın iki yarısı olan AKP ve cemaatin iktidar paylaşım kavgasına bağlı olarak yaşandı” açıklamasında bulundu.

 

DARBE BAHANE

15 Temmuz darbe girişimi; AKP’nin 15 yıllık politikalarının sonucudur diyen İlhan Yiğit “Darbe bahane OHAL şahane mantığı ile yürüyen bir AKP görüyoruz. AKP’nin politikasına karşı kim varsa terör konsepti üzerinden itibarsızlaştırarak kendine muhalif olacak konfederasyonu tasfiyesi ile karşı karşıyayız. Bunları dile getirmek için 15 Ekim Cumartesi günü Ankara’da bütün örgütümüzü ülkenin dört bir tarafından çağırarak Ankara’da olacağız. Çünkü haklıyız biz kazanacağız” şeklinde konuştu.  

 

SLOGANA İZİN VERİLMEDİ

KESK üyeleri, Eğitim Sen Binasında yaptıkları açıklamanın ardından, Yalova'ya doğru hareket etmek için Ncity Otoparkında bulunan otobüslerine doğru sloganlar eşliğinde hareket etmek istedi. Çevik Kuvvet ekipleri slogan ve alkışın yasak olduğu gerekçesiyle üyeleri durdurmaya çalıştı. Sloganları kesen üyelerin otobüs önünde yapmaya çalıştıkları basın açıklaması da polis tarafından yarıda kesilerek engellendi. Kısa süreli tartışmanın ardından KESK üyeleri, otobüslerine binerek Yalova'ya doğru hareket etti. Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca, polislere Özgür-Der'in OHAL'de açıklama izni verirken kendilerine keyfi olarak izin vermediklerini söyledi. Serkan BORLAK 

13 Ekim 2016 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Haşim Ay / Özgür-Der - Serkan bey ve gazetenizin dikkatine:

http://www.haksozhaber.net/kocaeli-ozgur-dere-ohali-ihlal-yargilamasi-91656h.htm

Yanıtla . 0Beğen 13 Ekim 16:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR