“Gönlüm razı değil ama…”

AKP’de uzun süredir uygulanan ‘Nöbetçi Milletvekilliği’ uygulamasında bu hafta nöbet sırası İlyas Şeker’deydi. Taşocaklarıyla ilgili durum değerlendir...

BÜYÜT

AKP’de uzun süredir uygulanan ‘Nöbetçi Milletvekilliği’ uygulamasında bu hafta nöbet sırası İlyas Şeker’deydi. Taşocaklarıyla ilgili durum değerlendirmesinde bulunan Şeker, “Gönlüm doğanın bozulmasından yana değil ama hızlı tren projesi de gerekli bir proje” dedi

AKP’de her hafta başka bir AKP’li vekilin nöbetçi olduğu ‘Nöbetçi Milletvekilliği’ uygulamasında bu hafta sıra AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker’deydi. Partiye gelen vatandaşlarla görüşmeden önce kısa bir basın açıklaması gerçekleştiren Şeker, gündemde yer alan konulara değindi. Maşukiye’de açılmak istenen yeni taşocağıyla ilgili ise “Gönlüm doğanın bozulmasından yana değil ama hızlı tren projesi de gerekli bir proje” şeklinde konuştu.

“OLMAZSA OLMAZ”
Hızlı tren projesi için gerekli olan malzemenin her yerde bulunamadığını belirterek sözlerine başlayan Şeker, “Bazı ocakların malzemesi çok kötü. Bu konuda malzeme kalitesi çok önemli. Yapılan incelemelere göre en uygun malzeme de Maşukiye’de. Doğanın bozulmasına kimsenin gönlü razı değil. Fakat Kars’a, İzmir’e kadar devam edecek olan projenin parçası bu. Ya bu araziyi ya da projeyi seçmemiz gerekiyordu. Bu proje ise olmazsa olmaz. Mutlaka hayata geçirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“BAŞKA SEÇENEK YOK”
Bu alandaki malzemenin hızlı tren dışında başka hiçbir şeyde kullanılmayacağının da altını çizen Şeker, “Belediyemiz çevre konusunda en hassas belediyelerden biri. Yaklaşık 15 milyon metre karelik yeşil alan oluşturdu. Mayıs ya da Haziran ayında oradan çıkıldığında alanın eski haline getirilmesi konusunda da Belediye, Valilik söz veriyor. Biz de bu taahhütlerin takipçisi olacağız. Kimse tedirgin olmasın. Eski haline getirilmesi için elimizden geleni yapacağız. Bu güzelliğin bozulmasını istemiyoruz ama başka seçeneğimiz yok. Projeden vazgeçemeyeceğimiz için taşocağının açılması gerekiyor” dedi.

“KOCAELİ SANAYİYİ KALDIRMIYOR”
Gönlünün doğanın tahrip edilmemesinden yana olduğunu vurgulayan Şeker, “Gönlümüz doğadan yana ama bir tercih yapılması gerekiyordu” dedi. İlimizde yeni bir sanayi ve lojistik alanın açılıp açılamayacağıyla ilgili konuda da açıklama yapan Şeker,”Kocaeli artık yeni bir sanayi ve lojistik alanını kaldırmaz. Böyle bir alanın açılma durumu da yok. Artık Kocaeli’ye değil başka yerlere yatırım yapılmalı. İşte sanayinin Anadolu’ya kayması için de bu hızlı tren projesini önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

MİLLİ EĞİTİM’E 4 MİLYON 620 LİRA EK ÖDENEK
2B arazilerle ilgili de konuşan Şeker, sürenin Ocak ayına kadar daha uzatıldığını açıklayarak, “Süre sonunda satışlar gerçekleşecek” dedi. Mili Eğitim’in ihtiyaçları için ise 2013 yılında Bakanlıktan toplam 4 milyon 620 bin lira ek ödenek geldiğini ekleyen Şeker,”2012 yılında da yine 7 milyon 85 bin lira ödenek gelmişti” bilgisini verdi. Büyükşehir yasasına da değinen Şeker şu ifadeleri kullandı, “Bu yasayla Türkiye’de toplam 29 büyükşehir belediyesi oluştu. Hepsi de Kocaeli’deki statü gibi oldu.

“YÜZDE 100 ARTIŞ SAĞLANACAK”
Tüm köyler mahalle olarak ilçelere bağlanıyor. Bu köylerin tamamı ilçe belediyelere oy kullanacak. 5 yıl süreyle de köylerin su tarifesi yüzde 25’i geçmeyecek. 2014’e kadar ise normal statü devam edecek. Kapanan İl Özel İdaresi yerine ise Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı adında başkanlıklar kurulacak. Bu başkanlıklar 29 belediyede yapılan yatırımları ve belediyelerin görevlerini yerine getirip getirmediğini takip edecek. İlçe gelirlerinde de yüzde 100’e kadar artış sağlanacak.” Şeker açıklamalarının ardından vatandaşların sorunlarını dinledi.

02 Aralık 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR